تردید‌های ابراهیم/ دوقطبی ائتلاف نظامیان و رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر جدی است؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۶ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛
در روز‌های گذشته جلسات نامزد‌های اصولگرا بیشتر شده است و برخی اینگونه تحلیل کرده‌اند که افزایش تعداد این نشست‌ها یعنی احتمال حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ کم شده است. رویداد‌۲۴ شرایط اصلگرایان در این موقعیت را بررسی کرده است.

ابراهیم رئیسی انتخابات 1400

رویداد۲۴  کمتر از ۴۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری، باقی مانده و کمتر از ۲۰ روز دیگر زمان تبلیغات نامزد‌ها آغاز خواهد شد. اما هنوز تکلیف مهمترین چهره انتخابات ۱۴۰۰ مشخص نیست. سید ابراهیم رئیسی در انتخابات سال ۹۶ رقیب اصلی حسن روحانی بود و البته با رای بالایی در انتخابات شکست خورد.

حالا بعضی از فعالان سیاسی نزدیک به رئیسی می‌گویند اگر او بخواهد در آینده سیاسی ایران نقش کلیدی‌تر و مهم‌تر ایفا کند، باید صندلی ریاست جمهوری را هم تجربه کند، اما برخی دیگر معتقدند ابراهیم رئیسی اگر در رقابت ریاست جمهوری و در مناظره با چهره‌هایی مثل پزشکیان و عارف و جهانگیری شکست بخورد، آینده سیاسی او به شدت به خطر خواهد افتاد. ظاهرا برای نزدیکان رئیس قوه قضائیه، آنچه که مهم است، آینده سیاسی ابراهیم رئیسی است و نه آینده ایران! البته چه بسا هر دوی این‌ها به هم گره خورده باشد.

این همه ماجرا نیست؛ هرچند بعضی از فعالان سیاسی با قطعیت از کاندیدا شدن یا کاندیدا نشدن ابراهیم رئیسی صحبت می‌کنند، اما تحولات جناح اصولگرا نشان می‌دهد در این باره هنوز هیچ چیز قطعی نیست و حتی نزدیکترین افراد به رئیسی هم با تردید درباره حضور در انتخابات صحبت می‌کنند. از جمله نیکزاد رئیس ستاد انتخاباتی رئیسی در سال ۹۶ که فعلاً خود به عنوان یک نامزد در عرصه انتخابات حضور دارد و فعالیت می‌کند. البته این گمانه‌زنی وجود دارد که ثبت نام نیکزاد بیشتر در حمایت از رئیسی است و او قصد دارد نقش کاندیدای پوششی را ایفا کند؛ چه آنکه حتی در ذهن نزدیکان ابراهیم رئیسی نیز این شائبه وجود دارد که او سررشته‌ای از اقتصاد و عدد و رقم ندارد بنابراین به کسی نیاز دارد که بتواند این ضعف را پوشش بدهد.

بعضی چهره‌های سیاسی اصولگرا به خصوص چهره‌های جریان نظامی مثل علیرضا زاکانی و سعید محمد و فریدون عباسی در روز‌های گذشته ادعا کردند که رهبری با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی هنوز موافق نیست و رئیس قوه قضائیه باید از رهبر انقلاب اجازه بگیرد. سعید محمد روز گذشته در یک نشست خبری گفته «براساس آخرین صحبت‌هایی که شنیدیم آقای رئیسی هنوز تصمیمی برای آمدن و اذن رهبر انقلاب را نگرفتند مگر شرایط جدیدی رقم بخورد.» البته این سخن او به نحوی مقابله با رئیسی هم به شمار میرفت و این پیام را منتقل می‌کرد که او با اجازه رهبری وارد شده اما رئیسی تا این لحظه چنین اذنی ندارد.

فریدون عباسی هم به رویداد۲۴ گفته رییسی برای سمت ریاست قوه مفید فایده‌تراز ریاست جمهوری است زیرا وقتی او تولیت آستان قدس را کنار گذاشت که رییس قوه قضاییه شود، یعنی این سمت برایش اولویت پیدا داشته بنابراین بهتر است مسیر خود را تا انتها در این سمت دنبال کند تا بتواند کار‌های اساسی را در آن تشکیلات به سرانجام برساند.

پیش از این چهره‌هایی مثل سیدحسن خمینی، محمدجواد ظریف، محمدجواد آذری جهرمی و مصطفی تاجزاده با بدعت پرحاشیه شورای نگهبان از حضور در انتخابات منع شدند. ظاهرا مزه این طور حذف کردن به کام بعضی نامزد‌های انتخابات شیرین بوده است؛ به خصوص نزدیکان قالیباف بسیار دوست دارند که این روند ادامه یابد تا قالیباف مثل انتخابات مجلس بدون هیچ رقیبی در صدر صندلی‌های پاستور قرار بگیرد.


بیشتر بخوانید: قالیبافی‌ها جان گرفتند/ قانون جدید انتخابات ۱۴۰۰ به سود چه کسی است؟


در هفته گذشته جلسات نامزد‌های اصولگرا تعداد و شدت بیشتری پیدا کرد که مهمترین جلسه، دیدار سه فرمانده سپاه با هم بود. محسن رضایی با انتشار تصویری از دیدار خود با رستم قاسمی وزیر اسبق نفت و سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا در صفحه توییتر خود نوشت: «‏در نگرش اسلامی ایرانی به مدیریت، «داوطلبی برای مسوولیت» با «تلاش برای کسب قدرت» کاملاً متفاوت است. در انتخابات ۱۴۰۰ فارغ از هر نتیجه‌ای، قرار است ‎برادرانه و ‎همه با هم ایران را بسازیم» به این ترتیب اگر ابراهیم رئیسی در انتخابات حاضر نشود، مهمترین احتمال موجود، ائتلاف نظامی «رضایی/قاسمی/محمد» است. چه آنکه در صورت حضور رئیسی احتمال رسیدن سهمیه به گزینه‌های دیگر بسیار پایین خواهد آمد زیرا رئیسی به اندازه‌ای پایگاه رای دارد که نیازی به ائتلاف با نظامیان نداشته باشد.

بعضی فعالان سیاسی معتقدند افزایش جلسات نظامیان اصولگرا و برگزاری نشست‌های مستمر خبری آنها به معنای قطعی شدن انصراف ابراهیم رئیسی است، اما به هر حال هر چقدر به موسم انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم طبیعی است که تعداد این جلسات افزایش بیابد. چنانچه در هفته گذشته هم بیش از هر زمان دیگری در وصف نامه برای نامزدی ابراهیم رئیسی امضا و منتشر شد. فقط اصولگرایان جریان قالیباف نیستند که منتظر تصمیم ابراهیم رئیسی هستند در جناح اصلاح طلب و در میان میانه‌رو‌ها نیز برخی سرنوشت خود را به سرنوشت رئیس فعلی قوه قضاییه گره زدند.

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا درباره وضعیت جریان اصولگرا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفته «هنوز سیدابراهیم رئیسی تصمیم خود را برای حضور یا عدم حضور در انتخابات نگرفته و تصمیم‌گیرنده اصلی خود اوست. احتمال ورود او به انتخابات بیشتر از نیامدن است، ولی اگر هم او نیاید احتمالا محمدباقر قالیباف به صحنه خواهد آمد.»

جریان نزدیک به محمدباقر قالیباف و حتی ائتلاف نظامیان اصولگر برنامه جدی برای نیامدن رئیسی دارند. سخنان روز گذشته سعید محمد نیز نشان داد او هم همین مسیر را می‌رود. سایت‌های مهم اصولگرا البته تمایلی به سعید محمد ندارند و بیشتر روی محور حضور رئیسی و قالیباف مانور می‌دهند؛ چنانچه از روز اول آنها بسیار روی «رجل سیاسی» بودن محمد مانور دادند و پس از مصوبه جدید شورای نگهبان درباره شرایط کاندیداها، گزارش‌های زیادی منتشر شد که محتوای آن یک جمله بود: «سعید محمد شرایط کاندیداتوری ندارد.» آنها روی درجه نظامی محمد «ان‌قلت» دارند اما خود معتقد است جایگاه او در «سپاسد» و «قرارگاه خاتم الانبیا» برابر با سرلشگری بوده است. به این ترتیب ظاهرا در سناریوی عدم حضور رئیسی، لبخند یاران قالیباف روز به روز بزرگتر می‌شود. معلوم نیست دوام این لبخند چقدر خواهد بود؛ فعلا شنیده شده ابراهیم رئیسی قرار است روز عید فطر کاندیداتوری خود را اعلام کند؛ ۵ روز دیگر شرایط بسیار روشن‌تر خواهد شد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
عرفان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
0
3
منافع ملی ما با کاسبان تحریم منافات دارد نه اکثریت کشورهای جهان پس مشکل ما داخلی است . ماهم دلمان میخواهد یک کشور عادی که به منافع ملی خود اولویت میدهد باشیم والسلام
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
3
1
رسانه های اصلاحات هم صدا با اربابانشان دشمن درجه ی یک ملت ایران هستند
پاسخ ها
محمدمعصومی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
قوم هیچ و پوچ
ناشناس
|
Belgium
|
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
0
1
رویداد ۲۴ با تبلیغات گسترده برای انتخابات کذایی نمونه هست ! چکار میکنید ؟ آیا در برابر مردم؛ وجدان تان احساس مسئولیتی میکنید؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
1
تا انحصار طلبان... در قدرت هستند کشور روی آرامش نمی بند خداوند خود شر اینبیدینها را کم کند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: