تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی از سفر یک هیأت دیپلماتیک این کشور به ایران برای رایزنی درباره آزادی نفت‌کش توقیف‌شده این کشور در تنگه هرمز خبر داد.
توقیف نفتکش کره جنوبی
رویداد۲۴ بعد از دیدار مقام وزارت خارجه کره جنوبی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول درباره نفت‌کش توقیف‌شده این کشور در تنگه هرمز، یک هیأت دیپلماتیک کره‌ای نیز به تهران سفر می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، وزارت خارجه کره جنوبی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که سئول یک هیأت دیپلماتیک برای مذاکره با تهران درباره آزادی نفت‌کش توقیفی این کشور، به ایران اعزام می‌کند.

«چوی یونگ‌سام» سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی طی نشست خبری روزانه گفت: «هیأتی به سرپرستی مدیر کل منطقه [خاورمیانه و آفریقا]در سریعترین زمان ممکن به ایران اعزام می‌شود تا از طریق مذاکرات دوجانبه با طرف ایرانی، این مسئله را حل و فصل کند».

بر اساس این گزارش، «کو کیونگ‌سوک» مدیر کل امور غرب آسیا و آفریقا در وزارت خارجه کره جنوبی، سرپرست این هیأت دیپلماتیک این کشور خواهد بود.

به نوشته یونهاپ، «چوی جونگ‌کُن» معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی نیز قرار است در سفر هفته آینده خود به تهران، درباره توقیف نفت‌کش این کشور در تنگه هرمز، گفتگو کند.

سفر چوی که قرار است روز یکشنبه آینده انجام شود، پیش از این حادثه برنامه‌ریزی شده بود و به گفته وزارت خارجه کره جنوبی قرار بود درباره رسیدن به توافقی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در سئول باشد.

بیشتر بخوانید: بدهی‌تان را بدهید، کشتی‌تان را بدهیم!/ ایران نفتکش کره جنوبی را گرو گرفته است؟
سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی همچنین افزود: «معتقدم که گفتگو‌های گسترده‌ای درباره مسائل متعدد مورد توجه ایران و کره جنوبی [بین دو طرف]انجام خواهد شد. قطعا درباره توقیف کشتی نیز تبادل نظر انجام خواهد شد».

یونهاپ همچنین نوشت: «گزارش‌های جدید حاکی از آن است که تهران در نظر دارد پیشنهادی برای تبادل واکسن کووید۱۹ و دیگر کالا‌ها در ازای پول‌های بلوکه‌شده به سئول ارائه کند».

پیش از این، آقای کو با «سعید بادامچی شبستری» سفیر ایران در سئول دیدار کرده و ضمن ابراز تأسف از توقیف نفت‌کش کره جنوبی در تنگه هرمز، خواستار آزادی آن شده بود. (جزئیات بیشتر)

روز دوشنبه بود که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است.

دولت کره جنوبی توقیف هانکوک چیمی را تأیید کرده و گفته یکی از یگان‌های این کشور که وظیفه مبارزه با دزدان دریایی را به عهده دارد روانه آب‌های مجاور تنگه هرمز کرده است.

گفته می‌شود شناور مذکور حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه کشتی را اتباع کشور‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار تشکیل می‌دهند.

«سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هم درباره این رویداد گفته است: «ایران مانند سایر کشور‌ها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می‌کند».
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: