هشدار وزیر بهداشت: ویروس‌های جهش یافته درون سرزمینی خواهیم داشت | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
سعید نمکی گفت: احتمال دارد ویروس های جهش یافته درون سرزمینی داشته باشیم که از نوع هندی و برزیلی متفاوت خواهد بود چرا که اقلیم و ژنتیک های مختلفی داریم و باید موسساتی داشته باشیم که برای جهش ها قدم تند بردارد و زیر ساخت ها را آماده کنند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا

رویداد۲۴ سعید نمکی، وزیر بهداشت در جریان برگزاری مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا گفت: اولین کشوری در منطقه بودیم که 36 معبر را رصد کردیم و بیماریابی صورت گرفت. بعد از شیوع پیک در گیلان و قم تعدادی کیت در چمدان به ما رساندند. 

او افزود: انستیتو پاستور شبانه روز تلاش کردند و کیت ساختند و 54 دانشجویی که از ووهان آمدند با همین کیت ها تست شدند. 

نمکی تصریح کرد: هنگامی که کرونا به کشورمان آمد یک ماه پیشتر آماده بودیم. همواره با دست های بسته و با چشم های باز در اقیانوس بلا شنا کردیم. اما به تجهیز جنبه های تجهیزاتی، دارویی و... پرداختیم. 

وزیر بهداشت با بیان این که از وارد کننده به صادرکننده تجهیزات تبدیل شدیم گفت: همواره معتقدم عشق و لطف خدا سبب این اتفاق شد. در دنیا تصور کردند تیر خلاص جمهوری اسلامی، کووید19 است اما اشتباه می کردند.

نمکی ادامه داد: از روزهای نخست به بحث واکسن توجه کردیم و چند راه را در نظر گرفتیم. یکی سهمیه کووکس بود که از 8 میلیون به 16 میلیون و 800 هزار دوز رسید. می دانستم تعداد تولید کنندگان در برابر تقاضای بین المللی چقدر است. 

او اظهار کرد: طی 9 ماه زمان برد تا با روس ها قرار داد بستیم و بعد از 11 ماه قرارداد تولید مشترک بستیم برخی از این امر خوشحال نشدند با ادعای وطن پرستی واکسن 9 دلاری را با رقم 20 دلار می خواستند به ما بفروشند و عنوان می کردند 20 میلیون دوز واکسن روسی در اختیار دارند در صورتی که روسیه تا این حد آن زمان واکسن تولید نکرده بود. این افراد سعی کردند مرا خسته کنند وبا استیضاح پیش رفتند اما نمایندگان محترم به بنده لطف داشتند. 85 درصد واکسن را 7 کشور استفاده می کنند اما راهی پایدار که می توان به آن تکیه کرد تولید داخل است که با جسارت و شجاعت آغاز کردیم.


وزیر بهداشت گفت:احتمان دارد ویروس های جهش یافته درون سرزمینی به وجود اید که از نوع هندی و برزیلی متفاوت خواهد بود چرا که اقلیم و ژنتیک های مختلفی داریم و باید موسساتی داشته باشیم که برای جهش ها قدم تند بردارد و به تجهیز زیر ساخت ها اقدام کنند.

نمکی  بیان کرد: ایران درخشان ترین کشور در عرصه تولید کووید 19 در منطقه است. امروز دیگر نمی توان خط تولید را با توئیت و بلوا و غوغا متوقف کرد. با جسارت اعلام می کنم عده ای تخریب کردند چرا فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن های بقیه را استفاده نکردیم. نباید این کار را می کردیم مگر اینکه دانش فنی ارتقا پیدا کند. شهروندان ما عامل آزمایشگاهی نیستند اما با افتخار اعلام می کنم گزارش فاز 1 و 2 را خواندم و همه جزئیات را مطالعه کردم. واکسن ایرانی کارای خوبی دارد و فاز حیوانی و 1 و 2 نیز به خوبی انجام شده است. 

او ادامه داد: امیدوارم فاز سه آغاز حرکتی بزرگ باشد و در آینده نزدیک مردم این سرزمین افتخار کنند آنتی بادی در بدن دارند. هیچ ایرانی نیست که آنتی بادی واکسن های پاستور را نداشته باشند و امیدوارم واکسن کووید19 هم آنتی بادی اش در بدن مردم سرزمینمان باشد. داوطلبان اصلی تزریق این واکسن دکتر بیگلری رئیس انستیتو پاستور است و برای این عزیز آرزوی تندرستی دارم.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: