تاریخ انتشار: ۲۱:۲۰ - ۲۲ دی ۱۳۹۹

گروسی: ایران با سرعت به سمت غنی‌سازی ۲۰ درصد می‌رود

مدیر کل آژانس اتمی با بیان اینکه ایران با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت غنی‌سازی ۲۰ درصدی است، پیش‌بینی کرد ماهانه حدود ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو تولید شود.

واکنش گروسی به غنی سازی ایرانرویداد۲۴ «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همایش «رویترز نِکست» وابسته به خبرگزاری رویترز، گفت: «زمانی که ابتدا درباره برنامه ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی مطلع شدم، آژانس نمی‌دانست که این واقعا قصد و نیت فوری ایران است یا یک طرح است، اما بعد ایران طی چند روز پیش رفت».

وی با بیان اینکه اکنون در واقعیت جدیدی قرار گرفته‌اند، توضیح داد: «این فرایند شروع شد و ما باید می‌دیدیم که آن‌ها (ایران) روزانه چه مقدار [اورانیوم ۲۰ درصد]تولید می‌کنند. به نظرم ایران می‌تواند ماهانه چند کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند».

مدیر کل آژانس اتمی با پیش‌بینی اینکه ایران در تأسیسات فردو ماهانه حدود ۱۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کند، اظهار داشت: «هنوز به من اطلاعیه‌ای از سوی ایران درباره قصد آن‌ها برای پایان دادن به دسترسی [بازرسان آژانس]ذیل پروتکل الحاقی در ماه فوریه داده نشده است».

گروسی با بیان اینکه نمی‌داند دولت ایران تا چه حد مصوبه مجلس شورای اسلامی را اجرا خواهد کرد، افزود: «باید این موضوع را جدی بگیرم، زیرا این [مصوبه]یک قانون است و به نظر می‌رسد دولت هم در اجرای آن مصمم باشد. این برای من نگران‌کنده است».


بیشتر بخوانید: مدیرکل آژانس: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت وجود دارد


وی با اشاره به مصوبه مجلس و تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران برای اجرای آن، تصریح کرد: «با اینکه وظیفه من نیست که به [جو بایدن]رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بگویم که برای احیای دیپلماسی با ایران چه کار کند، اما مشخص است که ما ماه‌های زیادی زمان پیش روی خود نداریم و فقط چند هفته فرصت داریم».

مدیر کل آژانس اتمی درباره طرح کاهش دسترسی نظارتی بازرسان این سازمان در ایران نیز گفت: «دوست ندارم که در روز بیست‌ویکم فویه از ایران بشنوم که حضور بازرسان من در ایران کاهش خواهد یافت. این خبر بدی است، واقعا!»

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: