تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
در آخرین گزارش هفتگی کیان ریشه اصلی شرایط کنونی بازار، به هم خوردن تعادل طبیعی عرضه و تقاضا در شش ماه گذشته ارزیابی شده و علت اصلی این عدم تعادل، مداخلات نافرجام سیاستگذار در این بازار در همین مدت عنوان شده است.

بورس کی به روند طبیعی برمی گردد؟

رویداد۲۴ از شش ماه قبل تا امروز، سیاستگذار مرتبا با دست‌اندازی بر عرضه و تقاضای طبیعی، نگذاشت تا تعادل در بازار سهام شکل بگیرد و همین موضوع، جراحتِ قیمت‌گذاری نادرست سهام را به زخمی ناسور بدل کرده است. سکان‌دار تازه‌نفس سازمان بورس هم با وجود حسن نیت، در همان مسیر گذشتگان تلاش می‌کند بخت خود را بیازماید.

واقعیت این است که همه تیرهای سیاستگذار در شش ماه گذشته به سنگ واقعیت‌ها خورده و البته خبر خوب اینکه، تیرهای زیادی در ترکش او باقی نمانده است. ما فکر می‌کنیم روزی که سیاستگذار دیگر چیزی برای آزمون و خطا نداشته باشد، باید بیش از هر زمان دیگری به تغییر روند فعلی امیدوار شویم.

  ریشه اصلی شرایط کنونی بازار، نه مساله ارزندگی، نه ریسک دلار ، نه ریسک قیمت‌های جهانی بلکه به هم خوردن تعادل طبیعی عرضه و تقاضا در شش ماه گذشته است و علت اصلی این عدم تعادل، مداخلات نافرجام سیاستگذار در این بازار در همین مدت. به باور ما، تا زمانی که این مداخلات، یا از سرِ ناچاری و یا از روی تدبیر، به حداقل کاهش نیابد، روند با ثبات و طبیعی بازار سهام آغاز نخواهد شد.

  خبر های مرتبط
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: