تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
پس از آنکه مهرعلیزاده به بیان نکاتی درباره مدرک تحصیلی رییسی پرداخت، حامیان رییسی هم دست به کار شده و مدرک مهرعلیزاده را زیر سوال بردند. ازجمله خبرگزاری اصولگرای فارس دیروز مدعی شد که محسن مهرعلیزاده، دارای مدرک دکترای رشته مهندسی اقتصاد از دانشگاه تیلبرگ هلند نیست.

گیر انداختن دو نامزد اصلاح‌طلب میان رینگ کاندیداهی اصولگرا

رویداد۲۴ فضای انتخاباتی متاثر از مناظره‌هاست، هرچند آخرین تجربه مناظره که دو روز پیش رقم خورد، انتظار‌ها را برآورده نکرد و ناظران در مجموع از این گفتند که دست‌کم شور و هیجانی ایجاد نکرده و بر این اساس کمکی به افزایش مشارکت نخواهد کرد. مناظره‌ای که شاید دست‌کم در یک نقطه، محل اتفاق‌نظر کاندیدا‌ها بود و آن، اینکه شیوه برگزاری مناظره از سوی صداوسیما، اصولی نیست.

به گزارش روزنامه اعتماد، هرچند همزمان بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی هم نسبت به نحوه انجام مناظره ازسوی ۷ کاندیدا انتقاد کردند. یک روز بعد حسن روحانی هم وارد میدان شد و در واکنش به اتهاماتی که کاندیداها، به‌خصوص ۵ چهره اصولگرای این جمع علیه دولت مطرح کرده و می‌کنند، موضع‌گیری کرد.

در این حدود ۲۴ ساعت پس از مناظره دوم، اما ۷ کاندیدا فعالیت‌های خود را دنبال کردند و البته این تحرکات انتخاباتی چندان هم بدون حاشیه و بی‌دردسر نبود.

تلاش حامیان جلیلی برای تکرار بحث ترجیح «اصلح» به «صالح مقبول»، آن‌هم با توسل به استفتا از رهبری با واکنش منفی روبه‌رو شد، مهرعلیزاده که نسبت به مدرک تحصیلی رییسی مسائلی را مطرح کرده بود، این‌بار خود در مظان اتهام قرار گرفت، درخواست او و البته همتی برای جلب حمایت از اصلاح‌طلبان به در بسته خورد و زاکانی هم بار دیگر در ۲۴ ساعت پس از مناظره، برخلاف آنچه خود و ستادش تصور می‌کنند، نه‌تن‌ها محبوبیتی به دست نیاورد، بلکه هدف انتقاد افکار عمومی قرار گرفت.


بیشتر بخوانید: «مجلس پابرهنه‌ها» قبایی گشاد بر تن بهارستانی‌ها


نگرانی حامیان رییسی از عدم‌انصراف جلیلی

شامگاه سه‌شنبه، ساعتی از اتمام مناظره دوم گذشته بود که روابط‌عمومی دفتر رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «مطلبی که درباره صالح و اصلح در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، اعتبار ندارد.» اطلاعیه‌ای که در متن آن با اشاره به «درج استفتایی از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در برخی صفحات رسانه‌های اجتماعی»، از واکنش رسمی روابط‌عمومی دفتر رهبری حکایت داشت؛ «هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد، از طرف دفتر مردود و بی‌اعتبار است. مطلبی نیز که اخیرا درباره صالح و اصلح عنوان شده است، اعتبار ندارد.»

طرح موضوع «صالح مقبول» و «اصلح» و ترجیح دومی به اولی، موضوع تازه‌ای نیست و در چند انتخابات گذشته هم برخی اصولگرایان، به‌ویژه پایداری‌ها و شاگردان آیت‌الله مصباح‌یزدی سعی داشتند با توسل به آن، گزینه مطلوب خود را موجه جلوه دهند و برایش آرای بیشتری جمع کنند. بحث از اینکه باید از کاندیدایی حمایت کرد به کسی رای داد که به‌دلیل شهرت بیشتر، مقبولیت بیشتری نزد عموم دارد، اما اصلح نیست یا کسی که به‌رغم فقدان پایگاه اجتماعی، اصلح است!

بحثی که البته در چند انتخابات گذشته به‌طور جدی محل اختلاف اصولگرایان نیز بوده و این سال‌ها بار‌ها رسانه‌ها شاهد تایید و تکذیب این دیدگاه بوده‌اند. اما در تمامی این دفعات مکرر با واکنش یکسان مواجه شده و آن، اینکه نباید از استفتای رهبری برای پیشبرد اهداف جناحی استفاده کرد.

در این میان درحالی که در روز‌های گذشته بار دیگر زمزمه‌هایی از این بحث به گوش رسید، برخی ناظران از این گفتند که موضوع ازسوی حامیان سعید جلیلی مطرح شده و ازجمله جواد موگویی، مستندساز و فعال فرهنگی نزدیک به جناح راست که این اقدام را به «اعضای ستاد جلیلی» نسبت داده و آن را «نابخردانه» می‌داند، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «طرفداران جلیلی نباید انتخابات را تقلیدی کنند. بصیرت سیاسی با استفتا همه‌گیر نخواهد شد و راه آن از تقلید جداست.

ترویج سیاست‌ورزی دین‌مدارانه، تبیین می‌خواهد، نه استفتای مرجع!» همزمان این گمانه درخصوص عدم کناره‌گیری احتمالی جلیلی به نفع رییسی نیز تقویت شد و برخی از این گفتند که حامیان جلیلی به‌شدت مخالف کناره‌گیری او هستند؛ به‌خصوص که حالا برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آرای رییسی دچار ریزشی نسبی شده است.

در این بین لاله افتخاری، عضو شورای وحدت اصولگرایان هم با تاکید بر اینکه اگر او جای جلیلی بود، قطعا انصراف می‌داد، گفت: «جلیلی صاحب فکر و اندیشه است و مطمئنم تا پایان انتخابات، تصمیم دقیقی مبنی بر انصراف می‌گیرد.»، اما همین اظهارنظر هم ازجانب برخی ناظران به عنوان مصداقی از نگرانی اصولگرایان و شورای وحدت از عدم کناره‌گیری جلیلی تفسیر شد.

چالش مهرعلیزاده و همتی در جلب حمایت اصلاحات

هرچه جلو می‌آییم به نظر می‌رسد برخلاف انتظار کار اصولگرایان و رییسی چندان هم آسان نیست.

اما در همین حال کار برای همتی و مهرعلیزاده هم دشوارتر شده است. چه آنکه دیروز روشن شد که «جبهه اصلاحات ایران» دست رد به سینه این دو کاندیدای غیراصولگرا زده است.

حسن رسولی، عضو نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان دیروز گفته است: «من و بهزاد نبوی معتقد بودیم که این دو کاندیدا (همتی، مهرعلیزاده) می‌توانند برای اعلام برنامه به نهاد اجماع‌ساز بیایند و برنامه آن‌ها بررسی شود. اما مجمع عمومی نهاد اجماع‌ساز با رویکرد بنده و بهزاد نبوی مخالف بود و درنتیجه اجازه حضور به مهرعلیزاده و همتی داده نشد.»

اعلام این خبر، آن‌هم در روزی که اطلاعیه جعلی حمایت خاتمی از یکی از کاندیداها، از جانب یکی از نزدیکان رییس دولت اصلاحات تکذیب و عنوان شد که او «هیچ اظهارنظری راجع به کاندیدا‌های انتخابات نکرده» و «اطلاعیه منتسب به او جعلی و کذب است.»

فشار اصولگرایان به مهرعلیزاده و همتی

اما این تنها دردسر ۲ کاندیدای غیراصولگرا نبود. پس از آنکه مهرعلیزاده به بیان نکاتی درباره مدرک تحصیلی رییسی پرداخت، حامیان رییسی هم دست به کار شده و مدرک مهرعلیزاده را زیر سوال بردند.

ازجمله خبرگزاری اصولگرای فارس دیروز مدعی شد که محسن مهرعلیزاده، دارای مدرک دکترای رشته مهندسی اقتصاد از دانشگاه تیلبرگ هلند نیست. این خبرگزاری همچنین تاکید کرده که علی تاجرنیا، سخنگوی ستاد مهرعلیزاده به این خبرگزاری گفته که اسناد مدرک تحصیلی مهرعلیزاده را ارسال می‌کند، ولی ظاهرا تا ظهر دیروز هم سندی ارسال نشده است.

در همین حال نصرالله پژمانفر، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و ازجمله اعضای جبهه پایداری در مجلس هم از ورود کمیسیون اصل ۹۰ به مشکلات و پرونده‌های بسیاری که به گفته او بانک مرکزی برای مردم ایجاد کرده و تورم سرسام‌آوری بر کشور تحمیل شده، خبر داده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: