تاریخ انتشار: ۲۰:۲۵ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی تجارت مشترک ایران و ترکیه در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۰ پرداخته که نشان از کاهش جدی صادرات ایران به این همسایه غربی دارد.

کالا‌های ایرانی

رویداد۲۴  در ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته میلادی، ایران ۸۹۸ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده که در قیاس با سه میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار سال قبل، کاهش ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین ایران در طول این مدت حدود ۱.۵ میلیارد دلار کالا از ترکیه وارد کرده که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل که حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده، کاهشی ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.
بیشتر بخوانید: اصلی‌ترین عامل افت شاخص بورس/ دلیل ترس سهامداران
تراز تجاری کشور در تعامل با ترکیه نیز در این مدت حدود ۱.۷ میلیارد دلار تضعیف شده که اصلی‌ترین علت آن کاهش صادرات نفت و گاز و محصولات مربوط به این حوزه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا بوده است.

در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، میزان صادرات ایران به ترکیه به ۱۰۴ میلیون دلار رسیده که این عدد نسبت به ماه پیش از آن و همچنین ماه مشابه سال قبل افزایش حدودا دو درصدی را نشان می‌دهد که نشان از افزایش بستر صادراتی ایران به این همسایه غربی دارد. در این مدت، اما واردات ایران از ترکیه، حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

در میان کالا‌های اصلی صادراتی ایران به ترکیه پلاستیک و اجزای آن با بیش از ۲۱۰ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته و پس از آن، مس، روی، کود و آلومینیوم قرار گرفته است.

در میان کالا‌های اصلی وارداتی ایران از ترکیه نیز دیگ‌های بخار و آب گرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، الیاف، پلاستیک، توتون و تنباکو و دستگاه‌های برقی اصلی‌ترین گروه‌های کالایی به شمار می‌روند.

ترکیه تا سال قبل جزو اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران به شمار می‌رفت، اما تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا، میزان واردات این کشور از ایران در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. عراق و چین، اصلی‌ترین واردکنندگان کالا از ایران به حساب می‌آیند و چین و امارات متحده عربی، اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران هستند.
منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: