نقش موثر سمن‌ها در حفظ محیط زیست | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۴ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نشست هم اندیشی با سمن‌های محیط زیستی استان بر نقش موثر سمن‌ها در حفظ و فرهنگ سازی زیست محیط تاکید کرد.

نقش موثر سمن‌ها در حفظ محیط زیسترویداد۲۴ به گزارش روابط عمومی در نشست هم اندیشی با سمن‌های زیست محیطی استان که به مناسبت بزرگداشت هفته محیط زیست بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، " رضا میرزایی " مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ضمن تببین عملکرد اداره کل در حوزه‌های مختلف زیست محیطی بر لزوم نهادینه کردن فرهنگ زیست محیطی در حفظ و حراست از محیط زیست تاکید کرد و عنوان نمود که صیانت از این نعمت خدادادی با امکانات محدود سازمان به طور صددرصد امکان پذیر نیست و تلاش همه دوست داران محیط زیست بالاخص تشکل‌های مردم نهادی که در این عرصه فعالیت می‌کنند را می‌طلبد.

وی در ادامه با مهم دانستن فعالیت تشکل‌های زیست محیطی و تاثیرگذاری مستقیم این تشکل‌ها در رشد و ترویج فرهنگ زیست محیطی اقشار مختلف مردم تصریح کرد: حفظ محیط زیست بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی وظیفه‌ای همگانی است و متاسفانه امروز محیط زیست در حوزه‌های مختلف مورد تهدید قرار گرفته که باید برای رفع این دغدغه‌ها از همه ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های زیست محیطی و مردم استفاده کرد.

در ادامه این نشست میرزائی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت پسماند استان مرکزی گفت: اولین سایت ایزوله پسماند‌های پزشکی استان با تاکیدات کارگروه پسماند به مرحله بهره برداری رسید؛ و تمامی پسماند‌ها از مبدا تا مقصد در استان مورد کنترل و نظارت قرار میگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به طرح ابتکاری استان در پاکسازی حاشیه‌های جاده‌ها ازپسماند‌ها و انواع پلاستیک در سال گذشته اشاره کرد و گفت:در این طرح ۱۴۰۰ کیلومتر ار جاده‌های استان پاکسازی و ۵۰۰ تن زباله جمع آوری شد. وخوشبختانه امسال هم از ۲ اردیبهشت همزمان با روز زمین پاک این طرح با حمایت دوستداران محیط زیست و صنایع استان ادامه پیدا کرد.

وی در خصوص وضعیت آلایندگی هوای اراک در سال ۹۹ ابراز داشت: اگر از آلودگی ناشی از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند که به علت شرایط خاص کشور صورت گرفت، بگذریم، هوای اراک در سال ۹۹، یکروز ناسالم برای تمامی گروهها، ۵۴ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، ۴۷ روز هوای پاک و ۲۶۴ روز قابل قبول را داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از افزایش تعداد ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در استان خبر داد داد و بیان کرد: در سال ۹۹ با راه اندازی ۶ ایستگاه جدید تعداد ایستگاه‌ها به ۱۲ ایستگاه در استان افزایش یافت.

وی در ادامه افزود با توجه به شروع فصل گرما و خشکسالی، عملیات آبرسانی روزانه به وحوش و گونه‌های جانوری مناطق تحت حفاظت این اداره کل در استان توسط تانکر آغاز شده و روزانه در حدود ۲۰ هزار لیتر آب از طریق تانکرآبرسان به مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی منتقل شده و توزیع می‌شود.

میرزائی همچنین با اشاره به مرمت و ضدعفونی آبشخور‌های حیات وحش در مناطق حفاظت شده اظهار داشت: مخازن آب ۳۶۰ متر مکعبی پارک ملی هفتاد قله اراک نیز به مناسبت هفته محیط زیست به بهره‌برداری رسیده که این مهم نیز نقش موثری در تامین آب حیات وحش دارد.

در ادامه این نشست، به پرسش‌های اعضای سمن‌ها پاسخ داده شد، و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد حاضر به بیان دیدگاهها، نقطه نظرات و دغدغه‌های زیست محیطی خود پرداختند.

منبع: سازمان حفاظت محیط زیست

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: