مشاوره حقوقی آنلاین/ استفاده از دفترچه درمانی دیگران جرم است؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
بر اساس قانون، استفاده از دفترچه بیمه فردی دیگر، برای انجام عملیات درمانی، جرم به حساب می‌آید.

استفاده از دفترچه بیمه دیگران جرم است؟

رویداد۲۴ افراد گاهی از دفترچه درمان شخص دیگر استفاده می‌کنند. باید در نظر داشت که این عمل طبق قانون جرم محسوب می‌شود.

استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر

بر اساس قانون، اوراق دفترچه درمانی، در حکم اوراق بهادار دولتی هستند. هرگونه دخل و تصرف یا سوء استفاده از آن‌ها مشمول مقررات جعل اسناد دولتی است. به همین دلیل فردی که اقدام به این کار کند، مجرم به حساب می‌آید.

در ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که، هرگاه فردی در اسناد یا نوشته‌های غیر رسمی جعل کند و با علم به جعل از آن‌ها استفاده کند، علاوه بر جبران خسارات، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات پزشک متخلف چیست؟

اگر پزشک هم با علم و آگاهی از دفترچه فردی دیگر برای بیمار خود استفاده کند، او هم باید مجازات قانونی را طی کند.

بر اساس قانون هر گاه فردی با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده کند، به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم می‌شود. در صورت تکرار آن، به حبس از ۶۱ روز تا ۶ ماه محکوم خواهد شد.

کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند، به موجب اختیارات و وظایفی که بر عهده دارند، بر حسن اجرای قرارداد میان بیمارستان‌ها و دفاتر اسناد پزشکی نظارت کرده و با بررسی دفترچه‌های درمانی و تشخیص هویت بیماران، مانع سوءاستفاده احتمالی از دفترچه های تامین درمان ویژه بیمه شدگان تامین اجتماعی می‌شوند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: