اصلاح طلبان حتی جرات نکردند روی یک گزینه اهل سنت به اجماع برسند/ هر نامزدی رئیس جمهور شود، ضرر می‌کند | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۹ - ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
جلالی زاده در گفتگو با رویداد‌۲۴:
نماینده مجلس ششم می‌گوید با این مجلسی که داریم هر رئیس جمهوری روی کار بیاید ضرر کرده است. هر اصلاح طلبی بخواهد رئیس جمهور شود در مقابل این مجلس با این رویه، قطعا با مشکلات عدیده‌ای روبه رو خواهد شد.

جلال جلالی زاده

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: احزاب اصلاح طلب بالاخره گزینه‌های مدنظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری را به جبهه اصلاحات معرفی کردند و این جبهه نیز از میان گزینه‌های پیشنهادی نام ۱۴ نفر را معرفی کرد که در این لیست محمدجواد ظریف با ۳۷ پیشنهاد و اسحاق جهانگیری با ۳۵ پیشنهاد و مصطفی تاجزاده با ۳۲ پیشنهاد، سه نفر اول لیست هستند.

هرچند که نام وزیر خارجه به عنوان اولین نفر در لیست جبهه اصلاحات آمده است اما محمدجواد ظریف تاکنون قویا حضور در انتخابات را رد کرده است. انتشار فایل گفتگوی محرمانه ظریف که در آن به نقش روسیه در تخریب برجام و ارجحیت میدان بر دیپلماسی اشاره کرده بود نیز برای او دردسر ساز شد و برخی از تندرو‌ها از بیم حضور او در انتخابات، به بهانه این فایل صوتی حسابی از خجالت او درآمدند؛ واکنش ها به این فایل صوتی نشان می‌دهد حتی اگر ظریف قصد حضور در انتخابات را نیز داشته باشد به احتمال زیاد رد صلاحیت خواهد شد.

گزینه دوم اما اسحاق جهانگیری است، جهانگیری ۸ سال در قامت معاون اول روحانی مشغول به فعالیت است و پیش از آن نیز در سمت‌هایی چون وزیر و نماینده مجلس حضور داشته است. جهانگیری در سال ۹۶ که به عنوان کاندیدای پوششی روحانی در انتخابات ثبت نام و در مناظره‌ها حاضر شد توانست سرمایه اجتماعی خوبی برای خود فراهم کند و بخشی زیادی از آرای روحانی و اصلاح طلبان را با خود همراه کند. او در نهایت به نفع روحانی کنار کشید و در مقام معاون اولی کار خود را ادامه داد. در ۴ سال جاری با بازگشت تحریم‌ها و بحران اقتصادی و ناکارآمدی دولت در برخی از حوزه‌ها، جهانگیری به سیبل انتقادات از دولت بدل شد و همین همراهی باعث شد تا جهانگیری سرمایه اجتماعی خود را تا حد زیادی از دست بدهد.

کاندیدای دیگری که در این لیست قرار دارد، مصطفی تاجزاده است. تاجزاده در زمان خاتمی معاون سیاسی وزیر کشور بوده و پس از حوادث سال ۸۸ به ۶ سال حبس محکوم شد. او در گفتگویی که در کلاب هاوس انجام داد به شدت سخن به انتقاد از ساختار سیاسی کشور گشود. او به دلیل انتقادات تندی که از حاکمیت کرده و همچنین به دلیل داشتن سابقه زندان بعید است که بتواند از سد شورای نگهبان عبور کند.

شریعتمداری و مسعود پزشکیان نیز نام‌های دیگری هستند که در این لیست به چشم می‌خورند. مسعود پزشکیان اعلام کرده است اگر در نظرسنجی‌ها مقبولیتی نداشته باشد به نفع کاندیدای دیگری کنار خواهد رفت. از سوی دیگر حضور محمد شریعتمداری نیز به نظر می‌رسد که به عنوان گزینه پوششی باشد. حضور او می‌تواند کاندیدای اصلی اصلاح طلبان را در مناظرات و سایر مراحل کاور و به نوعی همراهی کند. شریعتمداری در حال حاضر وزیر کار و در دولت اول روحانی وزیر صمت بوده.

جلال جلالی زاده فعال سیاسی و نماینده پیشین مجلس معتقد است که جهانگیری شرایط بهتری نسبت به سایر گزینه‌ها دارد و روی شریعتمداری نمی‌توان صرفا برای کاندیدای پوششی حساب کرد، زیرا او توانایی کاندیدای اصلی شدن را دارد و پرونده فسادی هم تاکنون نداشته است.


بیشتر بخوانید:مهمترین احتمالات اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ / گزینه نهایی و کاندیدای پوششی چه کسانی هستند؟


جلال جلالی زاده نماینده مجلس ششم در گفتگو با رویداد ۲۴، گفت: فضای سیاسی جامعه به گونه‌ای است که آدم اکنون نمی‌تواند پیش بینی درستی از وضعیت و رای و رای آوری داشته باشد. مردم دلسرد شده‌اند و رقبتی به شرکت در انتخابات ندارند و با توجه به اتفاقات اخیر، مردم بیش از پیش از موثر نبودن نقش دولت آگاه می‌شوند و احساس می‌کنند که دولت کاره‌ای نیست.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان باید به گونه‌ای رفتار کنند که جایگاه خود را از دست ندهند و مسئولیتی که در برابر مردم و نظام می‌پذیرند را ایفا کنند. همانطور که می‌دانید انتخابات هم دارای سازو کار و محدودیت است و بدون برداشتن موانع، نمی‌توان یک انتخابات آزادانه و پرشور داشت. تعدد کاندیدا‌های نظامی نیز باعث ناامیدی مردم از حضور در صندوق‌های رای می‌شود. مردم این اتفاق را نه حضور، بلکه دخالت نظامیان در سیاست می‌دانند و معتقدند نباید چنین اتفاقی رخ دهد.

جلالی زاده با بیان اینکه اصلاح طلبان تلاش خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ می‌کنند، گفت: اگر افرادی مانند تاجزاده تایید صلاحیت شود قطعا پیروز انتخابات خواهد بود. تا زمانی که انتخابات سالم و آزاد نباشد که هر کاندیدایی با هر دیدگاهی بتواند در انتخابات شرکت کند مردم نیز در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

جهانگیری در دولت روحانی خود را فدا کرد

وی ادامه داد: احتمالا ظریف وارد رقابت‌ها نمی‌شود و تاجزاده هم رد صلاحیت خواهد شد. در این شرایط میان افرادی مانند عارف و جهانگیری معتقدم که آقای جهانگیری شرایط بهتری نسبت به عارف دارد. هرچند که جهانگیری در چندسال گذشته به دلیل حضور در دولت روحانی، خود را سوزاند و به نوعی فدا کرد. او می‌توانست چندسال قبل از دولت استعفا دهد و خود را با پایگاه رایی که داشت برای ریاست جمهوری آماده کند. اما این کار را نکرد، بالاخره میز مدیریت یک شیرینی و حلواتی دارد که به راحتی نمی‌شود از آن دل کند.

نماینده مجلس ششم گفت: از سوی دیگر جهانگیری ارتباط خوبی هم با حاکمیت دارد و به هر صورت ویژگی‌ها و توانمندی‌هایی است که شاید دیگر کاندیدا‌ها نداشته باشند، از همین رو بعید می‌دانم که او رد صلاحیت شود. بالاخره او در این نظام همواره در سمت‌های مختلفی حضور داشته است و اگر بخواهند او را رد صلاحیت کنند باید فاتحه سایر کاندیدا‌ها و انتخابات را خواند.

وی افزود: به نظرم آقای شریعتمداری هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد. انصافا شخص تلاش‌گر و پیگیر و جدیی است و از سوی دیگر مشکلات برخی دیگر از کاندیدا‌ها را ندارد و ارتباط خوبی با حاکمیت، اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان دارد و این می‌تواند امتیاز مثبتی برای او باشد. او نه تنها در نقش کاندیدای پوششی، بلکه می‌تواند به عنوان کاندیدای اصلی هم ایفای نقش کند.

با این مجلس هرنامزدی رئیس جمهور شود ضرر می‌کند

جلالی زاده تاکید کرد: پزشکیان سوابق مناسبی تاکنون داشته و در میان ترک‌ها و کرد‌ها محبوبیت خوبی دارد، اما ترک بودن صرفا نمی‌تواند دلیلی برای رای آوری باشد؛ آقای مهرعلیزاده هم کاندیدا شد، اما ترک‌ها به او رای ندادند. این را هم بگویم که بعید است کاندیدایی بتواند رای خود را به سمت گزینه دیگری سوق دهد و در انتخابات ریاست جمهوری هم این را شاهد بوده‌ایم که عمدتا کاندیدا‌ها نمی‌توانند رای و پایگاه مردمی خود را به کاندیدای دیگری بدهند.

وی گفت: با این مجلسی که داریم هر رئیس جمهوری روی کار بیاید ضرر کرده است. هر اصلاح طلبی بخواهد رئیس جمهور شود در مقابل این مجلس با این رویه، قطعا با مشکلات عدیده‌ای روبه رو خواهد شد. همچنین اصلاح طلبان تاکنون در موقعیت‌های مختلف عملکرد‌های موفقی نداشتند و هنوز جرات نمی‌کنند که روی یک کاندیدای اهل سنت به اجماع برسند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
0
1
اصلاح طلبان و جبهه شیاد اصلاحات همانند نقش خوانندگان روحوضی قدیم را داشتند که داستان تعریف میکردند و ترانه میخواندند.اصلا کسی انها رو جزو هنرمند بحساب نمیاورد.داستان اصلاح طلبان هم بهمان گونه هست هر 4سال یکبار از زیر لحافشون وحاشیه به متن میایند وشروع به ترساندن مردم از جبهه اصلولگرا وترغیب مردم در انتخاباتهای میکنند که نهایت قدرت یک رییس جمهور 25درصد است.واختیار تغییر واصلاح هیچ چیز دیگری ندارند.در واقع عروسک خیمه شب بازی هستند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: