تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی ها تا ۳۰ درصد بهره‌وری کارمندان را کاهش می‌دهد، گفت: ابتلا به بیماری های غیرواگیر در جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال شایع تر است.

عوارض پشت میزنشینی طولانی

رویداد۲۴  دکتر زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست کارگاه آموزشی بهبود تغذیه کارکنان که در این وزارتخانه برگزار شد با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر نخستین علت مرگ و میر در جهان هستند، گفت: سالانه ۳۸ میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل ابتلا به بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می‌دهند. مشکلات قلبی- عروقی، سرطان‌ها، دیابت و مشکلات تنفسی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد افرادی که به دلیل بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست می‌دهند در سنین بهره‌وری بوده و از جمعیت فعال جامعه هستند، اظهار داشت: دوسوم مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر به دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب، عدم تحرک و دخانیات گزارش شده است.

الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی از علل مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر 

 عبداللهی ادامه داد: الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی دو علت اصلی مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور هستند. بر اساس مستنداتی که در دنیا وجود دارد با تغذیه مناسب می‌توان از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کرد.

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ۳۰ درصد از ابتلا به سرطان ها درصورت داشتن رژیم غذایی سالم قابل پیشگیری هستند.

وی در ادامه به نقش مهم تغذیه در بازدهی و بهره‌وری کارمندان اشاره و خاطرنشان کرد: سالانه ۲۷۰ میلیون حادثه شغلی در جهان اتفاق می‌افتد که منجر به مرگ ۳۵۵ هزار نفر می‌شود.


بیشتر بخوانید: سازمان جهانی بهداشت: اگر زیاد کار کنید، می‌میرید!


کمبود ریزمغذی‌ها تا ۳۰ درصد بهره‌وری کارمندان را کاهش می‌دهد

 عبداللهی با تاکید بر اینکه بین نوع تغذیه کارکنان و خستگی و خواب آلودگی آنها در محیط کار ارتباط مستقیمی وجود دارد، اضافه کرد: تعداد روزهای غیبت در محیط کار در کارکنان چاق ۲ برابر افرادی است که وزن متناسب دارند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی‌ها تا ۳۰ درصد بهره‌وری کارمندان را کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال شایع‌تر است و زمانی که الگوی تغذیه در این سن نامناسب باشد احتمال ابتلا افزایش می‌یابد.

وی با ابراز تاسف از اینکه اضافه‌وزن در گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال در ایران شیوع بالایی دارد، توضیح داد: چاقی ریزفاکتور اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است. حداقل ۵۰ درصد جامعه تحرک کافی ندارند که ۴۷ درصد این آمار را آقایان و ۶۴ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.

عبداللهی با بیان اینکه به ازای هر ۶ ساعت نشستن در روز در مقایسه با ۳ ساعت نشستن، خطر مرگ در مردان ۱۸ درصد و در زنان ۳۷ درصد افزایش پیدا می‌کند، یادآور شد: هرچه میزان پشت میزنشینی و کم‌تحرکی بیشتر باشد، ریسک مرگ ناشی از بیماری‌های شایع افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: زمانی که کارمندان سبک زندگی مناسب نداشته باشند، نتیجه این می‌شود که خطر بروز سکته‌ها در این افراد ۷۰ درصد، سرطان‌ها ۷۱ درصد، بیماری‌های قلبی-عروقی ۸۲ درصد و دیابت ۹۱ درصد افزایش پیدا می‌کند.

به گفته عبداللهی، از دیدگاه بین‌المللی توجه به سلامت کارمندان بسیار مهم است و ما اگر بخواهیم ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر را در این افراد جامعه کنترل کنیم، باید به سبک زندگی آنها توجه کنیم که این امر به رشد اقتصادی کشور هم کمک خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اعلام سازمان جهانی بهداشت، بازدهی کارمندان در محیط کار درصورتی که تغذیه مناسبی نداشته باشند به طور متوسط ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ۳۹ میلیارد دلار به دلیل غیبت از کار، محدود شدن فعالیت جسمی و معلولیت ناشی از دیابت هزینه شده است.  

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: