تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
ذوالنوری گفت: «اگر تا سوم خرداد مذاکرات به نتیجه نرسد محتوای دوربین‌ها امحا می‌شود و دوربین‌ها نیز خاموش خواهند شد.»

ذوالنوری: سوم خرداد دوربین‌های آژانس خاموش می‌شود

رویداد۲۴ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید اگر تا سوم خرداد مذاکرات برجامی به نتیجه نرسد طبق قانون لغو تحریم‌ها دوربین‌های آژانس در مراکز هسته‌ای خاموش می‌شود.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری این اظهار نظر را براساس مصوبه مجلس و توقف اجرای کامل پروتکل الحاقی از سوی ایران مطرح کرده است.

پس از تصویب طرح مجلس سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس توافقی سه ماهه انجام دادند که براساس آن ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد، اما در برخی تاسیسیات دوربین‌های آژانس بخ صورت آفلاین فعالیت می‌کنند تا در صورت توافق هسته‌ای آژانس بتواند با دسترسی به فیلم‌های گرفته شده پایبندی ایران به برجام را بسنجد.

در واقع توافق ایران و آژانس اقدامی برای زمان دادن به دیپلماسی بود.

در حال حاضر دور چهارم مذاکرات در مرحله حساس خود در وین دنبال می‌شود. خوش بینی بسیاری برای احیای برجام وجود دارد، اما ذوالنوری نظر دیگری دارد.

به گفته او تاکنون "اتفاق جدیدی رخ نداده و مذاکرات فرسایشی شده است. "

ذوالنوری گفت: «اگر تا سوم خرداد مذاکرات به نتیجه نرسد محتوای دوربین‌ها امحا می‌شود و دوربین‌ها نیز خاموش خواهند شد.»

او با بیان اینکه هر توافقی در وین انجام شود مجلس باید در جریان آن باشد، گفت: «اگر توافقات در چارچوب برجام باشد و موضوعی به آن اضافه نشود نیازمند این نیست که در مجلس به تصویب برسد، اما هر بند جدید اگر بخواهد به برجام اضافه شود باید در مجلس تصویب شود.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ادامه مذاکرات برجامی در وین گفت: تاکنون اتفاق جدیدی رخ نداده و مذاکرات فرسایشی شده است.

وی با بیان اینکه "امیدواریم قفل مذاکرات شکست شود و مسیر با سرعت ادامه پیدا کند"، ادامه داد: اگر این قفل شکسته نشود طبق قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها، سوم خرداد ماه فرصت غربی‌ها برای عمل به تعهدات خود به پایان می‌رسد و جمهوری اسلامی ایران بر اساس این قانون اقدامات خود را انجام خواهد داد.

نماینده قم در مجلس با تأکید بر اینکه اولین اقدام در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات تا سوم خرداد عدم اجرای قطعی پروتکل الحاقی از سوی ایران است، اضافه کرد: در زمان حاضر دوربین‌های آژانس آف‌لاین در حال فعالیت در مراکز هسته‌ای کشورمان هستند، اگر تا سوم خرداد قفل مذاکرات باز شود آژانس می‌تواند به محتوای این دوربین‌ها دسترسی داشته باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اگر تا سوم خرداد مذاکرات به نتیجه نرسد محتوای دوربین‌ها امحا می‌شود و دوربین‌ها نیز خاموش خواهند شد.

ذوالنور با اعلام اینکه پس از تاریخ تعیین‌شده ایران پروتکل الحاقی را که داوطلبانه اجرا می‌کرد دیگر اجرا نخواهد کرد، اما بازرسان آژانس می‌توانند به بازرسی‌های خود ادامه دهند، اظهار داشت: این بازرسی‌ها در قالب NPT انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه هر توافقی در وین انجام شود مجلس باید در جریان آن باشد، عنوان کرد: اگر توافقات در چارچوب برجام باشد و موضوعی به آن اضافه نشود نیازمند این نیست که در مجلس به تصویب برسد، اما هر بند جدید اگر بخواهد به برجام اضافه شود باید در مجلس تصویب شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه طبق ماده ۷ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در صورت اجرای تعهدات از سوی غربی‌ها باید دولت به مجلس گزارشی ارائه کند، گفت: پس از راستی‌آزمایی از سوی مجلس به دولت اجازه داده خواهد شد به تعهدات برجامی خود بازگردد.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: