مشاوره حقوقی آنلاین/ موانع ازدواج در حقوق ایران | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۲ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۰
در برخی مواقع برای ازدواج طبق قوانین موانعی مقرر شده است. برخی از این موانع قانونی ازدواج عبارتند از شوهر داشتن، عده زن، قرابت و خویشاوندی، (در حدودی که قانون تعیین کرده است) و داشتن چهار زن دائمی.

موانع ازدواج در ایران

رویداد۲۴ ازدواج یکی از مراحلی است که ممکن است افراد در زندگی خود آن را تجربه کنند. اما گاهی بر سر راه ازدواج موانعی ایجاد می‌شود که برخی از آن ها موانع ازدواج نیستند بلکه کاملاً قانونی و حقوقی به حساب می‌آیند. به این معنا که قانونگذار در شرایط خاصی عقد ازدواج را ممنوع اعلام کرده است.

موانع ازدواج چیست؟

ازدواج افراد با یکدیگر در شرایطی توسط قانون منع شده و برای زن و مرد در صورت اطلاع از قانون و سرپیچی از آن مجازات در نظر گرفته شده است. برخی از این موانع قانونی عبارتند از شوهر داشتن، عده زن، قرابت و خویشاوندی، (در حدودی که قانون تعیین کرده است)  و داشتن چهار زن دائمی. در ادامه هر یک توضیح داده شده است.

شوهر داشتن (تأهل)

ازدواج با زن شوهردار، غیر قانونی است. تعدد زوجات برای مرد، در حقوق ما با وجود شرایطی پذیرفته شده است. در صورتی که چند شوهری به هیچ وجه مجاز نیست. بنابراین ازدواج با زن شوهردار جرم است. برای این امر هم مجازات در نظر گرفته شده است. زن و مرد که مرتکب این عمل شوند، به ۶ ماه تا ۲ سال حبس یا جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ میلیون ریال محکوم خواهند شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره حقوقی آنلاین/ تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟


عده زن

طبق قانون عده عبارت است از مدتی زمانی است که بعد از طلاق یا فوت شوهر باید سپری شود. زن تا زمانیکه این مدت تمام نشده حق ازدواج مجدد ندارد. بنابراین در عده بودن زن یکی از موانع ازدواج به شمار می‌آید. عده دو نوع است: عده وفات و طلاق.

در عده وفات زن بعد از مرگ شوهر باید برای ازدواج مجدد صبر کند. اصولا چهار ماه و ده روز است. شایان ذکر است در خصوص این که زن نباید در مدت عده ازدواج کند دلایلی ذکر شده که در زیر به آن ها اشاره شده است.

۱. جلوگیری از اختلاط نسل ایجاب می کند که زن تا مدتی پس از منحل شدن عقد ازدواج نتواند شوهر کند.
۲. عده طلاق گاهی مهلتی برای تفکر و بازگشت به زندگی زناشویی است. در این مدت زن و شوهر می‌توانند درباره خانواده، سرنوشت خود و فرزندان شان بیشتر بیندیشند و قانون به شوهر این اجازه را داده که در صورت پشیمانی از طلاق، با رجوع به همسر خود، اثر طلاق را از میان برده و زندگی مشترک را آغاز کنند.

ازدواج با نزدیکان (اقارب)

طبق قانون، ازدواج با خویشاوندان نسبی و‌ سببی ممنوع و یکی از موانع ازدواج پسران و دختران است. شایان ذکر است که اگر کودکی، شیر زنی غیر از مادر خود را با شرایط خاصی بنوشد، به آن زن (دایه) و بستگان او محرم می‌شوند که به آن ها محرم رضاعی یا شیری گفته می‌شود.

داشتن چهار زن دائمی

در قانون ایران تعدد زوجات به چهار زن دائمی محدود شده و ازدواج دائم با همسر پنجم موجب باطل شدن ازدواج مجدد می‌شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: