تاریخ انتشار: ۱۶:۴۹ - ۱۷ دی ۱۳۹۹
مدیرعامل هیئت مدیریت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر:
شیرکانی با بیان اینکه صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خدمات و امکانات خوبی در اختیار مردم قرار میدهد گفت: از شورا‌ها درخواست داریم در راستای آگاه سازی مردم برای استفاده از امکانات این صندوق در کنار ما باشند.
بیمه روستائیان
رویداد۲۴ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در جلسه هم اندیشی اعضای شورای عالی استان‌ها ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی گفت: از اینکه در میان نمایندگان مردم هستم بسیار خوشنودم. من به نمایندگی از وزارت کار و تعاون اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از شورا‌ها تشکر می‌کنم و می‌دانم که کار آن‌ها چه اهمیتی دار

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا گفت: رهبر معظم انقلاب بیان می‌کند که اقتصادی ما نداشتن راهکار‌ها نیست بلکه آنچه ما نیاز داریم همت پیگیری و اهتمام جدی است.

شیرکانی افزود: رهبری در آن نشست اشاره می‌کند که بسیاری از مردم از پوشش بیمه اجتماعی محروم هستند و این مسئله سبب می‌شود مردم در تنگنا واقع شوند بنابراین لازم است که بیمه‌های اجتماعی به کمک مردم می‌آید.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیان کرد: بیمه‌های اجتماعی در ایران سابقه زیادی دارد. از سال ۱۳۰۹ بیمه اجتماعی داریم و بعد از آن در سال ۱۳۴۸ قانون بیمه اجتماعی روستایی تصویب می‌شود و از سال ۱۳۵۴ سازمان تامین اجتماعی شکل می‌گیرد و سپس قانون بیمه اجتماعی روستایی در یکی از مواد قانون تامین اجتماعی گنجانده می‌شود، اما اتفاقی نمی‌افتد.

وی افزود: سپس در سال ۱۳۸۴ صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر تشکیل می‌شود و ۱۵ سال است که این صندوق خدمت می‌کند.

شیرکانی تصریح کرد: ما طبق اصل ۲۹ قانون اساسی بیمه را حق تمام مردم می‌دانیم، اما متاسفانه ما اهتمامی که باید به خرج می‌دادیم تا در جهت اجرای اصل ۲۹ قانون اساسی دسترسی تمام مردم به بیمه فراهم شود را به خرج نداده ایم.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیان داشت: برای غیر مزدبگیران قبل از سال ۱۳۸۴ خدماتی نداشتیم که امروز این بستر در کشور عزیزمان فراهم شده است.

وی افزود: نوع بیمه اجتماعی ما از خدمات بسیار ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین درخواست من از شما به عنوان نمایندگان مردم این است که در روستا‌ها و شهر‌های خود مردم را برای استفاده از از خدمات این بیمه آگاه کنید.

شیرکانی خاطر نشان کرد: کارشناسان معتقد هستند که دو مورد از ابر چالش‌های زیست محیطی و امنیت غذایی در روستا‌ها حل می‌شوند؛ بنابراین اگر بخواهیم چالش‌ها حل شود باید روستا‌ها را به سمت توسعه و روستاییان را به سمت توسعه شخصی هدایت کنیم.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار کرد: در اکثر کشور‌های توسعه یافته و مهاجرت معکوس به روستا‌ها شکل گرفته است، اما در ایران چنین نیست. ما در ایران ۶۲۰۰۰ آبادی دارای سکنه داریم و از سال ۱۳۳۵ تا به امروز تقریبا شهر‌ها ۱۰ برابر افزایش جمعیت داشتند در حالی که این میزان در روستا‌ها ۱.۶ دهم برابر بوده است.

شیرکانی با بیان اینکه بیمه هم نشان توسعه است و هم زیرساخت توسعه گفت: بر اساس نظر کارشناسان توسعه و بیمه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. به این معنی که اگر بخواهیم میزان توسعه در سکونتگاهی را بسنجیم باید ضریب نفوذ بیمه را بررسی کنیم.

وی در خصوص فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر گفت: همانطور که از نام این صندوق پیداست کشاورزان روستاییان و عشایر و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هدف این صندوق هستند.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر دولت را کارفرمای این صندوق دانست و عنوان کرد: دو سوم حق بیمه را دولت بر عهده دارد. طبق محاسبات انجام شده متوسط دریافتی اعضای این صندوق ۱۸ برابر متوسط میزان پرداختی آنهاست چرا که دولت در این صندوق نقش کارفرما داشته و یارانه غیرمستقیمی به بیمه شدگان می‌دهد.

شیرکانی تصریح کرد: صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تا امروز آنچنان که باید و شاید توسعه نیافته است. طبق آخرین سرشماری بالغ بر ۲۰ میلیون جمعیت روستایی در ایران وجود دارد. در حالیکه ضریب پوشش صندوق ۱۳۰۰ هزار نفر است و می‌بایست اکنون ۱۰ میلیون و فرد تحت پوشش این بیمه باشند؛ بنابراین بسیاری از روستاییان و عشایر هستند که تاکنون از این بیمه استفاده نکرده اند

وی افزود: طبق برآورد ما حدود ۷ میلیون نفر در روستا‌ها داریم که می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

شیرکانی بیان داشت: از فیزیکی روستایی عملکرد خوبی داشته ایم و کمتر روستایی را می‌بینیم که از امکانات زیرساختی مانند برق، گاز، آب لوله کشی و دسترسی به شبکه‌های مخابراتی و جاده‌ای محروم باشد، اما در مورد زیرساخت‌های نرم افزاری بسیار ضعیف بوده‌ایم.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تصریح کرد: اخیرا دولت توجه زیادی به روستا‌ها داشته است و سهم اشتغال روستایی از ۱.۲ دهم به ۲۶ درصد رسیده است. این رغم رغم بزرگی است و جای مباهات دارد؛ بنابراین اکنون باید به فکر توسعه بیمه‌های اشتغال روستایی باشیم.

وی افزود: خوشبختانه در این زمینه هم تفاهمنامه‌های خوبی امضا شده است که اگر عملیاتی شود رخداد‌های خوبی را شاهد خواهیم بود.
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، بیمه ، روستائیان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: