واکنش چین به تحریم‌های جدید آمریکا | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۲ - ۰۴ تير ۱۴۰۰
وزارت امور خارجه چین روز جمعه تحریم چند شرکت چینی توسط دولت آمریکا و اظهارات اخیر رئیس جمهور این کشور را محکوم کرد.

واکنش چین به تحریم‌های جدید آمریکا

رویداد۲۴ به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌جی‌تی‌اِن»، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «چین قویاً تحریم‌های آمریکا علیه چین بر پایه دروغ و اطلاعات نادرست را محکوم می‌کند».

وی خاطر نشان کرد: «این به اصطلاح "کار اجباری" و "نسل‌کشی" در استان سین‌کیانگ بزرگ‌ترین دروغ این کشور است. ایالات متحده "لیست نهادهای" خود را نقض کرد تا صنعت فتو ولتائیک (برق خورشیدی) سین‌کیانگ را سرکوب کند».

لیجیان گفت: «چنین اقداماتی نه‌تن‌ها ناقض قوانین بین‌المللی تجاری و اصل اقتصادی بازار واحد است، بلکه زنجیره‌های جهانی تأمین و زنجیره‌های صنعتی را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهند».

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود، آمریکایی‌ها از صعنت پنبه تا برق خورشیدی، از کشاورزی تا صنعت، از بهانه‌های حقوق بشری برای فلج کردن توسعه صنعتی سین‌کیانگ استفاده می‌کند و حق مردم این استان را از طریق «بیکاری اجباری» و «فقر اجباری» ضایع می‌کند.


بیشتر بخوانید: آمریکا و چین در خاورمیانه؛ رقابت یا همکاری؟
لیجیان در ادامه با اشاره به جنایات آمریکایی‌ها در قبال بومیان این قاره و سیاه‌پوستان گفت: «ما همچنین به ایالات متحده یادآوری می‌کنم که چه کسی مرتکب نسل‌کشی و استفاده از کار اجباری شده‌اند».

به نوشته سی‌جی‌تی‌اِن، او همچنین در پاسخ به ادعای «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره بازداشت چند مدیر روزنامه هنگ‌کنگی «اپل دیلی» گفت، این بازداشت‌ها توسط پلیس منطقه ویژه هنگ‌کنگ و به منظور مبارزه علیه جرایم و حفاظت از نظم و عدالت اجتماعی صورت گرفته است.

بایدن پنجشنبه شب در واکنش به بازداشت چند مقام اپل دیلی و توقف انتشار آن، مدعی شد چنین کاری سرکوب آزادی بیان محسوب می‌شود.

لیجیان در پاسخ به چنین ادعا‌هایی گفت، کسانی که تحقیق درباره فعالیت‌های اپل دیلی را سرکوب آزادی بیان توصیف می‌کند یا خود را به حماقت زده‌اند یا درست و غلط را تشخیص نمی‌دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه از آمریکا درخواست کرد به حقیقت احترام گذاشته و اتهام‌زنی علیه پلیس منطقه ویژه هنگ‌کنگ و مداخله در امور داخلی چین را متوقف کند.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: