کره جنوبی سفر دیپلمات خود به ایران را مورد بازنگری قرار می‌دهد | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
یکی از مقام‌های کره جنوبی گفته وزارت خارجه این کشور در پی توقیف نفتکش خود به دست ایران در حال بازنگری و بررسی مجدد سفر دیپلمات خود به ایران است.
نفتکش کره جنوبی
رویداد۲۴ در پی توقیف یک فروند نفتکش تحت پرچم کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس، یکی از مقام‌های کره جنوبی گفته وزارت خارجه این کشور طبق برنامه‌ریزی در حال بررسی اعزام یک دیپلمات ارشد به تهران در روز یکشنبه هفته آینده است.

به نوشته خبر‌گزاری رویترز، این مقام وزارت خارجه کره جنوبی با اعلام این خبر گفت تا الان انجام این سفر هنوز نامشخص است.

این در حالی است که «چوی جونگ-کُن»، معاون وزیر خارجه کره جنوبی قرار بوده در خصوص آزاد‌سازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی در تاریخ مقرر بحث کند.

کره جنوبی به بهانه تبعیت از تحریم‌های آمریکا چند میلیارد دلار پول ایران را مسدود کرده و از انتقال آن به ایران خودداری کرده است.

بیشتر بخوانید: بدهی‌تان را بدهید، کشتی‌تان را بدهیم!/ ایران نفتکش کره جنوبی را گرو گرفته است؟
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه/ ۴ ژانویه) اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است.

دولت کره جنوبی توقیف هانکوک چیمی را تأیید کرده و گفته یکی از یگان‌های این کشور، آن را روانه آب‌های مجاور تنگه هرمز کرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توضیح درباره این رویداد گفته که هانکوک چیمی از مبدأ بندر الجبیل عربستان سعودی عازم بمبئی در هند بوده، اما به دلیل نقض قوانین زیست‌محیطی توقیف شده است.

گفته می‌شود شناور مذکور حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه کشتی را اتباع کشور‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار تشکیل می‌دهند.

«سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هم درباره این رویداد گفته است: «ایران مانند سایر کشور‌ها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می‌کند.»

او تصریح کرد که این رویداد استثنایی نبوده و در موارد مشابه قبلی در ایران و آب‌های سایر کشور‌ها رخ داده است.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: