اعتراض به نحوه شمارش آرای انتخابات شورا‌ی شهر تهران/ حسن بیادی: آرا به صورت اسکناسی به نفع شورای ائتلاف خوانده می‌شود | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
رویداد۲۴ خبر می‌دهد؛
برخی از کاندیدا‌های انتخابات شورای ششم به نحوه شمارش آرای ششمین انتخابات شورا‌های تهران اعتراض داشته و معتقدند تک رای‌ها شمارش نمی‌شود.

نتیجه انتخابات شورا‌ی شهر تهران

رویداد۲۴ نتایج انتخابات شورای شهر تهران هنوز اعلام نشده و تا این ساعت شمارش آرا همچنان ادامه دارد. تا روز گذشته چهره‌های لیست «ائتلاف» دست بالا را در شمارش داشتند. همچنین مرتضی طلایی از لیست وحدت و محمد علیخانی و محمد سالاری از لیست جمهور آرای بیشتری داشتند. از صبح امروز اما خبرهایی به گوش می‌رسد که باعث اعتراضات به نحوه شمارش آرا شده است.

بر اساس گفته معترضان، لیست‌هایی که ابتدای آن نام مهدی چمران است، به اسم شورای ائتلاف خوانده می‌شود درحالی که به دلیل تک‌لیست نبودن اصولگرایان (اصولگرایان با سه لیست وحدت، ائتلاف و پایداری در انتخابات حاضر شدند) برخی شهروندان به صورت ترکیبی رای داده‌اند که این نحوه شمارش باعث می‌شود آرای این‌چنینی نادیده گرفته شود.


بیشتر بخوانید: آخرین نتایج انتخابات شورای شهر تهران / صدرنشینی یاران قالیباف و حدادعادل/ علیخانی و سالاری از لیست جمهور بالاترین آرا را کسب کردند


حسن بیادی عضو شورای وحدت و کاندیدای دوره ششم شورای در گفتگو با رویداد۲۴ می‌گوید آرا به صورت اسکناسی شمرده می‌شود؛ و اسکناسی یعنی اینکه به محض دیدن اسم یکی از اعضای لیست ائتلاف (مثلا آقای چمران)، از شمردن رای مابقی اسامی که به صورت ترکیب چند لیست از سوی مردم نوشته شده، خودداری کرده و همه ر ا جزو رای لیست ائتلاف محاسبه کرده‌اند.

او با بیان اینکه زبان ما از اتفاق رخ داده قاصر است و به اعتراض‌های ما پاسخی داده نشده است، تاکید می‌کند: جامعه روحانیت نیز طی نامه‌ای به نحوه شمردن آرا اعتراض کردند، اما هنوز نتیجه‌ای نداشته و نمی‌دانیم باید چه کاری انجام دهیم.

ستاد لیست جمهور، شورای وحدت نیز در نامه‌ای به این نحوه شمارش اعتراض کرده‌اند. روز گذشته نیز رییس انتخابات شهرستان تهران در نامه‌ای به نحوه شمارش آرا تذکر داده بود. همچنین در حالی که فرمانداری تهران اعلام کرده شمارش آرا تا دوشنبه زمان می‌برد، اما در ستاد‌های انتخاباتی شورای ائتلاف اعلام شده است که لیست کامل آن‌ها پیروز شده است.

اسکناسی شمردن آرای انتخابات شورا رویه‌ای مرسوم حتی در دوره‌های گذشته بوده به طوریکه مهدی چمران نیز به نحوه شمارش آرای شورای پنجم نیز به همین روش اعتراض کرده بود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: