تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۲۸ دی ۱۳۹۹
حکیمی پور:
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امیدواریم مجلس یک درنگی کند که برای این چهارسال که شش ماه آن رفته، ببینند چه اهدافی در سر دارد. این مجلس نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم، زیرا یکدست است.
مجلس یازدهم

رویداد۲۴ احمد حکیمی پور، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با عملکرد مجلس یازدهم گفت: عملکرد مجلس از سوی جامعه، مطبوعات، فعالین سیاسی، حقوقی و در کل حوزه جامعه مدنی همواره رصد می‌شود، زیرا یکی از قوای مهم در هر ساختار حکومتی، قوه مقننه آن کشور است. مجلس یازدهم با شعار‌هایی سرکار آمد و بنا داشت متفاوت عمل کند، اما تاکنون خروجی ملموسی از مجلس شاهد نبودیم و کماکان فضا احساسی، جنجالی و بیشتر حالت واکنشی دارد.

او ادامه داد: انتظار می‌رفت مجلسی که کاملا یکدست شده و به عنوان مجلس انقلابی قوه مقننه را در اختیار گرفته است از برنامه هایش صحبت می‌کرد و چند هدف را پیدا و آن‌ها را ارزیابی می‌کرد، اما مجلس یازدهمی‌ها تاکنون برنامه‌ای از خود ارایه نداده اند. مهمترین وظیفه مجلس قانونگذاری است، ابزار آن هم تحقیق تفحص، سوال، استیضاح و دیوان محاسبات است. اخبار مجلس را که تعقیب می‌کنم به نوعی مجلس دچار شتاب زدگی، روزمرگی و رفتار‌های واکنشی شده است. مجلس باید بداند که این چهارساله‌ها دیر و یا زود تمام می‌شود و باید از کارنامه خود دفاع کند. به عنوان یک ایرانی و یک فعال سیاسی که با این مجلس اختلاف نظر دارم، ته دلم خوشحال نمی‌شوم که مجلس، ناموفق باشد. در قانونگذاری باید گره‌ها باز شود نه گره روی گره بیاید و بهترین کار تنقیح قوانین است؛ ما دچار تورم قانون هستیم.


بیشتر بخوانید: طرح‌های انتخاباتی مجلس یازدهم در روزهای دشوار اقتصادی/ مجلس به دنبال چیست؟


حکیمی پور مطرح کرد: تورم قانون و انباشتگی قوانین، مجریان قانون و مردم را دچار سردرگمی می‌کند و فرصت‌ها از دست می‌رود و امور کشور از حالت روانی، خارج می‌شود. قانون برای روان کردن امور مردم و کشور است. در بسیاری از موارد قوانین ما متورم است مثلا قانون شوراها. دوره پنجم شوراهاست، اما ده بار این قانون پس از انقلاب اصلاح شده است این یعنی چه؟ هر دوره‌ای هر مجلسی آمد این قانون را دست می‌زند و به جای اینکه خوب‌تر شود بدتر موضوع را کنگ می‌کنند.

فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان بیان کرد: موافق هستم یک جنبش در کشور راه بیفتد مثل قانون زدایی، قوانین زاید را کنار بگذارند و کار‌ها شفاف شود قانون روی قانون، تبصره روی تبصره. مجلس نماینده مردم است حالا با هر تعداد و رایی و درصدی که شکل گرفته اصل این است که حقوق مردم را نمایندگی کند. می‌طلبد کمی گشایش ایجاد کنند نه انکه فضا محدودتر شود. امیدواریم مجلس یک درنگی کند که برای این چهارسال که شش ماه آن رفته، ببینند چه اهدافی در سر دارد. این مجلس نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم، زیرا یکدست یکدست است. تا به حال این میزان مجلس یکدست نداشتیم.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: