تاریخ انتشار: ۱۶:۳۶ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛

حاشیه‌های نامزدی احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ / مخاطب طعنه «شناسنامه ایرانی الاصل» چه کسی بود؟

حضور محمود احمدی نژاد در وزارت کشور و ثبت نام او بسیار حاشیه‌ساز بود. رویداد‌۲۴ در این گزارش واکنش طیف‌های مختلف سیاسی به ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ را بررسی کرده است.

ثبت نام محمود احمدی نژاد

رویداد۲۴ محمود احمدی نژاد ظهر امروز به جنجالی‌ترین شکل در وزارت کشور حاضر شد و کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ شد. ورود او با حاشیه‌های بسیار بود و ماشینش را در خیابان متوقف کرد و روی سقف ماشین برای حامیانش اندکی صحبت کرد و بعد از آن بالای نرده‌های درب وزارت کشور رفت تا حامیانش بهتر او را ببینید. 

ورود او به ساختمان وزارت کشور و محل ثبت‌نام هم با حاشیه بود و بین یارانش و ماموران وزارت کشور درگیری رخ داد. وزات کشور مدعی است احمدی‌نژادی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند. روح‌الله جمعه‌ای مشاور وزیر گفته «با وجود تمام تلاش‌ها از سوی عوامل اجرایی برای رعایت پروتکل‌ها، این پروتکل‌ها از طرف احمدی نژاد نقض شد و فیلم‌های منتشره نشان می‌دهد درگیری ایجاد شد.»

ظاهرا قرار بوده هر کاندیدا با یک نفر همراه وارد وزارت کشور شود، اما همراهان احمدی نژاد بسیار زیاد بودند. این پروتکل البته توسط هیچکدام از کاندیداها رعایت نشده است و تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که چهره‌های مشهور هر کدام با دست‌کم سه یا چهار همراه به وزارت کشور رفته‌اند. البته حاشیه‌ها درباره ثبت‌نام احمدی نژاد به این موارد ختم نشد و در توییتر بحث‌های زیادی در گرفت و تا کنون درباره هیچ‌کدام از کاندیداهایی که ثبت‌نام کرده‌اند، این همه بحث و اختلاف نظر وجود نداشته است.

حامیان محمود احمدی نژاد، در توییت‌های خود انتقاداتی را به شورای نگهبان مطرح می‌کردند. این انتقادات در راستای سخنانی بود که احمدی نژاد هنگام ثبت‌نام به زبان آورده بود. احمدی‌نژاد گفته بود اگر او تایید صلاحیت نشود، انتخابات را تایید نمی‌کند. یکی از کاربران فیلم قدیمی مناظره‌های سال ۸۸ را منتشر کرده بود که در آن احمدی‌نژاد خطاب به مهدی کروبی می‌گوید او که چندبار از طریق همین سیستم شورای نگهبان توانسته پست بگیرد، چگونه می‌تواند منتقد سیستم باشد؟

حامیان احمدی نژاد رفتار او را طبیعی خوانده بودند و نوشتند نمی‌توان انتظار داشت یک جریان که از چارچوب نظامخارج نشده را کلا از سیستم حذف کرد و واکنشی از طرف آنها صورت نگیرد.

ثبت نام محمود احمدی نژاد

در مقابل کاربران اصولگرای مخالف احمدی نژاد، به شدت از احمدی نژاد انتقاد کرده‌اند. علی رجبی که اخیرا در مجلس مشغول به کار شده و جزو تیم حامی قالیباف به شمار می‌رود نوشته است که اگر میرحسین و کروبی در حصر نبودند هم تا این اندازه ساختارشکنانه صحبت نمی‌کردند.

نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰

علی قلهکی نوشت: «احمدی نژاد توصیه عدم ثبت‌نامِ سالِ ۹۶ رهبری را نه عمل کرد و نه جدی گرفت؛ در صورتی که رهبری برادرانه گفت! حالا هم باز همان راهِ غلط گذشته را می‌رود! در انتخاباتِ ۱۴۰۰ مجدد ثبت نام می‌کند، رَد می‌شود و ...»

یکی از کاربران هم با اشاره به مباحث چند روز اخیر درباره دیپلماسی و میدان و بالا رفتن احمدی‌نژاد از نرده‌ها برای صحبت کردن با مردم به رئیس جمهور اصولگرای ایران انتقاد کرده است. کاربر اصولگرای دیگری از جنتی درخواست کرده که احمدی نژاد رد صلاحیت شود.

انتخابات 1400

رد صلاحیت احمدی نژاد

نامزدی محمود احمدی نژاددر انتخابات ۱۴۰۰

شناسنامه ایرانی الاص احمدی نژاد

احمدی نژاد هنگام ثبت نام، گفته بود یک ایرانی اصیل است. او شناسنامه خود را نشان داد و گفت: «کاملا ساخت ایران»! این جمله در میان فعالان سیاسی بسیار دست به دست می‌شد. برخی گفتند منظوری نداشته اما بعضی معتقد بودند این صحبت کنایه به علی لاریجانی است و صحبت‌های احمدی نژاد به نفع ابراهیم رئیسی خواهد شد.

احمدی نژاد رد صلاحیت

به گزارش رویداد‌۲۴ محمود احمدی نژاد در جریان انتخابات سال ۸۴ دوقطبی خود را با هاشمی رفسنجانی ساخت و خود را به عنوان نماد ایستادگی در مقابل اشرافیت آیت الله هاشمی معرفی کرد. در آن سال چندپارگی اصلاح طلبان باعث شد احمدی نژاد رای بیاورد. سال ۸۸ نیز یکبار دیگر از همین ایده استفاده کرد و برند خود را باز در مقابل هاشمی تقویب کرد و تمام رقبای خود از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی و محسن رضایی را نیروهای آیت الله هاشمی خواند. پس از درگذشت هاشمی اما محمود احمدی نژاد نیاز به چهره‌ای داشت که بتواند این دو قطبی را با او ایجاد کند؛ در میان گزینه‌های موجود، علی لاریجانی مناسب‌ترین شخصیت بود؛ چنانچه در روز ثبت نام هم کنایه خود را به نسب لاریجانی‌ها مطرح کرد و با معرفی خود به عنوان یک «ایرانی کامل» طعنه‌اش را بر زبان آورد.

واکنش اصلاح طلبان به ثبت نام احمدی نژاد

تا امروز که روز دوم ثبت نام‌ها بوده، احمدی نژاد بیشترین واکنش را در میان فعالان سیاسی و البته مردم ایجاد کرده است. او حامیان بسیاری دارد و در نظرسنجی‌ها نشان داده همچنان به عنوان چهره‌ای با بالاترین رای مطرح است. او فعلا سد عظیم شورای نگهبان را در مقابل دارد.

اصلاح طلبان هموار با رفتارهای احمدی نژاد مخالفت کرده‌اند و او را نماد پوپولیسم خوانده‌اند. پس از ثبت نام احمدی نژاد نیز همین انتقادات مطرح شد. یکی از کاربران نوشت: «امروز احمدی نژاد خود را صدای مردم نامید در صورتی که او مردم را خس خاشاک نامیده بود. او از کودتای انتخابات سخن گفت، ولی خودش چگونه به قدرت رسید؟»

سعید کاکاوند نوشت: «خیلی ساده اندیشید که فکر می‌کنید احمدی نژاد مخالف نظام شده یا روبروی آن ایستاده است. او همچنان سرباز اقتدارگرایان برای فریب مردم است و نقش خود را بامهارت بازی می‌کند.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
5
4
ما حوادث سال 88 را فراموش نکردیم
پاسخ ها
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
ما هم حوادث دی ماه 96 و آبانماه 98 را فراموش نکردیم .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
0
1
اخه کسی می تواند انتقاد کنه که برای مردم خودش یا حزبش کار کرده اخه لاریجانی ها حسن کلیدی وامثال اینها چکار کردند محصول کاراشان وضعیت مملکت فعلی است برید سکوت کنید بگذارید خود مردم بدون حرف شماها که همش خیانت کردهاید تصمیم بگیرند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
1
1
یک تار موی گندیده احمدی نژاد با تمام انتقاداتی که بهش وارده شرف داره به افساد طلبان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: