تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
رئیس دولت اصلاحات گفت: طرح صیانت با روح قانون اساسی مغایر و موجب نارضایتیِ به‌حقِ مردم است.

هشدار سیدمحمد خاتمی درباره هزینه‌های سنگین طرح ضداینترنت مجلس

رویداد۲۴  حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی در واکنش به “طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی” با تأکید بر این که روی سخنش با کسانی نیست که در این توهم به سر می‌برند که حکومت باید شهروندانش را به‌زور به بهشت ببرد گفت: “این طرح با روح قانون اساسی مغایر است و در کوتاه مدت حاصل آن نارضایتیِ به حقِّ مردم و خللِ بیشتر در زندگیِ تحت‌فشار آنان است و هزینه‌های بی‌فایده، بلکه پرضرر برای کشور و ملت و دولت دارد”

متن کامل اظهار نظر سیدمحمدخاتمی درباره طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی بدین شرح است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم‌

تحول در کار عالم و آدم چنان است که جهان امروز، ما را کاملاً با آنچه بشر در گذشته در آن به‌سرمی‌برد متفاوت کرده است و این تفاوت را از جمله در آنچه در ساحت ارتباط‌های شبکه، #اینترنت و دنیای مجازی رخ داده است می‌توان دید.

حکمرانی خوب (و حتی برخورداری از زندگی مناسب انسانی) در این جهانِ متفاوت، در درجه اول مستلزم شناخت درست واقعیت‌ها (چه خوب و چه بد) و آنگاه چاره‌جویی برای یافتن راه‌های زندگی بهتر و ایجاد زمینهٔ برخورداری مردم از زندگی رضایت‌بخش‌تر از سوی حکومت است.

روی سخن من با کسانی نیست که در این توهم به سر می‌برند که حکومت باید شهروندانش را به‌زور به بهشت ببرد و اصولاً با زور نه کسی به بهشت می‌رود و نه به زور از جهنم بازداشته می‌شود. بلکه سخن با آنان است که واقعاً نگران ایران‌اند و انسان را آزاد و مختار می‌دانند و برای او حق و حرمت قائل‌اند و در احقاق حقوق مردم و حفظ کرامت آنان و برخوردار کردنشان از زندگی خوب مسؤول می‌دانند.

آنچه این روز‌ها در مجلس گذشت و می‌گذرد علاوه بر ناسازگاریِ آن با حقوق مدنی و شهروندی و شرایط حکمرانیِ خوب، باید گفت در این وانفسای زندگی و بی‌کاری و فشار‌های سنگین که بر مردم وارد آمده و موجب ناامیدی و بی‌کاری وخشم انبوهی از آنان شده است، آنچه از این تصمیم نادرست و دارای هزینه سنگین مادی و معنوی حاصل خواهد شد، نه کارساز است و نه مفید. تنها نتیجه فوری آن پوشاندن ناتوانی در یافتن و ارائه راه‌های منطقی و معقول برای بهبود بخشیدن به زندگی مردم است و موجب بیکاری انبوهی از نیرو‌های کارآمد و بازماندن از خدمت‌رسانی به مردم است.


بیشتر بخوانید: گمانه‌زنی ابطحی درباره پشت‌پرده طرح ضد اینترنت


خوشبختانه بسیاری از مردم، نخبگان و افراد صاحب نظر، خیرخواه و مسؤول از همهٔ جریان‌ها و جناح‌ها حتی در خود مجلس مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده‌اند.

امیدواریم مجلس با شناخت درست واقعیت و جستجوگری برای راه‌های مناسب بهبود بخشیدن به امور و گوش فرادادن به ندای خیرخواهانه بخش قابل توجهی از مردم از این طرح که با روح قانون اساسی مغایر است و در کوتاه مدت حاصل آن نارضایتیِ به حقِّ مردم و خللِ بیشتر در زندگیِ تحت‌فشار آنان است و هزینه‌های بی‌فایده، بلکه پرضرر برای کشور و ملت و دولت دارد منصرف شود و مسؤولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از افزایش فاصلهٔ میان مردم و مسؤولان چاره‌ای بیندیشند.

امید است که برخلاف آنچه تجربه کرده‌ایم، این‌بار امید و اعتماد آسیب‌دیده مردم ولو اندکی ترمیم شود.

سیدمحمد خاتمی‌

مردادماه ۱۴۰۰

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
میثم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
2
2
طرح صیانت فقط موجب نارضایتی عده ای است.
مردم یه حجم میخرن و از پشت پردش بی خبرن. این شرکتهای عریض و طویل فروشنده حجم و فیلتر شکنه که مطعلق به اصلاح طلباس و با این طرح نمیتونن به راحتی دزدی کنن.
هر جا دیدی اصلاح طلب جماعت از چیزی بد میگن بدونین به نفع مردمه.
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
1
1
منافع اصلاح طلبان از ولنگاری فضای مجازی چیست ؟؟
۱۱۰
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
1
1
ایکاش نظراتتان روتو این هشت سال افاضات می‌فرمودید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۰
1
0
مثل همیشه "انشا"ی قشنگی نوشتند آقای خاتمی.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: