یارگیری همتی و مهرعلیزاده از اصلاح طلبان/ یک هفته تا برگزاری انتخابات تغییری رخ می‌دهد؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در هفته باقی‌مانده تا انتخابات با استفاده از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب تلاش می‌کنند به آرای خود بیفزایند. رویداد۲۴ در این گزارش چهره‌های حامی این دو کاندیدا را بررسی کرده است.

همتی و مهرعلیزاده انتخابات 1400

رویداد۲۴  در حالی که تنها یک هفته به انتخاب رئیس جمهور بعدی باقی مانده است، نیرو‌های اصلاح طلب و تحول‌خواه درسه راهی انتخاب محسن مهرعلیزاده، انتخاب عبدالناصر همتی یا تحریم انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند.

یکی از استراتژی‌های کمپین‌های انتخاباتی برای جلب حمایت اصلاح‌طلبان، استفاده از نیرو‌های موثر این جریان در ستاد‌های انتخاباتی است. محسن مهرعلیزاده، محمود زمانی قمی عضو هیات‌مدیره بنیاد باران با سابقه استانداری ۴ استان کشور را به عنوان رئیس ستاد مرکزی منصوب کرد. البته او از نیروهای حزبی‌تر نیز در ستاد خود بهره برده است و مثلا در حکمی، علی تاجرنیا را به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی خود منصوب کرد. علی تاجرنیا از اصلاح طلبان شناخته شده و نماینده مجلس ششم است. او عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی است که بعد از انتخابات ۸۸ مدتی به زندان افتاد. تاجرنیا در حال حاضر عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی است. تاجرنیا پیش از این به ستاد پزشکیان پیوسته بود، اما با رد صلاحیت او به ستاد مهرعلیزاده پیوست.

در بیانیه‌ای که تاجرنیا منتشر کرده است، آمده «انگار دیگر تمام شد آن روز‌هایی که به امید حضور گسترده‌تر و پرشورتر مردم رقابت محدود نمی‌شد. متاسفانه به زعم عده‌ای، ارزش به دست آوردن قوه مجریه آنقدر هست که مشارکت حداقلی شکل گیرد تا شاید، آن هم شاید بتوانند انتقام شکست‌های سهمگین گذشته را از شما مردم، بگیرند. این همه در زمانی اتفاق می‌افتد که ناکامی‌ها و عدم تحقق وعده‌های دولت مستقر که با حضور و اراده اصلاح‌طلبانه شما مردم بر مسند قدرت است، همه مارا خشمگین ساخته و امید به صندوق رای به عنوان فرصتی برای تغییر را، به حداقل رسانده است. گرچه بخش مهمی از این ناکامی‌ها کارشکنی‌های همین جریان طرفدار حذف است.»

به جز این مهرعلیزاده از برخی نیروهای نزدیک به محمد شریعتمداری در ستاد خود استفاده می‌کند. محمد شریعتمداری در رده‌بندی کاندیداهای نهایی اصلاح‌طلبان جایگاه مناسبی داشت و بدون هیچگونه تبلیغاتی با ۱۹ پیشنهاد در رده هفتم قرار گرفته بود.

به جز حمایت‌های جسته گریخته احزاب اصلاح طلب هنوز از محسن مهرعلیزاده حمایت نکرده‌اند و پس از بیانیه مجمع روحانیون مبارز که از کلمه مهندسی انتخابات در آن استفاده شد، هیچ حزبی بیانیه حمایتی برای کاندیداها صادر نکرد. با این حال محسن مهرعلیزاده با پیشینه اصلاح‌طلبانه خود به چهره‌هایی همچون سیدمحمد خاتمی اشاره کرد و دولت خود را دولت سوم خاتمی نامید. در میان گزینه‌های موجود، مهرعلیزاده سابقه ارتباط با اصلاح‌طلبان را داشته و احتمال دارد روابط گسترده او بتواند در جذب پایگاه مردمی رای اصلاح طلبان مفید باشد.

تا کنون این اتفاق به صورت جریانی رخ نداده و جملات و کنایه‌های مهرعلیزاده در مناظرات به صورت خودجوش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است.

مهرعلیزاده بعد از دو مناظره اول و دوم جایگاه بهتری پیدا کرد و اگر بتواند در روزهای باقیمانده رای بیشتری از جریان اصلاحات را به سمت خود بیاورد و در عین حال بتواند به ائتلاف با همتی برسد، احتمال تغییراتی در نتیجه انتخابات وجود خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره دوم چگونه بودند؟


یارگیری همتی از کارگزاران سازندگی

به گزارش رویداد۲۴ عبدالناصر همتی هم روز مسئولان استانی ستاد‌های خود را معرفی کرده است. در ستاد‌های همتی هم نام بعضی چهره‌های موثر جریان اصلاح‌طلب دیده می‌شود از جمله ونوس عامری و سعید نادری اعضای فعلی شورای شهر یزد و اراک که به اصلاح‌طلبی شهره بودند یا ناهید تاج‌الدین نماینده سابق اصفهان در مجلس و عضو کارگزاران سازندگی.

نکته جالب اینکه چهره‌های موثر کارگزاران سازندگی مثل حسین مرعشی، غلامحسین کرباسچی و ... مسئولیتی در ستاد‌های همتی نپذیرفته‌اند و اکثریت اعضای اثرگذار آن، اعضای موثر حزب ندای ایرانیان هستند که سعی کرده‌اند به شکل هوشمندانه‌ای در ستاد‌های ابراهیم رئیسی و عبدالناصر همتی تقسیم شوند. اعضای موثر حزب کارگزاران تنها به صورت جسته‌گریخته مصاحبه می‌کنند و از همتی حمایت می‌کنند.

کرباسچی اخیر در دفاع از همتی گفته «ورود آقای همتی به صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان یک مدیر اجرایی باتجربه و با سابقه خوب، نقطه امیدی برای حل معضلات و گرفتاری‌ها و مشکلاتی‌است که به آن مبتلا شدیم.»

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نیز از احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از همتی سخن گفته است: «این احتمال وجود دارد که جبهه اصلاحات در حمایت از همتی وارد میدان شود و در این باره امیدوار هستیم. اگرچه او در لیست اولیه اصلاحات حضور نداشت اما او هویتی اصلاح‌طلب دارد و یک عنصر معتدل از این جبهه به حساب می‌آید.»

سخنان عطریانفر برای کناره‌گیری مهرعلیزاده به نفع همتی در حالی مطرح شده که ظاهرا تا کنون چنین موضوعی در جریان اصلاح‌طلب مطرح نبوده اما حمایت کارگزاران از همتی باعث شده آنها در مصاحبه‌های خود جوری فضاسازی کنند که گویا این اتفاق قریب‌الوقوع است.

بخشی از حزب اتحاد ملت همچون حمیدرضا جلایی‌پور و چهره‌های نزدیک به او نیز در روزهای گذشته از عبدالناصر همتی حمایت کردند. خبرهای رسیده به رویداد۲۴ حاکی است که به خاطر این موضوع اختلاف‌هایی در اتحاد ملت شده که بدون توجه به مناسبات حزبی و تشکیلاتی، عمل کرده‌اند.

عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده شامگاه جمعه ۱۴ خرداد به صورت جداگانه در حرم امام خمینی حضور یافتند و با سیدحسن خمینی نیز دیدار کردند. آنها تلاش داشتند بخشی از رای اصلاح‌طلبان را از این طریق هم به دست بیاورند.

عبدالناصر همتی هم چند روز پیش گفته بود از بزرگان درخواست دارم، وارد صحنه شده و به من کمک کنند. جواد امام به خبرگزاری‌ها گفته محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در درخواست‌هایی جداگانه خواستار حضور در جبهه اصلاحات برای ارائه برنامه و توضیح مواضع خود شده‌اند.

امام در پاسخ به این پرسش که نامه این نامزد‌ها چه زمانی به دبیرخانه جبهه اصلاحات رسیده، گفته آن‌ها نامه‌ای نداده‌اند و تنها درخواست حضور داشته‌اند و علی القاعده، این درخواست هم خطاب به ریاست جبهه (بهزاد نبوی) بوده و هنوز جبهه اصلاحات ایران وارد بحث و بررسی این درخواست‌ها نشده است.

هاشمی طبا گفته «به نظر من گروه‌های اصلاح طلب می‌توانند هر یک نظر خود را بدهند. ولی با توجه به شرایط موجود بعید می‌دانم همتی و مهرعلیزاده کاندیدای نهایی اصلاح طلب شود.»

درخواست مهرعلیزاده و همتی هنوز بررسی نشده است. کمتر از یک هفته دیگر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و پایان هفته دیگر نیز انتخابات برگزار می‌شود. این دو کاندیدا شانس کمی برای حمایت جریانی از خود دارند و فعلا تلاش آنها این است که با یارگیری از اصلاح‌طلبان اوضاع را به نفع خود بهبود بدهند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محبوبه شیردل انجی خان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
بسم الله الرحمن الرحیم
مهر علیزاده به نفع جلیلی برو کنار.....
همتی به نفع رئیسی برو کنار.....قاضی زاده ی هاشمی به نفع جلیلی برو کنار....رضایی به نفع جلیلی برو کنار....زاکانی به نفع رئیسی برو کنار....
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: