تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - ۲۷ تير ۱۴۰۰
حسین کمالی:

چه کسانی از کابینه رئیسی سهم‌ می‌خواهند؟/تصویب FATF پیشگویی است

حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار و چهره اصلاح طلب بر این باور است که طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رئیس جمهور شدن آقای رئیسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه آتی داشته باشند.

چه کسانی از کابینه رئیسی سهم‌ می‌خواهند؟/تصویب FATF پیشگویی است

رویداد۲۴ گمانه زنی‌ها بر سر کابینه دولت آینده، سهم‌خواهی‌ها، سرانجام پرونده‌های مهمی، چون برجام و FATF از جمله مسائل پیش روی ابراهیم رئیسی در جایگاه سیزدهمین رئیس جمهور است.

حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین بر این باور است که از نظر ایران تحریم، تحریم است حال هر اسمی داشته باشد از این رو در ارتباط با مسائل هسته‌ای باید گفت که این دولت با آن دولت هم فرقی نمی‌کند یعنی نه دولت آقای روحانی و نه دولت آقای رئیسی و هیچ دولت دیگری نمی‌تواند در این مورد یک سیاست متفاوتی را اتخاذ کند.

او با اشاره به گمانه زنی‌ها درباره کابینه رییسی و همچنین سهم خواهی‌ها می‌گوید: طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رئیس جمهور شدن آقای رئیسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه آتی داشته باشند.

مشروح مصاحبه خبرگزاری خبرآنلاین با حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار و چهره اصلاح طلب را می‌خوانید؛

* آقای کمالی! پیش بینی شما از سرانجام پرونده‌های FATF و برجام در دولت آقای رئیسی چیست؟

در رابطه با بحث FATF، یک تفاهم بین المللی صورت پذیرفته است و کشور‌هایی که این را نپذیرند و شفاف‌سازی اقتصادی را مورد پذیرش قرار ندهند، روابط بانکی و روابط اقتصادی‌شان در سطح بین الملل همیشه زیر سؤال و با مشکل مواجه خواهند شد. هر کشوری می‌تواند تا حدودی مقاومت کند و تاخیر داشته باشد، مثل تجارت جهانی که کشور‌هایی که دیر به تجارت جهانی پیوستند زیان بیشتری دیدند تا کسانی که زودتر توانستند خودشان را با این مقوله تطبیق دهند، اینکه کسانی دلخوش به این شدند که به تجارت جهانی نپیوستند و اقتصاد معیشتی و درون گرا را مورد توجه قرار دادند یک بحث دیگری است.

در رابطه با بحث برجام، ایران مشکل خاصی ندارد در حقیقت بد عهدی و بد قولی از طرف آمریکا صورت گرفته است، آن چیزی که الان ایران پیگیری می‌کند این است که اگر قرار باشد ایران بپذیرد که آمریکا دوباره به برجام برگردد و تاکید اروپایی‌ها روی برجام باشد، اما در مورد مسائل حقوق بشر و مسائل موشکی و مسائلی این قبیل بخواهند جداگانه تحریم‌هایی را برقرار کنند برای ایران فرق نمی‌کند که عنوان این تحریم‌ها چه باشد، مثلا عنوان آن هسته‌ای باشد یا حقوق بشری باشد و یا موشکی باشد، فرقی نمی‌کند، چون از نظر ایران تحریم، تحریم است.

سیاست دولت فعلی با دولت بعدی درباره تحریم‌ها فرقی ندارد

ایران می‌خواهد بعد از اینکه این مذاکرات ادامه پیدا کرد و گفتگو‌ها صورت گرفت تحریمی در کار نباشد، اما آن‌ها می‌گویند ما تحریم‌هایی که در رابطه با مسائل هسته‌ای است را بر می‌داریم و بقیه تحریم‌ها به قوت خودش باقی است و این چیزی است که جمهوری اسلامی تا الان نپذیرفته است. این دولت با آن دولت هم فرقی نمی‌کند یعنی نه دولت آقای روحانی و نه دولت آقای رئیسی و هیچ دولت دیگری نمی‌تواند در این مورد یک سیاست متفاوتی را اتخاذ کند.

سیاستی که ایران اعلام کرده است این است که کل تحریم‌ها باید برداشته شود و آن‌ها می‌گویند یک بخشی از تحریم‌ها برداشته می‌شود و این موضوع اختلافی است که ادامه دارد و تنها بحث برجام مطرح نیست. اروپایی‌ها و امریکایی‌ها شاید تمایل داشته باشند که به سمت و سوی برجام حرکت کنند و تحریم‌های خودشان را تحت عناوین دیگری اعمال کنند که ایران این‌ها را تا به حال نپذیرفته است.

اینکه اصولگرایان روی کار بیایند برجام و FATF تصویب می‌شود پیش گویی است!

* برخی قبل از انتخابات این بحث را مطرح می‌کردند که اگر اصولگرایان روی کار آیند برجام و FATF تصویب می‌شود و مخالفت‌هایی که در دولت آقای روحانی انجام می‌شد را اصولگرایان حل می‌کنند. با آمدن آقای رئیسی احتمال تحقق این گزاره وجود دارد؟

این به نوعی پیش بینی یا پیش گویی برمی گردد، این به شناخت ما از عملکرد کسانی که امروز مسؤلیت کار را در دست می‌گیرند، برمی گردد. به نظر من الان قابل پیش بینی نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد، ولی مصلحت نظام ما این است که یک دوره سازندگی را آغاز کند، از تنش زدایی تبعیت کند و از هرگونه حرکت‌های تند و آسیب زننده به نظام جمهوری اسلامی جلوگیری کند.

باید ببینیم رییسی در سیاست خارجی چه سیاستی را دنبال می‌کند

*آقای کمالی! فکر می‌کنید روابط با غرب در دوره آقای رئیسی با دست انداز و چالش رو به رو شود؟

این به برنامه ریزی‌ها و سیاست‌هایی که دولت آتی اتخاذ خواهد کرد، بر می‌گردد بالاخره واقعیت سیاسی در سطح بین الملل، واقعیت اجتماعی، واقعیت اقتصادی، روابطی که در سطح بین الملل وجود دارد، موقعیت ایران در سطح بین الملل و .. همه این‌ها در تصمیم گیری‌های آتی مؤثر است.

از این رو باید ببینیم دولتی که روی کار می‌آید چه خط مشی و سیاستی را اتخاذ می‌کند، البته وزارت خارجه به عنوان مجری سیاست‌ها خارجی نقش اساسی در این مساله دارد یعنی می‌تواند زمینه‌های تصمیمات را فراهم کند و تصمیم گیران را با اطلاعات دقیق به تصمیمات درستی برساند.

کسانی که در این مورد تصمیم می‌گیرند در یک بخش‌هایی مجلس است که تصمیم می‌گیرد، در یک سری بخش ها، شورای امنیت ملی تصمیم می‌گیرد و در حقیقت یک تصمیم ملی است که همه ارکان نظام درگیر آن خواهد شد و مسوولیت آن متوجه کل حکومت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی است.

منافع ملی در پرونده هسته‌ای باید اصل قرار گیرد

*به نظر شما احتمال حضور چهره‌هایی مثل آقای باقری کنی و آقای جلیلی در دستگاه دیپلماسی، احتمال ادامه همان روش‌های آقای احمدی نژاد در پرونده هسته‌ای است یا فکر می‌کنید آقای رئیسی مقتضیات فعلی را درک می‌کنند

آن چیزی که وجود دارد این است که قبل از انتخابات به یک گونه حرف زده می‌شود و بعد از انتخابات به گونه دیگر. کسانی که تا قبل از انتخابات دنبال افزایش حقوق کارگران و همسان سازی حقوق بازنشستگان بودند الان دارند شعار اینکه این مسائل برای کشور مشکل درست می‌کند را می‌دهند و می‌گویند که نباید افزایش‌ها صورت پذیرد یعنی دولت جدید هنوز کارش را شروع نکرده، از سوی محافظه کاران این شعار‌ها مطرح می‌شود.

حتمال دارد در سیاست خارجی هم یک چنین وضعیتی را شاهد باشیم، یعنی تا الان چیزی را گفته اند و بعد از این نکات و مسائل دیگری مطرح شود؛ به هر صورت منافع ملی در این برنامه‌ها باید اصل قرار داده شود.

*بعضی‌ها می‌گویند ممکن است قدرت و اختیارات آقای رئیسی در بحث مذاکرات هسته‌ای بیشتر باشد. به نظر شما با توجه به اینکه رهبری تاکید دارند دیپلماسی و سیاست خارجی فقط در اختیار وزارت خارجه و دولت نیست، چنین چیزی ممکن است؟

اگر واقعیت کار را هم بخواهیم ببینیم در کشور ما تصمیم گیری در مورد مسائل سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی و به نوعی توسط شخص رهبری کنترل می‌شود البته رابطه نزدیک بین دولت و رهبری می‌تواند تسهیل کننده امور باشد.

گمانه‌ها درباره کابینه رئیسی یک کار تبلیغاتی است

*پیش بینی شما از کابینه آقای رئیسی چیست؟ یکدست اصولگرا؟ تندرو؟ فراجناحی یا ...

در این لیست‌هایی که ارائه می‌شود معمولا یک نفر می‌خواهد خودش را مطرح کند و ده، بیست نفر دیگر را کنار خودش می‌گذارد و مطرح می‌کند. این لیست‌ها معمولا چندان مورد وثوق و معتبر نیستند یعنی احتمالا کسانی که این لیست‌ها را ارائه می‌کنند حدس می‌زنند که چه کسانی برای چه جا‌هایی مطرح و قابل طرح هستند و آن‌ها را در لیست می‌گذارند و اسم خودشان را هم در کنار آن‌ها مطرح می‌کنند، این کار در حقیقت نوعی خود مطرح کردن بعضی از اعضای همان لیست‌ها است و در حقیقت یک کار تبلیغاتی است، اما اینکه آقای رئیسی و دوستان و همراهان ایشان برای آینده سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور چه تصمیمی را می‌گیرند و چه کسانی را برای مدیریت کار‌ها انتخاب می‌کنند.

طبیعی است که تصمیمی که ایشان می‌گیرد در همراهی با کسانی خواهد بود که در موفقیت ایشان نقش داشتند، پس با آن‌ها گفتگو خواهد کرد و لیستی را ارائه خواهد داد که تا این لحظه اطلاع دقیقی به دست نیامده است و آن چه که در جامعه مطرح شده همین لیست‌هایی است که خود افراد منتشر می‌کنند.

اصولگرایان از کابینه رئیسی سهم می‌خواهند

*به نظر شما این نشان از سهم خواهی‌ها است؟

بله. طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رئیس جمهور شدن آقای رئیسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه آتی داشته باشند.

*پس کابینه فراجناحی بعید است تحقق یابد و ...

در آینده بیشتر مشخص خواهد شد که فراجناحی چه معنایی پیدا می‌کند. در واقع هر چیزی را می‌توان پیش بینی کرد، ولی الان برای قضاوت زود است. ما می‌خواهیم در مورد عملکرد کسانی صحبت کنیم که اظهاراتی متفاوت از گذشته خودشان ارائه می‌دهند؛ بنابراین اگر ما پیش داوری کنیم و بگوییم این واقعیت ندارد، در حقیقت شاید آن‌ها را وادار کنیم به همان سمت و سویی بروند که قبلا بوده اند و اجازه ندهیم که آن‌ها یک حرکت فراجناحی و سازنده‌ای داشته باشد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: