تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
در دوره یک سال اخیر که ویروس کرونا شیوع یافت، بیش از یک میلیون نفر شغل خود را از دست دادند. طبق این اعلام مرکز آمار ایران، در مجموع ۱٫۵ میلیون نفر از بازار کار خارج و به جمعیت غیرفعال ملحق شدند. اما برای حمایت از کسب‌وکار یکی از طرح‌های حمایتی وام کرونا بوده است.

وام کرونا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ / آخرین مهلت ثبت‌نام

رویداد۲۴ طبق آخرین اعلام بانک مرکزی میزان پرداخت تسهیلات بانکی در امسال نسبت به پارسال حدود دو برابر شده است.

اما از سوی دیگر در دوره یک سال اخیر که ویروس کرونا شیوع یافت، بیش از یک میلیون نفر شغل خود را از دست دادند. طبق این اعلام مرکز آمار ایران، در مجموع ۱٫۵ میلیون نفر از بازار کار خارج و به جمعیت غیرفعال ملحق شدند. اما برای حمایت از کسب‌وکار یکی از طرح‌های حمایتی وام کرونا بوده است.

برابر مصوبات ستاد مقابله با کرونا مقرر شده برای کمک به صاحبان کسب‌وکار‌هایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شده‌اند، تسهیلات با نرخ ۱۲درصد پرداخت شود که برای این منظور متقاضیان باید از طریق ثبت‌نام در سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند و پس از تایید سامانه و معرفی به بانک، تسهیلات درخواستی را از طریق شعب بانک دریافت کنند.

با توجه به اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا مهلت دریافت تسهیلات جدید کرونا را تا نیمه اسفند ماه تمدید کرده، امروز آخرین مهلت دریافت وام جدید کرونا خواهد بود و هرگونه تمدید مجدد بستگی به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد داشت.


 بیشتر بخوانید: جزئیات میزان وام ازدواج و مسکن در سال ۱۴۰۰


پرداخت تسهیلات جدید کرونا در مرحله دوم با رویکرد بنگاه محوری آغاز شد و بر این اساس بنگاه‌های سه حوزه گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان مشمول این مرحله از دریافت وام جدید کرونا شناخته شدند.

تصویب پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین و کسب و کار‌های سه حوزه مذکور به دنبال حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکار‌های شدیدا آسیب دیده از کرونا در ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گرفت که در فاز نخست پرداخت تسهیلات، افراد متقاضی برای دریافت وام ثبت‌نام کرده و نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا در کشور در ۱۴ رسته و بیش از ۸۵۰ زیررسته پرداخت شد.

در مرحله دوم پرداخت وام کرونا نیز، سه حوزه گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان مورد توجه قرار گرفت و رقمی معادل ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به این بخش‌ها پیش‌بینی شد که طبق مصوبات ستاد ملی کرونا ۲۰۰۰ میلیارد تومان به بخش گردشگری، ۱۷۰۰ میلیارد تومان به بخش فرهنگ و هنر و ۸۰۰ میلیارد تومان به بخش ورزش اختصاص پیدا کرده است.

پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا با نرخ ۱۲ درصد بوده و متقاضیان برای بهره‌مندی از این تسهیلات ابتدا باید از طریق ثبت نام در سامانه کارای وزارت کار مراحل ثبت‌نام خود را دنبال و پس از تایید سامانه و معرفی به بانک، تسهیلات درخواستی را از طریق شعب بانک دریافت کنند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
United States of America
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
0
0
سینه‌چاک ها
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: