مهرعلیزاده: آن‌هایی که می‌خواهند یک شبه بورس را درست کنند درکی از اقتصاد ندارد | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

مهرعلیزاده: آن‌هایی که می‌خواهند یک شبه بورس را درست کنند درکی از اقتصاد ندارد

رویداد۲۴ محسن مهرعلیزاده اظهار کرد: همه می‌دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان داده و و تثبیت کند. همه مردم می‌آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست، آینده کشور را بسازند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه‌ای رقم خورد آن فضای سردی که برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم دلایل متعددی در چندین سال گذشته داشت، رد صلاحیت‌های نامزد‌های یک جناح و از طرف دیگر چیدمانی که از طرف نامزد‌های جناح دیگر صورت گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیش از پیش درخصوص اینکه بخواهند موجودیت خود را نشان دهند، تردید بیشتری برای آن‌ها ایجاد شد.

مهرعلیزاده تاکید کرد: ما باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

وی تصریح کرد: این مستلزم این است که در جریان این رقابت نابرابر شرایطی فراهم شود تا مقداری مردم احساس کنند که اگر پای صندوق بیایند رای و نظر آن‌ها به نحوی خواهد بود که موثر واقع شود و احساس کنند با حضورشان خواهند توانست آینده خوبی برای کشور رقم بزنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من می‌گویم که کار‌های بسیار خوبی را می‌توانستند انجام دهند که موفق به انجام آن‌ها نشدند، ولی نمی‌گویم که نتوانستند یا نخواستند در بسیاری از جا‌ها اجازه ندادند که کار‌هایی انجام دهند.

مهرعلیزاده افزود: من بدون اینکه بخواهم دفاعی از بخشی از کار انجام دهم، در مجموع می‌خواهم این را بیان کنم که عزم و اراده‌ای بود که فاصله مردم با دولت و حتی متاسفانه با مجموعه حاکمیت را هرچه بیشتر کنند و ناامیدی را هر چه بیشتر به جامعه پمپاژ کنند.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که دیدیدم راهپیمایی‌هایی در سراسر کشور به راه انداختند و از صبح تا شب در اخبار و فضا‌های مجازی و در همین صدا و سیمایی که متاسفانه از بیت‌المال ارتزاق می‌کند در جهت اینکه دولت نمی‌تواند کاری انجام دهد و ضعیف است، و کاری بلد نیست، اقداماتی را انجام دادند.


بیشتر بخوانید: همتی و مهرعلیزاده محاسبات اصولگرایان را بر هم زدند/ رضایی در این گفتگو بسیار سطحی رفتار کرد


مردم هیچ وقت همه مشکلات را به پای دولت نمی‌نویسند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: البته بی‌توجه و یا با غفلت از اینکه مردم هیچ وقت حل مشکلات را به پای دولت نمی‌نویسند مردم وقتی که ناامید شوند، اعتماد نکند و اطمینان آن‌ها از توانمندی مدیران نظام در هر رده‌ای و قوه‌ای سلب شود، دود آن به چشم کل نظام و کل مجموعه می‌رود و علاقه و اعتماد و همکاری در مردم برای رفع مشکلات از بین می‌رود کما اینکه ادامه این پمپاژ ناامیدی الان رسیده به نقطه‌ای که دیدیم در چینش نامزد‌های انتخابات خود را نشان داد.

مهرعلیزاده ادامه داد: البته همه می‌توانند حدس بزنند وقتی که روی کاندیدای خاصی از دو سال پیش با برنامه منظم و ارائه تصویر آن فرد مشخص در همه بخش‌های خبری چندین شبکه صدا و سیما و کار‌های تبلیغاتی مشخص، و بعد هم عنوان کردن موضوع در چند ماه گذشته به عنوان کاندیدا آن فرد را مطرح کردند. فضا را به نحوی ترسیم می‌کنند که مشخصا اراده هست که انتخاب شود انتخاب شده است و مردنم باید به او رای بدهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: البته مردم ایران نشان داده اند در مقاطع مختلف با هوشیاری دقت و مراقبتی که از کیان کشورشان مبانی فکری شان، و گذشته و هویت ایرانی شان دفاع کنند جا‌هایی آمدند واقداماتی از خود نشان دادند برعکس این محاسبات و طراحی‌ها نتیجه داده است. ما در جریان ۱۳۷۶ و سال ۹۲ و ۹۶ هم همین اوضاع را داشتیم و عجیب است که از این اشتباهات درس نمی‌گیرند فکر می‌کنند با انبوهی از کار‌های تبلیغاتی که از دو سال پیش شروع کرده و انبوه تبلیغات در دو ماه و دوران تبلیغات خواهند داشت، باز هم این اراده را تحمیل کنند.

مهرعلیزاده یادآورشدک اگر شعار انقلاب استقلال، آزادی جمهوری اسلامی بود که هست بر استقلال آزادی مردم و استقلال کشور تاکید می‌کنیم بر جمهوریت نظام و اسلامیت‌آن تاکید می‌کنیم، جمهوریت یعنی اعمال نظر مردم هر اراده جمع، گروه و تفکری به هر وسیله با هر زمان بندی و با هر طراحی و مهندسی بخواهد جلو حرکت جمهور مردم را در چهارچوب قانون اساسی برای پیشبرد کشورشان بگیرد محکوم به شکست است.

وی اضافه کرد: آنچه در این دوره مهم است بر اساس تعداد کاندیدا‌هایی که رقابت می‌کنند همه اعتقاد داریم در شرایط حاضر علیرغم داشتن بسیاری از فرصت‌ها و امکانات، علیرغم اینکه می‌گویند تمام شده دیگر چیزی نیست این‌ها درست نیست. کشوری به نام ایران و مردمی به نام ایرانیان داریم، تاریخ پرافتخار داریم. فراز‌های بسیار درخشان تاریخی در زندگی مردم داریم تصمیمات بسیار بجا در مقاطع مختلف از طرف نخبگان و حرکت از مردم داریم. نهضت تنباکو را داریم، نهضت مشروطه‌خواهی داریم پیروزی انقلاب اسلامی داریم در مقاطع مختلف مردم تصمیم گرفتند و به پا خواستند با روش اصلاح طلبانه اوضاع را به سامان کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر چه در برخی مقاطع آن دستاورد‌ها را از دست دادندو دوباره حرکت کردند، ولی هیچ گاه ایرانیان به عقب نرفتند رو به رشد بوده بعضا کند شده است. امروز بیش از دو دهه است که ما مسئله اقتصادی داریم؛ البته جز دوران آقای خاتمی و اصلاحات که یک دوران بسیار شکوفا و مشخص و تعریف شده بود. هیچ کس هم در تاریخ نمی‌تواند آن را انکار کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ممکن است عده‌ای از وی بغض و کینه مسائلی را مطرح کنند، اما به هر حال شاخص‌ها نشان می‌دهد تنش ایران با دنیا در حد صفر یا کم بوده است، تنش‌های داخلی در حد صفر، تبلور اراده مردم در امور در حد بسیار بالا، فعالیت‌های نهاد‌های اجتماعی و NGO‌ها در حد بالا، نقش مردم در صحنه آرایی روزمره زندگی خود در حد بالا بوده است.

مهرعلیزاده یادآورشد: نرخ ارز از روزی که دولت آقای خاتمی شروع شد نزدیک به ۵۰۰ تومان بود و روزی که رفت ۸۰۰ تومان بود و افزایش یک شبه سه یا چهار برابر نشد. قیمت‌ها کنترل شده، مردم راضی، با همسایه‌ها در تعامل با دنیا در تعامل بودیم. دولت مجموعه سالمی بود، اما بعد از آن ما مشکلات وحشتناکی دیدیم که هنوز هم ادامه دارد. برخی از مشکلات امروز هم به آن دوره باز می‌گردد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من قصد تخریب یا عدم حمایت از دولت فعلی را ندارم، اما وضعیت اقتصادی امروز علیرغم همه این امکانات ناشی از یک بی برنامگی است، ناشی از به هدر رفتن ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در ۷ سال است، ناشی از عدم وجود برنامه منظم اقتصادی.

مهرعلیزاده اضافه کرد: چندین سال است که مقام معظم رهبری اسامی سال‌ها را به نام تولید داخلی، افزایش تولید داخلی، جهش تولید داخلی، نام‌گذاری کرده و بر آن تاکید می‌کنند و امسال هم رفع موانع تولید را اعلام کردند. کسانی که در زمینه اقتصادی هیچ تجربه‌ای ندارند و امروز در این شرایط سخت اقتصادی می‌خواهند کشور را تحویل بگیرند چه می‌کنند؟

وی ادامه داد: آن‌هایی که می‌خواهند در یک شب یا دو شب بازار بورس را درست کنند، آن‌هایی که می‌خواهند فساد را ریشه‌کن کنند، اصلاً از مفهوم کمی اقتصاد چیزی را بلد هستند بعضی‌ها ممکن است استاد دانشگاه باشند در زمینه اقتصاد، اما صرف استاد دانشگاه بودن نمی‌تواند شما را یک شب عامل عملگرا و برنامه محور کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بیایید واقع‌بین باشیم حاکم کردن سیاست‌ها و تفکرات سیاسی خود بر شئون زندگی مردم در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار بگذاریم که همین موجب بدبختی ما شده است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: