تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در جریان سفری به بروکسل گفته است که قصد ایران برای شروع غنی سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصدی جدی بودن ایران در مذاکرات وین را زیر سوال می‌برد.

واکنش بلینکن به غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران: تحریک آمیز است؛ آن را جدی می‌گیریم

رویداد۲۴ آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در جریان سفری به بروکسل گفته است که قصد ایران برای شروع غنی سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصدی جدی بودن ایران در مذاکرات وین را زیر سوال می‌برد.

 ایران یک روز پیشتر گفت که تولید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را در واکنش به خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز که به اسرائیل نسبت داد شروع می‌کند.

به نوشته بی بی سی، بلینکن روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو در بروکسل گفت: "ما اعلامیه تحریک آمیز ایران دایر بر قصد این کشور برای شروع غنی سازی ۶۰ درصدی را خیلی جدی می‌گیریم. "

کشور‌های اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، برجام، هم به ایران گفته اند که این گام با احیای این توافق و بازگشت ایران و آمریکا به آن در تضاد است.

بلینکن گفت: "باید بگویم که این گام، جدی بودن ایران در گفتگو‌های هسته‌ای را زیر سوال می‌برد، همانطور که موید اهمیت بازگشت به پایبندی متقابل به برجام است. "

ایران و دیگر امضا کنندگان برجام هفته پیش در اولین دور گفتگو‌ها برای احیای برجام شرکت کردند. آمریکا هم به طور غیرمستقیم در این نشست‌ها که در وین برگزار می‌شود شرکت دارد.


بیشتر بخوانید: آژانس اتمی: ایران تقریبا مقدمات آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی را تکمیل کرده است


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که آمریکا و ایران روز پنجشنبه مذاکرات غیرمستقیم در وین را از سر می‌گیرند.

در پی آنچه به نظر می‌رسد یک خرابکاری عمده در تاسیسات نطنز در روز‌های پایان هفته باشد آینده این گفتگو‌ها زیر سوال رفته بود.

خانم ساکی گفت: "من چیز دیگری برای گفتن در مورد علت یا ریشه این حملات در پایان هفته ندارم. مباحثات دیپلماتیک، هرچند غیرمستقیم، فردا در وین از سر گرفته می‌شود. می‌دانیم که این فرآیندی طولانی خواهد بود، اما مسلما آن را یک نشانه مثبت می‌دانیم. "

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران قرار است برای این گفتگو‌ها روز پنجشنبه در وین باشد.

در این گفتگو‌ها عمدتا دیپلمات‌های اروپایی نقش واسط را میان ایران و آمریکا بازی می‌کنند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: