تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
 آمار ایرانیان تیم ورزشکاران پناهنده در المپیک بیش از حد و نگران کننده است.

 5 ورزشکار ایرانی در جمع پناهنده‌ها

رویداد۲۴ ماجرای پناهندگی ورزشکاران کشورهای مختلف و در رشته‌های مختلف در سال‌های اخیر رواج زیادی پیدا کرده و همین موضوع باعث شده تا مسئولان برگزاری المپیک توکیو شرایط ویژه ای به درخواست این ورزشکاران برایشان در نظر بگیرند تا زیر پرچمی واحد و در تیمی واحد مبارزه کنند و امتیازاتشان جداگانه محاسبه شود.

اخیراً 50 ورزشکار از رشته‌های مختلف ورزشی درخواست حضور در المپیک 2020 توکیو تحت عنوان تیم پناهندگان را داشتند که با درخواست تعدادی از آنها موافقت شد و تعداد زیادی از این نفرات هم ورزشکاران ایرانی هستند.
29 ورزشکار در 12 رشته ورزشی و از 13 کمیته ملی المپیک میزبان (NOCs) عضو تیم المپیک پناهندگان المپیک توکیو 2020 خواهند بود.


بیشتر بخوانید: سرنوشت ورزشکارانی که از ایران مهاجرت کردند


هیئت اجرایی (EB) کمیته بین المللی المپیک (IOC) امروز ترکیب این تیم 29 نفره را اعلام کرد که 5 نفر از آنها ایرانی هستند.

سعید فضل‌الله در کایاک یک نفره از آلمان، هامون درفشی‌پور در کاراته از کانادا، جواد محجوب در جودو از کانادا، دینا پوریونس در تکواندو از هلند و کیمیا علیزاده در تکواندو از آلمان، ورزشکارانی با اصلیت ایرانی در تیم پناهندگان هستند.
این ورزشکاران از بین ورزشکاران پناهنده‌ای که هم اکنون توسط IOC از طریق برنامه بورسیه‌های المپیک برای ورزشکاران پناهنده پشتیبانی می‌شوند، انتخاب شدند.

این آمار بالای ورزشکاران ایرانی نگران کننده و ناراحت کننده است و متاسفانه مسئولان ورزش کشور هم در این خصوص پاسخگو نیستند که چرا آمار ورزشکاران پناهنده ایرانی به سایر کشورها تا این اندازه بالاست و سرمایه‌های ورزش کشور که سال‌ها روی آنها سرمایه گذاری شده و افتخارات ملی ما محسوب می‌شوند به این راحتی با وعده پول و امکانات از ایران خارج می‌شوند و این زیان بزرگ به ورزش وارد می‌شود.

منبع: ایلنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: