تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۰۷ تير ۱۴۰۰

خطیب‌زاده: هنوز درباره توافق و یا عدم‌توافق با آژانس تصمیم‌گیری نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: درباره توافق یا عدم توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری با آن هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

هنوز درباره توافق و یا عدم‌توافق با آژانس تصمیم‌گیری نشده است

رویداد۲۴«سعید خطیب‌زاده» صبح امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: در هفته حقوق‌بشر آمریکایی هستیم که یادآور نقض‌های مکرر و شرم‌آور دولت‌های مختلف آمریکا به صورت متوالی بر علیه مردم منطقه و ملت ایران است. حقوق‌بشر ابزاری نیست که از آن سوءاستفاده کرد و به صورت سیاسی در اختیار یکی، دو کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در همین هفته جنایات گروهک منافقین بروز پیدا می‌کند، اظهار داشت: هم شهادت آیت‌الله بهشتی و هم شهدای محراب و هم ترور نافرجام مقام معظم رهبری در این هفته صورت گرفت و همه‌این‌ها نشان می‌دهد که انقلاب اسلامی از چه پیچ‌های خطرناک عبور کرده و چه گروهک‌هایی با کمک‌های شرق و غرب عالم جنایت‌های تروریستی را در سکوت خبری یا در حمایت آن‌ها علیه ملت ایران انجام دادند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی، با اشاره به سالروز حمله شیمیایی در سردشت تصریح کرد: هفتم تیر و هشتم تیر یادآور روز دردناکی در تاریخ معاصر ایران است. حمله شیمیایی سردشت و پر پر شدن مظلومانه بسیاری از عزیزانی که در آن منطقه بیگناه قربانی سلاح‌های شیمیایی شدند که صدام حسین با معاونت و حمایت کشور‌های عمدتا اروپایی از این سلاح‌ها استفاده کرد. این روز همیشه در تاریخ به عنوان روز شرم آور برای منادیان دروغین حقوق بشر باقی خواهد ماند.

درباره پاک شدن اطلاعات دوربین‌ها تصمیمی اتخاذ نشده است

خطیب‌زاده با اشاره به تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته خاطرنشان کرد: در هفته‌ای که گذشت چند تن از سفرای مقیم ایران در پایان ماموریت‌شان با ظریف دیدار کردند. همچنین در هفته گذشته، در روز‌های سه‌شنبه به بعد طاهریان (نماینده وزیر امور خارجه در امور افغانستان) به کابل و اسلام‌آباد رفت و با مقامات مختلف درخصوص تحولات افغانستان رایزنی کرد.

وی با بیان اینکه تحولات افغانستان موضوع مهم رایزنی‌ها در هفته گذشته بوده است، ابراز داشت: علاوه بر این جلسات بررسی گفتگو‌های وین هم در این روز‌ها در جریان بوده و ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره احتمال تمدید توافق با آژانس بیان کرد: قانون مجلس درباره تعهدات و وظایف دولت کاملا روشن است. موضوع توافق فنی با آژانس و چگونگی ادامه یا چگونگی عدم ادامه آن موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است. چه درباره ادامه یا عدم ادامه آن و همچنین درباره پاک شدن اطلاعات هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است و به محضی که اتخاذ شود، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نوبت تصمیم‌گیری سیاسی آمریکا و طرف‌های مقابل است

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین هم یادآور شد: اجازه دهید نتایج جلسات روشن‌تر شود اعلام می‌کنم. ادامه مذاکرات به ادامه بررسی‌ها بستگی دارد. نکته مهم این است که گفتگو‌ها به جایی رسیده که همه طرف‌ها باید تصمیمات خودشان را بگیرند. ما تصمیماتی را که باید اتخاذ می‌کردیم، اتخاذ کرده و اعلام هم کرده‌ایم و اکنون نوبت طرف‌های مقابل به شمول آمریکا است که تصمیمات سیاسی خود را بگیرند.

وی درباره توقیف سایت‌های وابسته به صداوسیما از سوی آمریکا عنوان کرد: این مسئله نشان از استیصال گردن‌کشانه آمریکا در مقابل صدا‌های مستقل از کشور‌هایی مانند ایران بود و نشان از استاندارد‌های دوگانه و دورغین بودن ادعای آن‌ها درباره آزادی بیان است.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه آمریکا یک اعتیاد عجیب و عمیقی به تحریم پیدا کرده، چیز جدیدی نیست و ترک عادت هم موجب مرض است، یادآور شد: به آمریکا توصیه می‌کنیم به جای این حرکات احساسی به آزادی بیان ملتزم باشد و گفتگو‌ها در بستر بی‌طرفانه جریان داشته باشد. وزارت امور خارجه براساس وظیفه‌اش برای مقابله با تحریم‌ها، این موضوع را در دست بررسی و پیگیری دارد.

آماده تسهیل گفتگو بین گروه‌های افغانستانی هستیم

خطیب‌زاده در ادامه، درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا در حادثه اتوبوس خبرنگاران و همچنین درگذشت هفت تن از سرباز معلمان را تسلیت گفت و افزود: امیدواریم با تدابیر درست از تکرار این حادثه جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره معرفی و اعزام سفیر جدید ایران در لندن اظهار داشت: درباره تبادلات سفرا همه آنچه انجام شده مربوط به سال گذشته است. چندین ماه است که صدور ویزا و آگرمان در دستورکار بوده و وقتی اعزام نهایی شود اطلاع‌رسانی می‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره یادداشت منتشر شده از سوی یکی از روزنامه‌ها درباره طالبان تصریح کرد: با طرف‌های مختلف افغانستانی در سطوح عالی امنیتی و سیاسی در حال گفتگو هستیم. موضوع افغانستان را با جدیت و از نزدیک در حال بررسی هستیم و با همه گروه‌های افغانستانی در حال گفتگو هستیم.

خطیب‌زاده اضافه کرد: معتقدیم حفظ تمامیت ارضی، وحدت ملی، رعایت حقوق اقلیت‌ها و دستاورد‌های دو دهه گذشته به سختی به دست آمده و همچنین گفتگو‌ها اصیل بین‌الافغانی تنها راه حل پایدار است. ما آماده تسهیل گفتگو‌ها هستیم.

طالبان بخشی از دولت و راه حل آتی افغانستان است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره موضع ایران نسبت به طالبان خاطرنشان کرد: طالبان همه افغانستان نیست و نخواهد بود، اما بخشی از این کشور و بخشی از دولت و راه حل آتی افغانستان است. آنچه مهم است یک دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های افغانستانی و رسیدن به یک راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و پایدار در افغانستان است.

به گفته رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به هم پیوستگی دارد و طبیعی است که با جدیت مسئله این کشور را بررسی می‌کنیم

توافق ممکن شود، یک ساعت هم کار را به عقب نمی‌اندازیم

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا که آیا در دور بعدی مذاکرات نماینده رییس‌جمهور منتخب هم در این مذاکرات خواهد بود یا حصول توافق به دولت بعدی موکول شده است، ابراز داشت: اساسا اهمیتی ندارد در کدام دولت و بازه زمانی توافق انجام شود. الان هم توافق ممکن شود، یک ساعت هم کار را به عقب نمی‌اندازیم.

وی ادامه داد: آنچه مهم است تامین منافع عالی ایران و مردم از بستر این گفتگو‌ها است. هرگاه این اتفاق بیفتد، آن را اعلام می‌کنیم. تصمیم در این موضوع به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد. مکانیزم در سطوح عالی تعریف شده و دولت‌ها بخشی از پروسه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره رایزنی ایران با کشور‌های منطقه درباره افغانستان بیان کرد: موضوع افغانستان همواره در بستر منطقه و در روابط ما با کشور‌ها مطرح بوده و آینده افغانستان باید در داخل افغانستان تعیین شود. هیچ کشوری نمی‌تواند درباره آینده افغانستان تصمیم‌گیری کند.

هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نشده است

به گفته خطیب‌زاده، همه کشور‌ها در منطقه و همه کشور‌هایی که صدایی دارند کمک کنند موضوع افغانستان به راه‌حل مرضی‌الطرفینی برسد. در تمامی گفت‌وگوها، چه از سوی ظریف در اجلاس آنتالیا و چه گفتگو‌هایی که نماینده ایران در امور افغانستان انجام می‌دهد، تلاش شده با رعایت ملاحظات منطقه‌ای و مردم افغانستان، این مسئله پیگیری شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاریخ پایانی برای پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس وجود دارد، یادآور شد: مصوبه مجلس الزام‌آور است. توافقی هم که با آژانس انجام شد، توافقی برای حل برخی از نگرانی‌های آژانس در چارچوب مصوبه مجلس بود. آن زمان هم توافق کردیم دوربین‌ها جمع نشود، ولی اطلاعات و آنچه ضبط می‌شود، در اختیار آژانس قرار نگیرد.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه از روز الزام‌آور شدن مصوبه مجلس، هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نشده است، عنوان کرد: همچنان هیچ تصمیمی سلبی یا ایجابی درباره دوربین‌ها و توافق قبلی با آژانس گرفته نشده است. نه نگهداشتن و نه پاک کردن و فعلا در وضعیت قبلی به سر می‌بریم.


بیشتر بخوانید: قالیباف: فیلم‌های ضبط شده به هیچ وجه تحویل آژانس نخواهد شد


منطقه بیش از حد ممکن خسته جنگ، خشونت و تروریسم افسارگسیخته است

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در خصوص توئیت سفارت ایران در لبنان مبنی بر پهلو گرفتن نفتکش ایرانی در بندر این کشور عنوان کرد: البته نفتکشی اعزام نشده و توئیت سفارت پاسخی به اظهارات مطرح شده برخی افراد بوده است. جمهوری اسلامی در کنار دولت و ملت لبنان است و از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه همه ظرفیت‌های ایران در خصوص صادرات فرآورده‌های نفتی را می‌دانند، گفت: بازار‌های جدید همواره مدنظر ما بوده است. قطعا لبنان هم می‌تواند یکی از این مقاصد جدید باشد و هر زمان درخواستی از ما شود، با جدیت بررسی خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر دستور رییس‌جمهور ترکیه برای همکاری ارتش این کشور با گروهک جبهه‌النصره برای مقابله با ارتش سوریه گفت: راه‌حل سیاسی تنها راه‌حل پایدار برای موضوعات منطقه است. منطقه بیش از حد ممکن خسته جنگ، خشونت و تروریسم افسارگسیخته است و همه باید به راه‌حل‌های مسالمت آمیز و سیاسی به حل و فصل بحران‌ها کمک کنیم.

خطیب‌زاده با بیان اینکه منطقه خاورمیانه از زمان پدید آمدن رژیم غاصب در سرزمین‌های اشغالی تا امروز دچار معضلات و گرفتاری‌هایی است که هیچ کدام حل نشده و حل نشده باقی نمانند، اظهار داشت: همه دولت‌های مسئول منطقه باید کمک کنند در چارچوب منطقه‌ای آرام آرام به حل و فصل بحران‌های انباشته شده در منطقه کمک کنیم.

آمریکا همچنان مسیر اشتباهی در منطقه را طی می‌کند

وی درباره حملات جنگنده‌های آمریکایی به منطقه مرزی بوکمال تصریح کرد: آمریکا همچنان مسیر اشتباهی در منطقه را طی می‌کند. متاسفانه آنچه مشاهده می‌کنیم این است که دولت آمریکا نه تنها در مسئله تحریم‌ها بلکه در سیاست‌های منطقه‌ای هم بر سیاست‌های شکست خورده آمریکا در منطقه ادامه دارد.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه خطاب به دولت آمریکا خاطرنشان کرد کرد: توصیه ما به آمریکا این است که به جای رفتار‌های احساسی، بحران‌آفرینی، زندگی در تنش و باقی گذاشتن معضلات برای مردم منطقه مسیر خود را اصلاح کند و اجازه دهد مردم منطقه بدون دخالت آن‌ها درباره سرنوشت‌شان تصمیم‌گیری کنند. آنچه آمریکا انجام می‌دهد برهم زدن امنیت در منطقه است. یکی از قربانیان این ناامنی، خواهد آمریکا خواهد بود.

طالبان همه امروز و آینده افغانستان نخواهد بود

خطیب‌زاده درباره موضع ایران درباره سقوط احتمالی کابل ابراز داشت: ما درباره سقوط کابل و تحولات افغانستان تعجیل یا پیش‌بینی نمی‌کنیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. آنچه برای ما مهم است دولت فراگیر، امنیت، تمامیت ارضی و... افغانستان است. ما تحرکات داعش در افغانستان را پیگیری می‌کنیم. طالبان بخشی از افغانستان است، اما همه امروز و آینده افغانستان نخواهد بود.

وی افزود: ما گفته‌ایم که گفتگو‌های بین‌الافغانی با حضور همه گروه‌ها به شمول طالبان را تسهیل می‌کنیم. خشونت‌ها در افغانستان بالا گرفته است. برخی قومیت‌ها تحت فشار قرار گرفتند و خواستیم حقوق آن‌ها رعایت شود. آینده افغانستان را راه حل سیاسی تضمین می‌کند.

اظهارات سالیوان ضد برجام است

این دیپلمات ارشد درباره اظهارات جیک سالیوان مبنی بر اینکه احیای برجام پایه‌ای برای توافق بلندمدت‌تر با ایران خواهد شد، بیان کرد: مقامات آمریکایی بیش از همه می‌دانند طرح این موضوعات تا چه اندازه ضد برجامی است. این اظهارات نه تنها منطبق با برجام نیست بلکه ضد آن هم است. تمامی موضوعات اختلافی بین ایران و آمریکا با بی‌اعتمادی دو طرفه مذاکره شده و برجام توافق، امضا و مهر و موم شد.

خطیب‌زاده با بیان اینکهمسئله هسته‌ای و موشکی در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ با زمانبندی خود تعیین تکلیف شده است، یادآور شد: اجازه نخواهیم داد ایران به عنوان استثناء در روابط بین‌الملل قلمداد شوند. اگر قرار بود این اظهارات (سالیوان) پاسخ مثبتی گرفته شود، در زمانی که از سوی ترامپ طرح شد، پذیرفته می‌شود. الان هم همان منطق برقرار است. آنچه در برجام توافق شده باید نعل به نعل اجرا شود و ما به چیزی کمتر یا بیشتر از برجام مورد قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا دولت جهانی نیست و باید تعهد و وظایف خود را انجام دهد، عنوان شد: آمریکا به عنوان ناقض برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ و طرفی که تروریسم اقتصادی را اعمال کرده است، از موضع واقع گرایانه باید صحبت کند. آمریکا حداکثری چیزی که می‌تواند فکر کند، بازگشت کامل به برجام است. آن وقت آن‌ها می‌توانند در میز برجام حاضر شوند.

برجام به خاطر ایران زنده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: اگر امروز برجام زنده است به خاطر جمهوری اسلامی ایران است و اگر امروز برجامی است که درباره اجرای آن گفتگو‌ها می‌شود، به خاطر تصمیمی است که ایران بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و بی عملی‌های طرف‌های اروپایی اتخاذ کردند.

وی با بیان اینکه ایران و مردم ایران سهم خود را در حفظ برجام داده‌اند و تصمیم سختی که باید می‌گرفتند در همان سال گرفتند، اظهار داشت: امروز وقتی است که طرف مقابل بداند در موضع مجرم در گفتگو‌ها حضور دارد و طرفی است که همه تلاش خود را کرده که برجام را از بین ببرد. همه می‌دانند اگر یک دلیل بر بی اعتمادی به آمریکا باشد همین رفتار ریاکارانه و قلدرمابانه آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: آنچه در وین در حال گفتگو است، چگونگی اجرای برجام است. نه درباره اصل آن و نه درباره آینده آن گفتگو می‌کنیم. تنها در خصوص اجرای برجام و بازگشت آمریکا به برجام گفتگو می‌کنیم.

به گفته خطیب‌زاده، همچنان برجام بین ایران و ۱+۴ در جریان است و اقدامات جبرانی ایران هم در ذیل برجام تعریف شده برای برگرداندن شانس احیای برجام و برگرداندن توازنی که با خروج آمریکا و بی عملی آمریکا به هم خورده بوده است.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنیم همه طرف‌ها هم منطق و هم راه‌حل را می‌دانند، تصریح کرد: اجازه دهید درباره نتیجه عجله نکنم، ولی به شما اطمینان می‌دهم که جز منافع مردم بزرگ ایران هیچ چیزی برای ما مهم نخواهد بود. آمریکا اگر به اجرای کامل و موثر و دقیق برجام برگردد، مردم ایران پای امضای خودشان هستند.

این دیپلمات ارشد ادامه داد: همانطور که با اجرای بی‌کم و کاست برجام یک بار نشان دادند که به آنچه امضا می‌کنند به رغم تمامی اختلافاتی که درباره پرونده هسته‌ای در داخل ایران بوده، پایبندی کامل بوده است.

سازمان ملل نسل‌زدایی در کانادا را بررسی کند

خطیب‌زاده درباره کشف گور دسته‌جمعی جدید در کانادا خاطرنشان کرد: هر بار که این اخبار را می‌شنوم، فکر می‌کنم کانادا مثل سارق حرفه‌ای است که بر سر کوچه ایستاده و فریاد آی دزد، آی دزد دارد. کشوری که سال‌هاست با دانستن سابقه ننگین خود در خصوص حقوق بومیان با دروغ‌های شاخدار و نمایش‌های فریبکارانه سعی می‌کند خودش را مدافع حقوق بشر و طرح‌کننده موضوعات حقوق بشری نشان دهد.

وی افزود: این در حالی است که کانادا در گذشته خودش این چنین تاریخ سیاهی وجود دارد و همه این‌ها را برای انحراف افکارعمومی و انحراف توجهات از این تاریخ انجام می‌دهد. غافل از اینکه حقیقت هیچ‌گاه پنهان باقی نمی‌ماند.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، اینکه دولت کانادا سعی می‌کند مسئولیت این جنایت‌ها را گردن کلیسا بیندازد نشان می‌دهد هنوز هم دولت کانادا مسئولیت قطعی خود را نپذیرفته و اقدامی در خصوص رفع کامل نگرانی‌های بومیان کانادا و جامعه بین‌المللی انجام نمی‌دهد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه کشف ۷۵۰ گور تنها از یک مدرسه در حالی که بسیاری از مدارس شبانه‌روزی باقی مانده‌اند که هزاران کودک بومی به اجبار در آن مدارس اسکان و شکنجه شده‌اند، ابراز داشت: گزارش‌های تلخی درباره رفتار با آن‌ها وجود دارد که با هیچ استانداردی نمی‌خواند. با هر منظری که نگاه کنیم یک نسل‌زدایی شرم‌آور در این جغرافیا اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به درخواست ایران از سازمان ملل برای بررسی این موضوع عنوان کرد: اینکه ایران و سایر کشور‌ها خواستار تحقیق بین‌المللی با مدیریت سازمان ملل هستند، از این رو است که دولت کانادا نشان داده که صلاحیت رسیدگی بیطرفانه به این اتفاق تلخ در تاریخ خودش را ندارد. ما همچنان در کنار سایر کشور‌ها خواستار بررسی ابعاد این جنایت تاریخی و نسل‌زدایی در کانادا هستیم.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: