تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: از این هفته و هفته آینده خواهید دید که همه گروه‌های آسیب پذیر و همه گروه‌های سنی در معرض خطر را به سرعت واکسینه خواهیم کرد.

روند واکسیناسیون کرونا در ایران

رویداد۲۴  سعید نمکی در جلسه هیأت عالی سیاستگذاری فرماندهان نیروهای مسلح اظهار داشت: وقتی بلای کرونا بر جهان نازل شد و در ایران هم به عنوان یکی از اولین کشورها پس از چین، دریافت کننده موج این ویروس منحوس بودیم، در شرایط سخت و بسیار سهمگین تحریم‌ها بودیم که همه ابعاد تدارکاتی ما را زیر سوال برده بود و تحت فشار بودیم اما یاری و مهربانی نیروهای مسلح، بزرگ‌ترین نقطه قوت ما بود.

وی افزود: تجربه دفاع مقدس بازهم تکرار شد و با حضور پررنگ نیروهای مسلح، همکاران ما در نظام سلامت، احساس آرامش و پشتوانه عظیمی بعد از خداوند، حمایت‌های مقام معظم رهبری و مردم از سوی نیروهای مسلح دیدند و به حضور گرم و مؤثر آنها دلخوش شدند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز شهادت می‌دهم که نیروهای مسلح، لحظه‌ای از هرگونه تلاش صادقانه دریغ نکردند، لحظه‌ای نشد که تمنایی داشته باشیم و عزیزان با گشاده رویی و مهربانی پاسخ ندهند و همچنین اگر این همدلی و وفاق در اوج تنگدستی و تحریم نبود، امروز جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانست ادعا کند که در اوج فشارهای بیرونی و کمبود منابع توانستیم با لطف خداوند به گونه‌ای عمل کنیم که حتی یک بیمار در هیچ کجای کشور با هر سطحی از در آمد و با هر اعتقاد، گرایش و مذهب و فرقه‌ای، بیرون از بیمارستان سرگردان نشد.

نمکی یادآور شد: توانستیم با لطف خدا و همت عزیزان در کمتر از دو ماه، خودمان به عنوان یکی از تولید کنندگان تجهیزات و داروهایی مطرح شویم که برای واردات آنها شاید باید به دنیا التماس می‌کردیم و امروز افتخار آمیز می‌گوئیم که در کنار همدیگر یکی از سازندگان بزرگ واکسن دنیا شدیم؛ واکسنی که حتی دوستان هم پیمان ما در روزی که نیاز داشتند، از ما دریغ کردند و این افتخار در سایه همدلی و وفاق، آفریده شد.


بیشتر بخوانید: چرا وزارت بهداشت با ورود هلال احمر برای تسریع واکسیناسیون مخالف است؟


وی گفت: بزرگ‌ترین دستاورد ما در این دوره، استعانت از پروردگار و یاری جستن از تجربه گرانسنگ دفاع مقدس بود. در طرحی که مزیّن به نام شهید والامقام سردار سلیمانی بود توانستیم بعد از استقرار در سنگرهای دفاع در مقابل ویروس در دوره‌ای محدود، حمله به ویروس را خانه به خانه شروع کنیم و این یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که همه را به حیرت واداشت.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دنیایی که برای فروپاشی جمهوری اسلامی ایران در این تلنگر سنگین کرونا، آماده بود امروز در حیرت است که چگونه توانستیم با لطف خدا، هم بیماری را مهار کنیم و هم دارو و تجهیزات مناسب تولید کنیم و هم توانستیم برای ساخت واکسن در ۵ و ۶ پلتفرم، گام‌های مؤثری برداریم.

نمکی تصریح کرد: امروز واکسیناسیون در کشور فراتر از آنچه قول داده بودیم پیش می‌رود گرچه در دورانی دچار تأخیر شدیم اما خوشبختانه از این هفته و هفته آینده خواهید دید که ما همه گروه‌های آسیب پذیر و همه گروه‌های سنی در معرض خطر را به سرعت واکسینه خواهیم کرد و از روز عید غدیر، گروه‌های بیشتری از جمله معلمان، زندانیان، اساتید دانشگاه، بیماران دیابتی و پرخطر را واکسینه خواهیم کرد و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران شد.

وی ادامه داد: امروز گرفتار پیک پنجم کرونا هستیم که در هر کجا رفت، قتل عام کرد اما تجربه گرانسنگی که در طول این ایام در کنار همدیگر کسب کردیم، توانست مرگ و میرها را به شدت نسبت به انتظار از مرگ زایی و بیماری زایی در پیک چهارم و پنجم بکاهد و امیدوارم که این پیک را با عزت و سرافرازی و لطف خدا، مدیریت کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همه ما و همکاران مان دست بوس یکایک عزیزان در نیروهای مسلح هستیم، افتخار می‌کنیم به این مجموعه نفیس که همواره در همه عرصه‌ها و صحنه‌های پرخطر، مایه امید ملت است و به این سرمایه سنگین و وزین اجتماعی می‌بالیم.

نمکی افزود: هر کس در وزارت بهداشت باشد باید به سرمایه عظیم، سنگین و نفیس نیروهای مسلح افتخار کند و همواره به عنوان یک بازوی اصلی در روزهای پرخطر از این مجموعه، تمنای کمک داشته باشد. امروز ثابت شد که این سرمایه عظیم نه فقط برای مدیریت کرونا بلکه برای هر بلا و خطر می‌تواند حماسه و افتخار بیافریند.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: