تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کشور میانمار پس از کودتای ارتش شاهد اعتراضات ضد نظامی مردم است. این اعتراضات چند هفته است که شروع شده است. یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹ میانمار خونین‌ترین روز اعتراضات را طی سه هفته گذشته پشت سر گذاشت که بدنبال ایستادن مردم در مقابل کودتای نظامیان میانمار دستکم ۱۸ نفر کشته شدند.

خونین‌ترین روز اعتراضات در میانمار

رویداد۲۴ مژده کریمی: به گزارش خبرگزاری رویترز اعتراضات علیه کودتای ارتش در میانمار در چندمین هفته همچنان به قوت خود باقی ست.
این اعتراضات روز یکشنبه ۱۰ اسفند (۲۸ فوریه) در شهر یانگون که مرکز اصلی درگیری‌ها است و همینطور برخی دیگر از شهر‌ها به خاک و خون کشیده شد. بطوریکه دستکم ۱۸ نفر در این شورش کشته شدند و بسیاری هم مجروح شدند.

پلیس میانمار بوسیله نارنجک‌های بی حس کننده، گاز اشک آور، فشنگ‌های مشقی و آب پرفشار با معترضان مقابله کرد، اما پس از ناکامی در متفرق کردن مردم با گلوله بسوی معترضان شلیک کرد و تعدادی از مردم در اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند.

گفته می‌شود برخی از معترضان در این درگیری‌ها با جراحت شدید دیده شدند.

اعتراضات خیابانی در میانمار از اول فوریه آغاز شد؛ زمانی که ارتش در یک کودتا کنترل این کشور را در اختیار گرفت.


بیشتر بخوانید: گسترش اعتراضات در میانمار پس از کودتای ارتش


شرکت کنندگان این تظاهرات گروه‌های مختلفی، چون کادر‌های پزشکی، دانش آموزان، معلمان، کارمندان، کارکنان شهرداری با دست گرفتن عکس‌هایی از آنگ سان سوچی که نظامیان آن را در خانه اش حبس کرده اند به خیابان‌ها آمدند و در مقابل کودتای ارتش ایستادند.

معترضان خواستار بازگرداندن حکومت غیرنظامی آنگ سان سوچی هستند که حزب او در انتخابات ۳ ماه پیش حدود ۶۰ درصد از کرسی‌های پارلمان را بدست آورد.

آنگ سان سو چی، رهبر مدنی میانمار از آغاز کودتا و بعد از دستگیری در شهر نایپیدوا، پایتخت، دیده نشده است.

آنگ سان سوچی قرار است امروز (دوشنبه ۱۱ اسفند/ 1 مارس) به اتهام نادیده گرفتن قوانین مرتبط با کرونا و همچنین در اختیار داشتن واکی-تاکی (بی‌سیم) ثبت نشده در دادگاه محاکمه شود.

در تصاویر روز عکس‌هایی از خیابان‌های میانمار را که بیشتر به میدان جنگ می‌ماند تا محل اعتراضات را ببینید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: