تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛

از پول‌های کثیف در انتخابات ریاست جمهوری تا گاف‌ها و اختلاف‌های اصولگرایان

رویداد‌۲۴ اخبار و اتفاقات مهم انتخاباتی که فضای سیاسی کشور را تحت تاثیر قرار داده، را در این گزارش جمع‌آوری کرده است. مهمترین بحث‌ها تا چند روز مانده به برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ بحث درباره کناره‌گیری یا عدم انصراف کاندیدا‌ها به نفع ابراهیم رئیسی بوده است.

انصراف سعید جلیلی

رویداد۲۴ چند روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بیشتر نمانده است. عصر امروز سومین و آخرین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد و فرصت تبلیغات انتخابات نیز تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت، به این ترتیب آخرین تلاش کاندیداها برای ورود پاستور در روزهای پیش رو انجام خواهد شد. از آن سو بحث‌ها و اظهارنظرها در فضای مجازی و در میان افکار عمومی نیز بیشتر شده است.

انتقاد از ضعف اطلاعات جلیلی

این هفته پدرام سلطانی در متنی انتقادی خطاب به سعید جلیلی نوشت که او ضعف اطلاعات دارد و ساختارها را نمی‌شناسد و درکی از مسائل اقتصادی ندارد. جلیلی گفته بود: «من به اکثر مرز‌های کشور رفتم و در پایانه‌های مرزی به‌خصوص در غرب حضور یافتم. من در سفری به بانه نگاه می‌کردم که جوانان ما نشستند که باری بیاید و کولبری کنند. من طرح مفصلی دارم که ۷ میلیون مرزنشین به صادرکننده تبدیل شوند که اقتصاد کشور را فعال کنند.»

این وعده او، اما با واکنش پدرام سلطانی عضو اتاق بازرگانی ایران مواجه شد. او در توییتی خطاب به جلیلی نوشت: «کل صادرات پیله‌وری ما حدود ۷۰۰ میلیون دلار در سال است، که بخش بزرگی برای عدم ایفای تعهد ارزی است. اگر این میزان در ۴ سال، ۴ برابر هم شود، به هر نفر ۴۰۰ دلار صادرات و حدود ۴۰ دلار سود در سال می‌رسد.»

سلطانی البته فقط وعده جلیلی را نقد نکرده بود. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، دیگر کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ هم وعده داده بود که نظام مالیاتی را جوری اصلاح کنیم که در روستا‌ها مالیات کمتری داده شود. این فعال بخش خصوصی در واکنش به این وعده هم نوشت: «یعنی او نمی‌داند کشاورزی، دامداری و صنایع روستایی کلاً از مالیات معاف هستند؟»

ماجرای گاف‌های سعی جلیلی به همینجا ختم نمی‌شود. وی در توییتی نوشته بود: من ده ها شهرک صنعتی را رفتم؛ مهمترین مشکل آنها نقدینگی است و این در حالی است که روزانه دوهزار میلیارد دلار در کشور خلق پول صورت می‌گیرد.»

این توییت هم با واکنش پدرام سلطانی قرار گرفت و درباره آن نوشت: «حجم کل نقدینگی کشور حدود سه هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان، معادل تقریبا ۱۵۰ میلیارد دلار است. ایشان می‌فرمایند (روزی دو هزار میلیارد دلار) در کشور خلق پول می‌گردد.‌ ای خدا!»

یکی از انتقادهای شدیدی که به چهره‌هایی همچون سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی مطرح می‌شود، این است که آنها شناختی از اقتصاد و مسائل مالی ندارند بنابراین این عدم درک باعث می‌شود مشکلات مردم روز به روز بیشتر شود چون به تصمیمات غلط منجر می‌شود.

سادگی جلیلی میان کشاورزان

هرچقدر منتقدان جلیلی از عدم درک او نسبت به مسائل اقتصادی می‌گویند، حامیان معتقدند ساده‌زیستی و دستپاکی او باعث حل مشکلات خواهد شد زیرا جلیلی تعهدی دارد که دیگران ندارند. در روزهای گذشته تصویری از سعید جلیلی روی بسته‌های کاه و یونجه در یک مزرعه منتشر شد که به سرعت در فضای مجازی دست به دست می‌شد. طرفداران جلیلی این تصاویر را توصیف سادگی جلیلی می‌دانستند و اینکه با حضور او رئیس جمهوری خواهیم داشت که حرف مردم را می‌فهمد. پیش از این نیز تصاویر جلیلی با خودروی ساده تیبا منتشر شده بود که ساده‌زیستی او را نشان دهد.

در مقابل اما منتقدان نوشته‌اند اینها ظاهرسازی است. یکی از کاربران توییتر تعداد دوربین‌های موجود در تصویر را شمرده و متنی به این مضمون نوشته که اینکه جلیلی بخواهد در میان کشاورزان باشد و حرف آنها را بشنود، ایرادی ندارد اما اینکه حامیانش از این تصویر ذوق کرده‌اند و آن را نماد ساده‌زیستی می‌دانند، جای تعجب دارد چراکه فقط در همین عکس کوچک دست‌کم هشت دوربین عکاسی وجود دارد که برای پوشش همه جانبه تبلیغات جلیلی حضور دارند!

عبدالناصر همتی نیز در توییتی به جلیلی کنایه زده و عکس او را در مزرعه منتشر کرده و نوشته «وقتی گفتم مدل مطلوب این دوستان کره شمالی است، برخی باورشان نشد.»

ساده زیستی سعید جلیلی

کنایه باهنر به نامزدهای پوششی

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت‌وگویی کرده و توضیح داده که «همه کاندیدا‌های احراز‌صلاحیت‌شده در انتخابات ریاست‌جمهوری خودآگاه یا ناخودآگاه رقیب آقای رئیسی هستند، این در حالی است که همین افراد می‌توانند با موج‌آفرینی در انتخابات با رئیسی در سبد آرای وی کمک کنند، اما در عمل همه کاندیدا‌های جریان انقلاب از سبد رأی رئیسی استفاده می‌کنند.»

باهنر همچنین در یک گفت‌وگوی ویدئویی با خبر فوری به‌صراحت گفته که برخی نامزد‌ها که ثبت‌نام کرده‌اند تا ۲۸ خرداد کاری ندارند و برای بعد از ۲۸ خرداد است که سهمیه و حق‌وحقوقی می‌خواهند.

کسی انصراف نمی‌دهد

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی این هفته درباره احتمال کناره‌گیری کاندیدا‌های اصولگرا به نفع ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت‌وگویی کرده و گفته «بنا نیست کاندیدایی به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کند. سعید جلیلی نیز بنا ندارد که از انتخابات کناره‌گیری کند و در صحبت‌های اخیر او نقطه نظری دال بر اینکه بخواهد کناره‌گیری کند ندیده‌ام.»

در روزهای گذشته کانال‌ها و صفحات تبلیغات سعید جیلی بسیار پرکار بوده‌اند و به نحوی فعالیت می‌کنند که ظاهرا قرار نیست او کنار بکشد. بخشی از اصولگرایان سعید جلیلی را گزینه اصلح می‌نامند و معتقدند ریاست جمهوری او برای کشور مفیدتر از ابراهیم رئیسی است. پیج بصیرت عمار که در اینستاگرام جزو فعال‌ترین و جریان‌سازترین صفحات اصولگراست، برای جلیلی تبلیغ می‌کند. این پیج این هفته تمام کاندیداهای اصولگرا را در مقابل ابراهیم رئیسی قرار داد و نداشتن برنامه توسط آنها را نقد کرد.

از آن سو بخشی از اصولگرایان صرفا بر پایه نظرسنجی‌ها معتقدند شانس آنها با اجماع بر سر رئیسی است بنابراین گزینه‌های دیگر باید بکشند. آنها هر نظرسنجی که در آن رئیسی نفر اول نباشد را نظرسازی توصیف کرده‌اند. چنانچه لاله افتخاری عضو شورای وحدت اصولگرایان در گفتگو با برنا در رابطه با آخرین نظرسنجی‌ها در مورد کاندیدا‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته «آمار‌ها متفاوت است، اما بحث بر سر این است که اگر مردم به خوبی گوش بدهند می‌ببینند رئیسی با رعایت ادب و انصاف اقدام به مناظره می‌کند و دست خوبی در این مناظره دارد. اما کسی که تخریب می‌کند پس از ریاست جمهوری چگونه می‌خواهد حقوق مردم را احیا کند.»

افتخاری گفته «نظرسنجی‌هایی که ریزش آرای رئیسی را مطرح می‌کنند، نظرسازی است البته که قطعا شرایط در روز آخر تغییر می‌کند و مناظرات هنوز باقی هستند.»

به جز جلیلی، قاضی زاده هاشمی نیز این تصور را دارد که بعد از دو مناظره توانسته تصویر مناسبی از خود در ذهن مخاطبان ایجاد کند و این موضوع باعث افزایش آرای او شده است. شاید به همین دلیل بود که زهرا شیخی‌مبارکه رئیس ستاد انتخاباتی سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در توییتر به سیدابراهیم رئیسی پیشنهاد داده به نفع سعید جلیلی کنار برود! این پیشنهاد برای آن بوده که رقابت میان قاضی زاده هاشمی و سعید جلیلی رخ دهد.

یوسفیان ملا نماینده سابق مجلس پیش‌بینی کرده که قاضی زاده هاشمی و علیرضا زاکانی کنار می‌کشند اما وضعیت جلیلی و رضایی معلوم نیست. او گفته «دو نفری که احتمال کنار کشیدن‌شان وجود دارد زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی است اما احتمال کنار کشیدن آقای جلیلی خیلی کمتر است؛ از سویی آقای محسن رضایی نیز تا حدودی خودش را برنده انتخابات می‌داند و معتقد است اگر در دور اول هم برنده نشود، دور دوم برنده انتخابات خواهد بود، لذا کنار کشیدن او تقریباً محال است؛ در دوره‌های قبل نیز کنار نکشید و تا آخر انتخابات‌ ماند و در بین این چند نفر فقط دو نفر کنار می‌کشند.»

مصباحی مقدم عضو جامعه روحانیت مبارز صبح امروز درباره انصراف یا عدم انصراف کاندیداها گفت‌وگویی کرده و پیشنهاد داده که «کاندیدا‌ها براساس نظرسنجی‌ها وقتی می‌بینند، وزن پایینی دارند و رقابت برای آن‌ها معنی‌دار نیست خوب است که به نفع یکی از کاندیدا‌ها که رای بیشتری دارد که در اینجا آقای رئیسی است، کنار بروند تا تجمیع آرا اتفاق بیفتد که نتایج بهتری به بار می‌آورد مگر اینکه تردید کنند که آرا آن‌ها به سبد رای آقای رئیسی، نرود.»

در آخرین نظرسنجی ایسپا از میان افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند و نامزد مدنظرشان را انتخاب کرده‌اند، ۶۵.۸ درصد ابراهیم رئیسی، ۶.۹ درصد محسن رضایی، ۳.۴ درصد سعید جلیلی، ۲.۸ درصد عبدالناصر همتی، ۲.۸ درصد امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، ۲ درصد علیرضا زاکانی و ۰.۷ درصد محسن مهرعلیزاده را برگزیده‌اند.

انتخابات و استفتا

جواد موگویی مستندساز در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «تنها باری که امام رای خویش را آشکار کرد، روزی بود که گفت: «رأی من جمهوری اسلامی است. لکن، تمام مردم آزادند که آرای خودشان را بنویسند. پس از آن دیگر کسی برگه انتخاباتی او را ندید. اگرچه در انتخابات اسفند ۵۸ طرفداران بنی‌صدر شایعه کردند که رای امام به بنی‌صدر است، اما امام رای خویش را مخفی نگاه داشت تا ده‌سال بعد که در نامه به آیت‌الله منتظری نوشت: والله قسم! من به بنی‌صدر رای ندادم.

تاکتیکِ رای مخفی، مشی و اراده آقای‌خامنه‌ای نیز بود‌ه و هست: «من به کسی نمی‌گویم، نگفته‌ام و نخواهم گفت به چه کسی رأی بدهید، به چه کسی رأی ندهید؛ رأی من مربوط به خود من است. این مال ملت است.»

استفتای نابخردانه اعضای ستاد جلیلی از رهبری در باب انتخاب میان «صالح مقبول» و «اصلح» در این لحظات حساس انتخاباتی، بازنمایی جز القای رای رهبری به جلیلی ندارد. برای همین دفتر رهبری از بیم این القا آنرا بی‌اعتبار خواند. طرفداران جلیلی نبایستی انتخابات را تقلیدی کنند. بصیرت سیاسی با استفتا همه‌گیر نخواهد شد و راه آن از تقلید جداست. ترویج سیاست‌ورزی دین‌مدارانه، تببین می‌خواهد نه استفتای مرجع!

پول‌های کثیف در انتخابات ریاست جمهوری

وقتی رحمانی فضلی در صحن علنی مجلس از ورود پول‌های قاچاق و کثیف به انتخابات می‌گفت، فشارها به او آنقدر زیاد شد که مجبور شد حرف خود را پس بگیرد و تقصیر را بر گردن رسانه‌ها بیندازد. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یکبار دیگر موضوع پول‌های کثیف مطرح شده و این بار همتی از آن گلایه کرده و در توییتی نوشته «پول کثیف در ستادهای نامزدها در حال گردش است. منشاء حجم عظیم بنر و پوستر و سفر میلیاردی با اجاره هواپیمای اختصاصی همین پول‌هاست. من نه تنها اجازه ندادم پول رانت و دلالی برای من تبلیغ کند که پول‌های کثیف و جریان‌های آلوده در حال تخریب و تمسخر بنده هستند.»

تجمع غیر قانونی انتخاباتی در اهواز

در روزهای پایانی هفته گذشته ابراهیم رئیسی به اهواز سفر کرد و حامیان او در یک استادیوم جمع شدند. استان خوزستان استان خطرناک کشور در تقسیم‌بندی کرونایی است و به همین دلیل انتقادها به خاطر نادیده گرفتن جان مردم از رئیسی بالا گرفت. همتی هم در توییتی طعنه زد که رئیسی با این تجمع به کادر درمان خسته نباشید می‌گوید. انتقادها آنقدر شدت یافت که رئیسی مجبور شد سفر خود به شیراز را کنسل کند.

وقت اضافه انتخاباتی برای همتی

ظاهرا روز گذشته شکایت عبدالناصر همتی به ستاد انتخابات کشور رسیده و او از حجم اتهاماتی که علیه‌اش زده شده شکایت کرده است. این شکایت باعث شده شش دقیقه وقت اضافه به او داده شود.

در روزهای اخیر، هر چقدر رئیسی و جلیلی و همتی پرکار بودند، محسن رضایی و محسن مهرعلیزاده کمترین تحرکات را داشتند و خبری از آنها نبود. ظاهرا بیشترین تمرکز آنها روی مناظره‌های انتخاباتی است تا از آن طریق بتوانند در پایگاه رای خود تغییری ایجاد کنند. البته مهرعلیزاده تلاش کرده با جذب نیروهای اصلاح طلب، بخشی از رای آنها را به دست بیاورد. او محمود زمانی قمی عضو هیات‌مدیره بنیاد باران با سابقه استانداری ۴ استان کشور را به عنوان رئیس ستاد مرکزی منصوب کرده و از نیروهای حزبی‌تر نیز در ستاد خود بهره برده است و مثلا در حکمی، علی تاجرنیا را به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی خود منصوب کرد. به جز این مهرعلیزاده از برخی نیروهای نزدیک به محمد شریعتمداری در ستاد خود استفاده می‌کند. 

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
1
0
همتی رییس بانک مرکزی بود میخواست بنزین ۵ تومن شه خدایی نکرده فردا بزنه رییس جمهور سه دلار ۸ تومنی که ۲۳ تومن کرده بود رو می‌کنه ۲۰۰ تومن بنزین رو هم می‌کنه ۱۰ تومن ، مهرعلی زاده هم که از اول مناظرات فقط انشا میخوند و بلد نیست یه کلمه از خودش بگه پس صد درصد عرضه ریاست جمهوری رو نداره اما بین اینا رییسی اصلح هستش پس رای من رییسی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: