تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
وزیر خارجه ایران در حاشیه جلسه هیات دولت به ادعای روزنامه فیگارو در خصوص مذاکره پنهانی ایران و آمریکا توسط سفیر کشورمان در سازمان ملل واکنش نشان داد.

ظریف

رویداد۲۴ محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی در خصوص برجام با بیان اینکه ما یک توافق مستحکم داریم، اظهار داشت: شورای امنیت ملل متحد که آمریکا هم از بانیان آن است به اتفاق آرا به آن رای داده‌اند. این توافقنامه و باهمه نکاتی که در آن است با توافق طرفین انجام شده است.

وی افزود: موضع زمان‌بندی یکی از طولانی‌ترین موضوعات مذاکرات بوده است و امکان ندارد درباره آن دوباره مذاکره شود. آمریکایی‌ها باید این ایده که «آنچه برای من است، برای من است؛ و آن چیزی که برای تو هست هم برای من است» را فراموش کرده و کنار بگذارد. اگر این با دیگران اینکار را کرده‌اند با ایران این کار را نخواهد کرد.

وزیر خارجه با بیان اینکه در مسائل منطقه‌ای و موشکی مشخصا در برجام نبوده و نخواهد بود، گفت: برای همین پذیرفتیم محدودیت‌های تسلیحاتی تا ۵ سال ادامه پیدا کند و محددوریت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند؛ لذا ما هزینه صحبت نکردن را پرداخت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که باید دولت جدید آمریکا و اروپایی‌ها بدانند این است که مشکل منطقه از ایران نیست بلکه مشکل ما از آن‌ها است. ما بار‌ها گفته‌ایم که آمادگی داریم، اما آن‌ها حاضر نیستند درباره آن صحبت کنند. مشکل از آن‌هایی است که به منطقه سلاح می‌فروشند و تجارت آن‌ها منطقه را به انبار باروت تبدیل کرده است.

وی درباره ادعای نشریه فیگارو درباره دیدار نماینده ایران با نماینده دولت بایدن، اظهار داشت: خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده که تخت روانچی سه هفته گذشته در ایران بوده است و دوشنبه به نیویورک برگشتند و این‌هایی که باز می‌گردند ۱۲ هفته‌ای را در قرنطینه هستند و این صحبت‌ها بی‌حساب هستند.

ظریف با تاکید بر اینکه نیازی به مذاکره نیست، آنچه که اتفاق افتاده این است که دولت آمریکا قانون را شکسته و تعهدات خود را زیر پا گذاشته است، اظهار داشت: هیچ کس نمی‌تواند برای اجرای تعهدات خود، مذاکره کند. اجرای تعهد نیاز به مذاکره ندارد.

وی با اشاره به سخنرانی رهبری در روز ۱۹ دی‌ماه و سخنان امروز رئیس‌جمهور، گفت: اگر آن‌ها تعهدات خودشان را اجرا کردند و تحریم‌ها را برداشتند ما به تعهدات خودمان بازمی‌گردیم.


بیشتر بخوانید: ظریف: از نظر رهبر برجام نه بوی گند می‌دهد و نه دفن شده است/ گناهم این است که با کسانی مذاکره کردم که از آن‌ها خوشم نمی‌آید


وزیر خارجه ایران با بیان اینکه اروپایی‌ها به طور کامل اطلاع دارند که در سه سال گذشته کشوری که با توجه به اصل تعهد به تعهدات بین‌المللی و دیدگاه تعهدشناسی برجام را حفظ کرده، ایران بوده است. اروپایی‌ها حتی در یک اقدام بسیار کوچک مثل اینستکس موفق نبودند و نتوانستند منابع مالی برای این کانال را نیز فراهم کنند.

وی افزود: حتی سخنگوی دبیرکل ملل متحد نیز گفت که پول ایران در کره جنوبی آماده است، اما حتی سازمان ملل متحد نتوانسته که آن را به نیویورک منتقل کند و اینکه سهمیه ایران را تحویل بگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هر چقدر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها پشت برخی ادعاها، خودشان را پنهان کنند تاثیری ندارد؛ درباره مسائل منطقه‌ای خاطر نشان کرد: آن چیزی که منطقه ما را به آتش کشیده و آنکه سلاح در این منطقه ریخته و منطقه را به انبار باروت تبدیل کرده است کشور‌های غربی آمریکا و فرانسه هستند.

وی اضافه کرد:‌اکنون وقت این حرف‌ها نیست، اکنون وقت آن است که تلاش کنند بعد از این همه سال که مردم ایران با مقاومت خودشان فشار را شکستند و دیپلماسی جمهوری اسلامی با پشتوانه مقاومت مردم، آمریکا را در مجامع دیپلماسی شکست داد، به برجام باز گردند.

ظریف با بیان اینکه در هفته گذشته علیرغم همه تلاش‌هایی که آمریکا انجام داد ۱۱۰ کشور در مجمع عمومی علیه او رای منفی و تنها ۱۰ کشور رای مثبت دادند، تصریح کرد: دولت آینده آمریکا باید از این شرایط درس بگیرد و بفهمد که آیا می‌خواهد سیاست گذشته را دنبال کند و آن سرشکستگی را در برابر دنیا داشته باشد یا اینکه می‌خواهد روش جدیدی را انتخاب کند. انتخاب با آن‌ها است.

وی با اشاره به سخنان رهبری گفت: همانطور که رهبری فرمودند ما عجله نداریم، اما به عهد خودمان پایبند هستیم. اگر تحریم‌ها را بردارند و اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند ما نیز تعهدات خودمان را به طور کامل اجرا خواهیم کرد. اکنون توپ در زمین آن‌ها است.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: دولت جدید آمریکا که بر سرکار می‌آید قرار نیست به کسی باج بدهد و صرفاً قرار است تعهداتش را اجرا کند؛ آن‌ها بدانند ما برای اجرای تعهدات دیگران به آن‌ها باج نخواهیم داد، اما دنبال باج‌گیری از کسی هم نیستیم. تعهداتی دارند و خساراتی به مردم ایران وارد کردند و ما باید ببینیم که چقدر آمادگی دارد که تعهدات را انجام دهند.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
2
ولی به چین و روسیه و سوریه و عراق و لبنان و حماس و ..... باج میدیم اونم در حد تیم ملی اسپانیا!!!!!
Mig mig
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
1
آقا پسر آمریکا جاش راحته؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: