تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۱۳ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
بررسی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از تغییرات نرخ اقلام خوراکی طی بازه یک‌ساله خرداد امسال نسبت به خرداد سال گذشته بیانگر ادامه رکورد شکنی قیمت کالا‌های اساسی و میانگین رشد ۶۰ درصدی قیمت در دیگر کالا‌ها است.

ادامه رکورد شکنی قیمت کالا‌های اساسی +قیمت‌ها

رویداد۲۴ اگرچه که مسئولان تقریبا هر روز از تلاش‌ها برای کنترل قیمت‌کالاها می‌گویند اما هم مشاهدات میدانی و هم آمارهای رسمی حاکی از عدم توفیق این تلاش‌ها است. تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات نرخ اقلام خوراکی در خرداد ماه سال جاری نسبت به خرداد ماه سال گذشته تازه ترین موید این موضوع و حاکی از افزایش قابل توجه قیمت‌ها و ثبت رکوردهای قیمتی جدید است.

رشد بالای ۴۰ درصدی برنج، ۵۰ درصدی گوشت و ۷۰ درصدی ماهی

گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات قیمت اقلام خوراکی حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در خرداد امسال نسبت به خرداد پارسال با ۴۲.۳۲ درصد افزایش از ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به ۳۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

قیمت هر کیلو برنج خارجی نیز از ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان با افزایش ۷۸.۵ درصدی به ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

قیمت ماکارونی نیز که برای اقشار کم درآمد به شکلی جایگزین برنج شده بود در خرداد امسال ۶ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته شده است که نسبت به خرداد پارسال که ۴ هزار و ۴۰۰ تومان بود نشان از افزایش ۴۶.۷ درصدی دارد.

هر کیلو گوشت گوسفند که خرداد پارسال ۹۸ هزار و ۶۰۰ تومان بود در خرداد امسال با افزایش ۳۶.۸ درصدی به ۱۳۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

قیمت هر کیلو گوشت گاو یا گوساله نیز که در خرداد پارسال ۸۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود در خرداد امسال به ۱۲۷ هزار تومان رسیده که بیانگر رشد ۵۱.۵ درصدی است.

قیمت هر کیلو مرغ ماشینی در خرداد پارسال ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با رشد ۱۱۸.۸ درصدی به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است که البته این نرخ نیز در بازار ثبات ندارد و قیمت‌های بالای ۳۰ هزار تومان نیز در بازار مشاهده می‌شود.

ماهی قزل آلا نیز که در خرداد پارسال ۳۳ هزار تومان بود در خرداد امسال به ۵۸ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که بیانگر رشد ۷۶.۶ درصدی است.

کنسرو ماهی تن هم خرداد پارسال ۱۵ هزار تومان بود که خرداد امسال با افزایش ۷۹.۳ درصدی به ۲۷ هزار تومان رسیده است.

تخم مرغ ماشینی در خرداد پارسال ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با رشد ۷۷.۳ درصدی به ۱۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.


بیشتر بخوانید: خطر حذف برخی خوراکی‌ها از سبد خانوار


میانگین رشد نزدیک به ۱۰۰ درصدی قیمت انواع لبنیات

قیمت هر لیتر شیر پاستوریزه که خرداد پارسال ۶ هزار و ۲۰۰ تومان بود با افزایش ۸۲.۶ درصدی به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

یک قوطی ۴۵۰ گرمی شیر خشک خرداد پارسال ۳۰ هزار تومان بود که خرداد امسال به ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که بیانگر رشد ۲۷.۸ درصدی است.

خامه پاستوریزه در خرداد پارسال ۶ هزار تومان بود که در خرداد امسال با افزایش ۱۲۰.۱ درصدی به ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

هر کیلو ماست پاستوریزه در خرداد پارسال ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با رشد ۶۵.۴ درصدی به ۱۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

۱.۵ لیتر دوغ پاستوریزه که در خرداد پارسال ۶ هزار و ۹۰۰ تومان بود در خرداد امسال به ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که بیانگر رشد ۷۷.۱ درصدی است.

قیمت پنیر ایرانی پاستوریزه در خرداد پارسال ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با افزایش ۷۳.۷ درصدی به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

کره پاستوریزه نیز در خرداد پارسال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با افزایش ۱۲۱.۴ درصدی به ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده است.

بالاترین رکورد قیمتی برای روغن جامد

قیمت یک بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در خرداد پارسال ۸ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در خرداد امسال شاهد افزایش ۸۹ درصدی این کالا و رسیدن نرخ آن به ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان بودیم.

هر کیلو روغن نباتی در خرداد پارسال ۹ هزار و ۳۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با افزایش ۱۴۱.۲ درصدی به ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده است.

قیمت هر کیلو قند در خرداد پارسال ۹ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در خرداد امسال با افزایش ۷۸.۹ درصدی به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

همچنین قیمت هر کیلو شکر از ۷ هزار و ۹۰۰ تومان با افزایش ۸۰.۲ درصدی به ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

قیمت هر بسته چای خارجی بسته ای نیز که در خرداد پارسال ۶۱ هزار و ۲۰۰ تومان بود در خرداد امسال با افزایش ۶۹.۳ درصدی به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

ثبت ۱۴۱ درصد و ۸۷ درصد افزایش قیمت برای هویج و بادمجان

بررسی قیمت میوه‌ها و صیفی جات نیز بیانگر رشد ۷۲.۱ درصدی هلو، ۵۵.۲ درصدی موز، ۳.۹ درصدی سیب، ۸.۵ درصدی پرتقال، ۴۸.۴ درصدی خربزه، ۷۴.۴ درصدی هندوانه، ۷۰.۹ درصدی قارچ، ۸۲.۱ درصدی خیار، ۷۴.۴ درصدی کدو سبز، ۸۶.۱ درصدی بادمجان، ۸۱.۷ درصدی گوجه فرنگی، ۲۴ درصدی فلفل دلمه‌ای، ۴۷.۸ درصدی سیب زمینی، ۵۲.۲ درصدی پیاز و ۱۴۰.۴ درصدی هویج فرنگی بوده ایم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
0
1
آن وقت مرتبا" حسن روحانی در بوق و کرنا می کند که کمبود کالای اساسی نداریم ، مرد حسابی شصت در صد مردم دیگر توان خرید لبنیات وبرنج وگوشت ومیوه و لوازم خانگی و.... را ندارند ، برای همین بازار اشباع شده است ، کجای کاری ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
0
0
لعنت بر حذب ریاکار
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: