تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱ - ۱۵ دی ۱۳۹۹
نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین به آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران واکنش نشان داده و آن را قابل پیش بینی تلقی کرد.
غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران
رویداد۲۴ میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در صفحه توییترش نوشت: ایران اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد را از سر می‌گیرد. این یک خبر فوری نیست. این اقدام با توجه به قانون تصویب شده در پارلمان ایران، قابل پیش بینی بود. نکته اصلی این است که این اقدام در چارچوب عادی سازی ممکن وضعیت پیرامون برجام (توافق هسته ای) بازگشت پذیر است.

اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می‌شود که علی ربیعی سخنگوی دولت امروز گفت: اعتبار آیین نامه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تامین و فرآیند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد آغاز شده است.

ربیعی از دستور رئیس جمهور برای تامین اعتبار این قانون خبر داد و گفت: در هفته گذشته نیز رئیس جمهور در نامه‌ای به جناب آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص تامین بودجه بخشی از این قانون در سال ۱۳۹۹ دستور لازم را داده است.

بیشتر بخوانید: واکنش نتانیاهو به آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران
ربیعی افزود: همچنین رئیس جمهور در روز‌های گذشته دستور اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را صادر و از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده UF ۶ به دست خواهد آمد.

ربیعی تصریح کرد: کلیه این فرآیند پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور صورت گرفته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مواضع دولت در خصوص این قانون به صراحت اعلام شده است. با این حال دولت خود را ملزم به اجرای قانون می‌داند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: