مشاوره حقوقی آنلاین/ مجازات رمالی و فالگیری چیست؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
فالگیری را می‌توان بر اساس قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری در عمل، مصداق کلاهبرداری دانست.

جرم فالگیری

رویداد۲۴ بعضی افراد به‌جای اینکه با مشکلات زندگی مبارزه کنند و مشکلات به وجود آمده از آن را بطور منطقی حل کنند، دست به دامن اعمال واهی و پوچ می‌شوند. رمالی و فالگیری از جمله جرایمی است که در اکثر مناطق کشور به‌ویژه در شهرهای بزرگ رواج دارد و براساس قانون نیز مجازات سنگینی برای عاملان آن تعیین شده است. فالگیران کلاهبردار و رمالی، معضلی اجتماعی محسوب می‌شود که خانواده‌های زیادی را قربانی می‌کند.

فالگیری و کلاهبرداری

رمالی تحت شرایط خاصی در زمره جرم کلاهبرداری جای می‌گیرد. برای اینکه فالگیران کلاهبردار تلقی شوند و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند، وجود سه شرط لازم است که عبارتند از:

متقلبانه بودن وسایلی که از آنها برای اغفال دیگران استفاده می‌شود، اغفال شدن و فریب خوردن قربانی که مستلزم عدم آگاهی وی نسبت به متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده مجرم است و پرداخت مال یا وجه نقد.

در ماده ۱ قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری آمده است: «هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به داشتن اختیارات واهی فریب دهد و به امور غیرواقع امیدوار کند و یا افراد را از حوادث غیرواقع بترساند و از طریق وسایل تقلبی وجوه و اموالی را از آن ها بگیرد، کلاهبردار محسوب می‌شود».

در ماده ۲ قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری ذکر شده است که اگر مالی از طریق غیر قانونی کسب شود، آن مال نامشروع محسوب می‌شود و کسب آن جرم است و برای فرد مجرم مجازات تعیین خواهد شد.

بنابراین قضات معمولا افراد متهم به رمالی و فالگیران کلاهبردار را، با استفاده از قوانین مربوط به کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع مجازات می‌کنند. اگر این افراد، جرم جداگانه دیگری نیز مرتکب شده باشند، به مجازات آن جرم محکوم می‌شوند.

جرم فالگیری

‌مجازاتی که برای فرد فالگیر در نظر گرفته شده است، متفاوت خواهد بود. اگر مالی از طریق غیرقانونی کسب شود، این مال نامشروع است و به دست آورنده آن، باید پاسخگو باشد.

در قانون، اگر کسی مجرم به کسب مال نامشروع شناخته شود، از ۳ماه تا دوسال حبس را باید تحمل کند. همچنین دو برابر مال کسب شده را باید به‌عنوان جزای نقدی پرداخت کند و مال کسب شده را نیز به صاحب آن برگرداند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: