انتقاد تند الویری از انتخابات شوراها/ لزوم بازنگری سریع در وضعیت ردصلاحیت‌شدگان | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
عضو شورای شهر تهران گفت: تا زمانـی که دخالت مراجـع غیرانتخابی در فرآیند انتخابات مجلس و شورای نگهبان وجود دارد و به بهانه نظارت، عملاً انتخابات را دو مرحله‎ای کرده‌اند حذف نشود این مناقشه ادامه پیدا خواهد کرد و مشکل رد صلاحیت ها حل نخواهد شد.

انتخابات شوراها

رویداد۲۴ مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در جریان دویست و نود و دومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور گفت: شهروندان گرامی و فرهیخته تهران در ماه های پایانی دوره پنجم مدیریت شهری لازم است به عنوان عضو شورای شهر تهران نکاتی را به استحضار برسانم.

او ادامه داد: تقیربا 510 روز از فراگیری کرونا در جهان و 444 روز از شروع آن در ایران می‌گذرد. این بحران جهانی نشان داد که سیاست‌ها، پروتکل‌ها و وریه‌های اداره شهرها نیازمند بازنگری ساختاری و بنیادین است به ویژه که سلامت شهری بعد فراموش شده مدیریت شهرها است.

الویری گفت: سیاست‌گذاری شهرها می‌بایست به سوی شهروندان سوق پیدا کند که در این دوره مدیریت شهری به طور جدی و موثر پیگیری شده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی سیاست‌های خودرومحوری که جابجایی بیشتر را در پی دارد در تهران قابل پیگیری و اجرا نیست اضافه کرد: اداره شهرها برمبنای سیاست‌های پیشین منجر به کارایی و اثربخشی نخواهد شد. از سیاست‌های بنیادین این دوره مدیریت شهری جابجایی کمتر و دسترسی بیشتر بوده است.

الویری اضافه کرد: در این راستا حذف مصوبه برج باغ ها، تصویب طرح جامع پسماند، نظم بخشی و استانداردسازی حسابرسان و ذی حسابان، مطالبات مرتبط با بهبود شفافیت و هوشمندسازی،‌پیگیری دو مصوبه مالیات بر ارزش افزوده و درامدهای پایدار در دولت و مجلس نمونه‌هایی از تلاش شبانه‌روزی مدیریت شهری دوره پنجم برای دگردیسی سیاست گذاری اداره تهران بوده است.

او با بیان اینکه در ابتدای یک راه طولانی برای اداره شهر تهران هستیم اظهار کرد: به عنوان کسی که سال ها در مدیریت ملی و محلی فعالیت داشتم اعتقاد و باور دارم بازگشت از این ریل گذاری ها هزینه های سنگینی در شهر و شهرداری برای شهروندان ایجاد می کندو لازم است برای بهبود حکمروایی شهری در تهران این رویکردها و الگوها پیگیری و تعقیب شود.

الویری افزود: نظم بخشی به نظام بودجه ریزی در شهرداری، نظارت مستمر و شفاف بر عملکردهای مالی، بهبود درامدهای پایدار، حذف مصارف غیرضروری در شهرداری، نظم بخشی به بخش غیرنقد بودجه،‌ انتشار قراردادها در سایت شفافیت، نظم بخشی به ننظام واگذاری املاک شهرداری تهران،‌پیگیری تحقق انتشار اوراق مشارکت،‌ نظم بخشی به نظام خزانه داری شهرداری و امثال هم اقداماتی زیربنایی و ماندگار در مدیریت شهری کنونی بوده است.

او با تاکید بر اینکه مقتضیات کنونی شهر تهران تاب آزمون و خطا ندارد افزود: در شرایط سخت اقتصادی ناشی از دو بحران تحریم ها و کرونا تهران باید به شیوه ای علمی و تخصصی اداره شود و از سیاست های پرهزینه و بلندپروازانه جلوگیری شود. در این دوره مدیریت شهری که از حیث بحران و چالش ها غیرقابل مقایسه با هر دوره دیگری حتی در دوران جنگ بوده است، پروژه های شهر ی به شیوه ای خردمندانه و پژوهش مبنا اجرا شده اند.

الویری افزود: صورت های درامد و هزینه شهرداری در هر ماه به صورت شفاف گزارش شده است و تلاش ما این بود که شهر را صادقانه و مسئولانه اداره کنیم و اجازه ندادیم کارهایی با بهره وری پایین انجام شود.

الویری خطاب به شهروندان تهران گفت: اکنون که در آستانه انتخابات دوره ششم شوراها هستیم،‌لازم است به واقعیت ها و مقتضیات ساختاری این 4 سال توجه کنیم. لازم است نظام مدیریت شهری مبتنی بر آرا حداکثری شهروندان ترغیب شود. حضور گسترده و فراگیر در انتخابات شوراها ضرورت جدی برای تحقق دموکراسی محلی است.

او ادامه داد: در این راستا از مجلس شورای اسلامی درخواست می شود رویه رد صلاحیت های گسترده را تغییر دهد و اجازه دهد کسانی که دلسوز تهران و ایران هستند،‌ در مسیر رقابت انتخابات محلی شورای شهر تهران در چارچوب قولانین و مقررات کشور حضور داشته باشند.

الویری افزود: این روزها قصه پرغصه ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات شوراها به ویژه در کلانشهرها موجب نگرانی عمیق مردم شده است. اجازه دهید نگاهی به فرایند وقوع این تراژدی دردناک بیندازیم.

او در ادامه با اشاره به فرایندی که در ردصلاحیت های گسترده در پیش گرفته شده اظهار کرد: هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراها توسط مجلسی انتخاب می شود که آن مجلس حاصل رد صلاحیت های گسترده و پشتوانه پایین آرا مردمی است. به نحوی که برای مثال در شهر تهران تنها 18 درصد واجدین شرایط پای صندوق رای رفتند.

الویری افزود: این هیات نظارت فاقد پشتوانه مردمی، هیات نظارت های پایین تر و در نهایت هیات نظارت شهرستان را شکل می دهد.

او با اشاره به ماده از قانون انتخابات شوراها گفت: به موجب ماده 35 قانون انتخابات شوراها، هیات اجرائی شهرستان به ریاست فرماندا رو عضویت رئیس اداره ثبت احوال،‌رئیس آموزش و پرورش و 8 نفر از معتمدان شهرستان تشکیل می‌شود. اما این 8 معتمد شهر چگونه انتخاب می شوند؟ فرماندار 30 نفر از معتمدان شهرستان را دعوت می کند اما آنها باید مهر تایید هیات نظارت را دارا باشند، در غیر اینصورت فرماندار باید انقدر آدم معرفی کند تا نظر هیات نظارت تامین شود.

او افزود: انگاه این 30 نفر که از فیلتر هیات نظارت گذشتند،‌8 نفر را برای عضویت در هیات اجرائی انتخاب می کنند و این هیات اجرائی صلاحیت نامزدها را بررسی می کنند. مجددا باید صلاحیت افراد مورد تایید هیات اجرائی در هیات نظارت تایید شود و نتیجه این فرایند ردصلاحیت گسترده نیروهای متدین،‌متخصص و دلسوز در انتخابات شوراها است.

عضو شورای شهر تهران گفت: آیا تدوین کنندگان قانون اساسی هدفشان اینچنین بود؟ روند تدریجی غیردموکراتیک شدن انتخابات شوراها را می توانید از ابتدای شکل گیری از سال 77 تاکنون ملاحظه کنید. تئوری نظارت استصوابی که از انتخابات میان دوره ای مجلس سوم زمزمه ان توسط شورای نگهبان اغاز و در انتخابات مجلس چهارم عملی شد فکر نمی کردیم به شوراها نیز تعمیم یابد.

الویری با اشاره به اینکه در مجلس اول نظارت به این ترتیب نبوده است گفت: در انتخابات میان دوره ای مجلس اول که شورای نگهبان حضور داشت، لایحه اصلاح قانون انتخابات به مجلس داده شد و در کمیسیون شوراها و امور داخلی تصویب شد که شورای نگهبان چگونه بر انتخابات مجلس نظارت کند.

رئیس شورای نگهبان مرحوم آیت الله مهدوی کنی بود و در انجا خبری از نظارت استصوابی نبود. در انتخابات دور دوم و سوم نیز بدین صورت بود اما در میان دوره ای مجلس سوم سر و کله نظارتی پایه گذاری شد که به طور کلی روال انتخابات را تغییر داد و کشور را به این وضعیت اسفناک کشانده است.

عضو شورای شهر تهران افزود: در انتخابات شوراها نیز هم در دوره اول و هم دوره دوم نه تنها چنین نظارتی نبود، بلکه همه سلیقه ها به صورت آزادانه در انتخابات حضور داشتند.

او ادامه داد: نگاهی به ماده 30، 33 و 40 قانون شوراها و نحوه عملکرد هیئت‌های اجرایی و نظارت در این فرآیند گویای تراژدی تلخی است که در این زمینه اتفاق افتاده است. به عنوان مثال در بند ج ماده 30 آمده است: انتخاب‌شوندگان باید اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه داشته باشند.

در ماده 49 نیز می‌خوانیم: هیئت اجرایی موظف است به منظور احراز شرایط مذکور در مواد 30 و 33 درباره هر یک از داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهر حسب مورد از مراجع ذیربط از قبیل اداره اطلاعات و نیروی انتظامی، دادگستری، ثبت احوال استعلام نماید.

الویری ضمن انتقاد به این فرایند گفت: این چه سبک قانون‌نویسی است که دست مجری و ناظر را برای استعلام از هر جا که بخواهند با ذکر یک کلمه از قبیل باز می‌گذارد؟ می‎توان گفت اگر هیئت اجرایی استعلام خود را از بسیج محله یا هیئت عزاداران فلان صنف انجام داد خلاف قانون نکرده است.

عضو شورای شهر تهران افزود: من اگرچه خاضعانه از مسئولین ذیربط می‌خواهم در بازنگری سریع، افراد توانمند و لایقی را که رد صلاحیت شده‌اند بازگرداند، اما باید صریح و بی‌پرده بگویم که «خانه از پای‌بست ویران است». تا زمانـی که دخالت مراجـع غیرانتخابی در فرآیند انتخابات مجلس و شورای نگهبان وجود دارد و به بهانه نظارت، عملاً انتخابات را دو مرحله‎ای کرده‌اند حذف نشود این مناقشه ادامه پیدا خواهد کرد و مشکل حل نخواهد شد.
الویری در پایان گفت: به امید روزی که قانون اساسی و به تبع آن قانون انتخابات اصلاح شود و یا اگر بازنگری قانون اساسی ممکن نیست لااقل بحث نظارت استصوابی به همه‌پرسی گذاشته شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: