تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
دو چک در وجه رییس دفتر شکرالله ینار رییس سازمان سرمایه گذاری با عنوان هزینه خارج از شمول صادر شده که مشخص نیست چه مصرفی داشته است

شکرالله بنار

رویداد۲۴ سندی به دست رویداد۲۴ رسیده که نشان می‌دهد سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران مبالغ مختلفی را با عنوان «هزینه‌های خارج از شمول امور جاری» برداشت کرده، بی آنکه مشخص شود به چه دلیلی این مبالغ هزینه شده است. سند اول مربوط به چک تاریخ ۲۶ /۹/ ۱۳۹۹ به مبلغ یک میلیارد ریال است که به شکلی عجیب در وجه مدیر دفتر مدیر عامل سازمان صادر شده است.

شکرالله بنار سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران

به موجب بند ۱۲ دویست و هفتاد و یکمین جلسه هیات مدیره جهت هزینه‌های خارج از شمول امور جاری صادرشده است. مبلغ ۱ میلیارد و پانصد میلیون ریال به موجب بند ۶ دویست و هفتاد و پنجمین جلسه هیئت مدیره باز هم جهت هزینه‌های خارج از شمول جاری اجازه پرداخت صادر شده است.

تخلف در شهرداری تهران

شهرداری تهران

ظاهرا سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران برداشت وجه به صورت «هزینه خارج از شمول» را بدون اشکال دانسته است اما آیین نامه مالی شهرداری تهران و همچنین آیین نامه مالی سازمان سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد چنین اقدامی خارج از قانون است.

بر اساس آیین نامه مالی شهرداری تهران (قسمت دوم - امور مالی - فصل اول - بودجه) ماده ۲۳ تصریح کرده که بودجه سالانه شهرداری عبارت است «از یک برنامه جامع مالی که در آن کلیه خدمات و فعالیت‌ها و اقداماتی که باید در طی سال مالی انجام شود همراه با برآورد مبلغ و میزان مخارج و درآمد‌های لازم برای تامین هزینه‌ها انجام آن‌ها پیش بینی می‌شود و پس از تصویب انجمن شهر قابل اجراست از طرفی فصل سوم -هزینه‌ها ماده ۳۳ پرداخت هزینه در شهرداری مستلزم طی مراحل سه گانه است:

الف- ایجاد تعهد در حدود اعتبار مصوب و مقررات جاری و تحقق یافتن تعهد.
ب- تشخیص مستند مبلغی که باید به هر یک از داینین پرداخت شود.
ج - صدور حواله در وجه داین یا داینی در قبال اسناد مثبته.

نکته دیگر اینکه بر اساس مواد ۵-۲-۴ (انجام فعالیت‌های مالی) آیین‌نامه مالی خود سازمان سرمایه‌گذاری تمامی پرداخت‌ها می‌بایست بر اساس قوانین جاری و از طریق چک در وجه ذینفع پرداخت شود. به همین دلیل در این مورد خاص مشخص نیست چرا باید این چک این مبالغ به نام رییس دفتر شکرالله بنار صادر شود؟ مگر آنکه سازمان به رییس دفتر بنار بدهی داشته باشد، که در آن صورت نیز نیازی به تصویب هیات مدیره نیست.


بیشتر بخوانید: چوب حراج «شکرالله بنار» بر اموال بیت المال/ سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران پروژه خلیج فارس را چگونه قیمت‌گذاری کرد؟ +اسناد


به گزارش رویداد۲۴ برای انجام هرگونه هزینه و پرداخت در شهرداری تهران و سازمان‌های وابسته باید در چارچوب بودجه سال مالی شهرداری تهران و اعتبارات مصوب شورای اسلامی شهر صورت پذیرد اما در این مورد، نه تنها بودجه شهرداری تهران، حتی در بودجه سازمان سرمایه گذاری هیچ‌گونه ردیف اعتباری جهت انجام هزینه‌های خارج از شمول جاری مشاهده نمی‌شود که مدیر عامل یا رییس یک سازمان بخواهد آن را برداشت کند.

همچنین جهت هرگونه پرداخت بر اساس موارد سه گانه ماده ۳۳ آیین نامه مالی شهرداری ابتدا می‌بایست هزینه انجام و مبلغ هزینه صورت گرفته کاملاً مشخص شود و در آخر چک در وجه شخص طلبکارو در قبال استناد مثبت صادر شود که در این دو مصوبه هیئت مدیره سازمان نه تنها هزینه صورت نگرفته است بلکه مبالغ چک‌ها در وجه مدیر دفتر مدیر عامل سازمان صادر که فاقد اسناد مثبت است، سوالاتی که مطرح می‌شود:

۱- منظور از هزینه‌های خارج از شمول امور جاری چیست و چرا در بودجه شهرداری تهران این چنین ردیفی وجود ندارد؟

۲- آیا هیئت مدیره سازمان اختیار دارد که بدون اخذ مصوبه شورا شهر هزینه‌ای فاقد اعتیار بر شهرداری تحمیل و آیین نامه مالی شهرداری و حتی خود سازمان را نادیده بگیرد؟

۳- آیا ذیحساب مستقر در سازمان که به عنوان ناظر قبل از خرج است، کنترل و نظارتی به این همه عدم رعایت قوانین ندارد؟

۴- پرداخت ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بدون مستندات استفاده از وجوه بیت المال، چه منافعی جهت شهروندان تهران داشته است؟

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
5
بودجه مربوط به خارج از شمول عمدتا مورد سوءاستفاده دستگاهها قرار میگیرد.به نظرم با این وضعیت اقتصادی باید کلا حذف شود.
ناشناس
|
Bulgaria
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
5
بودجه خارج از شمول باعث ریخت و پاش کردن دستگاهها میشود که با مالیات محور کردن مملکت مغایرت دارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
4
بودجه خارج از شمول یعنی گذاشتن پولها توی جیب خودشون به روش غیر قابل ردیابی !!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
4
خارج از شمول جاری آخر سال یعنی جیب مبارک مدیر عامل خارج از شمول جاری سه ماه مونده به آخر سال هم میشه جهت ... و ... و ... به شخص یا اشخاص خاص جهت پیشبرد اهداف خاص
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
3
هزینه خارج از شمول یعنی پرداخت هزینه های لابی جهت حفظ صندلی مدیریت.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
0
2
من متوجه نشدم .تا جاییکه میدونم ایین نامه مالی شهرداری قانونه و این متن یعنی با مصوبه هیات مدیره قانون را دور میزنن ؟ حتما هیات مدیره بالادست قانون بوده ما خبر نداریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
0
0
سازمان بازرسی کل کشور کجاست پس .بازرسی شهرداری که هیچ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
0
0
سازمان مشارکتها ، سازمان زیباسازی و سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران حیات خلوت حناچی برای استخدام و پاداش و سایر تخلفات باند او است .
جالب است در مشوبه هییت مدیره در مورد پاداش نوشته جهت کارکنان و سایر عوامل
مگر هییت مدیره می تواند برای غیر کارکنان پاداش تصویب بکنه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: