تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، رتبه بندی آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور در بازه زمانی ۲۵-۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، را اعلام کرد.

اعلام جدیدترین رتبه بندی کرونایی استان‌ها

رویداد۲۴ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین پرست معاون توسعه منطقه‌ای وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، با اشاره به ارائه گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور، در سیزدهمین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور، در بازه زمانی ۲۵-۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، را معادل ۵۸ درصد اعلام کرد.

دین پرست با یادآوری اینکه، سطح مورد انتظار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور برای مهار بیماری و خروج از موج چهارم، حداقل ۹۰ درصد می‌باشد، خاطرنشان کرد؛ وضعیت و درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در"مراکز ورزشی"، " تالار‌های پذیرایی"، " رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی"، "درصد موارد استفاده از ماسک در اماکن عمومی" و "رعایت پروتکل‌های فاصله گذاری در اماکن عمومی" از شاخص‌های اصلی در ارزیابی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، ایلام و سیستان و بلوچستان را دو استانی بر شمرد که در دوره زمانی ۲۵-۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، رعایت پروتکل‌های بهداشتی درسطح آن‌ها بین ۲۸ تا ۳۲ درصد بوده است.

وی همچنین گروه استان‌هایی که در همین بازه زمانی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح آن‌ها بین ۳۳ تا ۵۵ درصد بوده است را شامل آذربایجان غربی- البرز- اردبیل- چهارمحال و بختیاری- قزوین- کهگیلویه و بویراحمد- گیلان- گلستان- مرکزی- مازندران و همدان، اعلام کرد.


 بیشتر بخوانید: چند درصد ایرانی‌ها واکسن کرونا زده‌اند؟


معاون توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، آذربایجان شرقی- اصفهان- بوشهر- خراسان شمالی- خراسان جنوبی- خراسان رضوی- خوزستان- قم- فارس- کرمان- لرستان- کرمانشاه- کردستان و هرمزگان را استان‌هایی دانست که در این مدت، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح آن‌ها بین ۵۶ تا ۶۵ درصد بوده است.

دین پرست همچنین استان‌هایی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح آن‌ها از ۱۸ تا ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، بین ۶۶ تا ۷۶ درصد بوده است را شامل زنجان – تهران– سمنان و یزد، معرفی کرد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، با اشاره به ضرورت استمرار و تقویت روند تشدید بازرسی‌ها در هفته‌های اخیر، آخرین اقدامات مربوط به تشدید بازرسی‌ها را اعلام کرد و گفت: در این بازه زمانی؛ از کل مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی، بیش از ۸ درصد (معادل ۲۸۹۲۰۵ واحد)، مورد بازرسی واقع شده اند و در نتیجه این بازرسی ها؛ ۳۸۹۰۸ مورد منجر به دادن تذکر و یا معرفی به مراجع قضایی گردیده و ۴۴۱۶ مورد نیز پلمپ صورت پذیرفته است.

دین پرست با اشاره به مصوبات جلسه اخیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، تصریح کرد: لازم است ستاد‌های استانی در چارچوب طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها- مصوب ستاد ملی، کلیه اقدامات و محدودیت‌ها را متناسب با وضعیت تعیین شده، عملیاتی و اجرایی نمایند.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، همچنین خواستار معرفی متخلفین و ناقضین پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی، به منظور برخورد قانونی به مراجع ذیربط پیش بینی شده در مصوبات ستاد ملی و مراجع قضایی گردید.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: بر اساس مصوبات قرارگاه، همچنین مقرر گردید؛ تا زمان عادی شدن شرایط شهر‌های قرمز و نارنجی جلسات ستاد استانی روزانه برگزار و دستگاه‌های ذیربط استانی و ستاد‌های استانی مدیریت بیماری کرونا ضمن رصد آخرین وضعیت، نسبت به اجرای قاطعانه و کامل طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها اقدام کنند.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، همچنین تصریح کرد: سیزدهمین جلسه قرارگاه، همچنین، اتخاذ تدابیر ویژه‌تر برای اعمال منع تردد از/ به شهرستان‌های دارای ممنوعیت قرمز و نارنجی را با پشتیبانی همه جانبه از نیروی انتظامی استان مورد تصویب قرار داد.

دین پرست در پایان خاطر نشان کرد: در مصوبات جلسه اخیر قرارگاه به دستگاه‌های مختلف و ستاد‌های استانی ابلاغ شد با تشکیل تیم‌های نظارت ویژه با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی استان و شهرستان و حضور نیروی انتظامی، هلال احمر، بازرسی اتاق اصناف و بسیج، به صورت روزانه و مستمر بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی و اجرای الزامات طرح محدودیت‌های هوشمند در سازمان‌های دولتی و سایر بخش‌های پنج گانه طرح، دقیقاً نظارت و به فوریت با هر گونه تخلف برخورد کنند.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: