تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۱۹ تير ۱۴۰۰
دانشمندان چینی توانستند پارچه ای را تولید کنند که می تواند گرمای هوا را به بیرون بفرستد و بدن شخص را خنک کند.

اخبار تکنولوژی

رویداد۲۴ به گزارش نیوساینتیست؛ لباس‌ها و پوشش‌هایی ساخته شده از پارچه‌ای هوشمند که گرما را به بیرون می‌فرستد و نور را منعکس می‌کند، می‌تواند به افراد و اشیایی که در معرض نور آفتاب قرار دارند کمک کند تا چندین درجه خنک‌تر بمانند.

پارچه متافابریک کولری برای روزهای گرم

گوانگمینگ تائو از دانشگاه علم و صنعت Huazhong در چین و همکارانش توانستند با ترکیب دانه‌های میکروسکوپی و الیاف اکسید تیتانیوم، تفلون و پلاستیکی به نام پلی لاکتیک اسید، نوعی پارچه هوشمند تولید کنند که متافابریک نام دارد.

دانه‌های اکسید تیتانیوم (ماده‌ای که در ضد آفتاب‌ها نیز وجود دارد) و تفلون، نور ماورابنفش و مرئی را منعکس می‌کنند؛ در حالی که الیاف اسید پلی لاکتیک نور مادون قرمز را منتشر می‌کنند. اندازه ذرات برای بهینه سازی این خصوصیات طراحی شده اند. تائو در این باره می‌گوید: "از طریق کنترل ساختاری، متافابریک می‌تواند پراکندگی گرما را به حداکثر برساند. "

برای آزمایش این پارچه، یک داوطلب جلیقه‌ای را پوشید که نیمی از آن از متافابریک و نیم دیگرش از پنبه ساخته شده بود. این فرد به مدت یک ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گرفت. دمای پوست در زیر متافابریک در این مدت از حدود ۳۱ درجه سانتیگراد به ۳۲ درجه سانتیگراد رسید، در حالی که درجه حرارت پوست زیر پنبه به حدود ۳۷ درجه سانتیگراد رسیده بود.

در آزمایشی دیگر، اتومبیلی با متافابریک و اتومبیل دیگر با روکش معمولی و مرسوم پوشانده شد و خودروی سوم هم بدون روکش باقی ماند. در مدت این آزمایش که از ساعت ۱۱ صبح تا ۱ بعد از ظهر بود، هر سه خودرو در تابش مستقیم آفتاب قرار گرفتند. دما در اتومبیل بدون پوشش تا ۶۰ درجه سانتیگراد، در اتومبیل با پوشش استاندارد ۵۷ درجه سانتیگراد و خودروی پوشیده شده با متافابریک ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش پیدا کرد.

متافابریک هنگام تماس با پوست عملکرد بیشتری دارد. اگر کسی لباس ساخته شده از متافابریک را روی یک لایه ضخیم از لباس معمولی بپوشد، بیشتر اثر خنک کننده آن از بین می‌رود. تائو می‌گوید که متافابریک می‌تواند رنگ‌های مختلفی داشته باشد، اما رنگ سفید آن برای بازتاب نور خورشید موثرتر است.

تائو می‌گوید: "تولید متافابریک می‌تواند با روش‌های جدید نیز سازگار باشد. برخی از برند‌های معروف پوشاک به این پارچه علاقه‌مند هستند. "ما امیدواریم که محصولات ما تا حدود یک سال دیگر در دسترس تولیدکنندگان پوشاک و در بازار قرار بگیرند. "

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: