تاریخ انتشار: ۱۳:۲۳ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
وزیر امورخارجه آمریکا هم راستا با ادعا‌های مقامات صهیونیستی و آمریکایی مبنی بر نقش ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی، ادامه مذاکرات هسته‌ای واشنگتن با تهران پس از این حادثه را دیوانگی خواند.

پمپئو: آن‌ها به یک کشتی حمله کردند، ادامه مذاکرات با ایران دیوانگی است

رویداد۲۴ مایک پمپئو وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در گفتگو با شبکه فاکس نیوز ادعا‌های بی اساس مقامات رژیم صهیونیستی، انگلیس و آمریکا درخصوص دست داشتن ایران در حمله به یک نفتکش مِرسِر استریت در نزدیکی عمان را تکرار کرد.

وی در ادامه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را به ضعف در برابر ایران متهم کرد و با تکرار ادعا‌های خود گفت که دیوانگی است پس از آنکه ایرانی‌ها یک بریتانیایی و یک رومانیایی را کشتند، مذاکرات با ایران در وین ادامه یابد.

پمپئو رویکرد دولت بایدن در تلاش برای احیای برجام باوجود آن چه آن را حملات ایران به کشتی‌ها و منافع غرب و متحدانش می‌خواند را محکوم کرد و خواستار توقف مذاکرات وین شد.

وزیر امورخارجه پیشین آمریکا که به نظر می‌آید به شدت از ادامه رایزنی‌ها بر سر احیای برجام به خشم آمده است، تاکید کرد که بایدن در اتخاذ مواضع سرسختانه درقبال کشورهایی، چون روسیه، چین، ایران و کره جنوبی شکست خورده است.

وی در ادامه ادعا‌های خود افزود: ایران در حال استفاده از ضعف آمریکا است. آن‌ها یک بریتانیایی و یک رومانیایی را کشتند. به یک کشتی در دریا حمله کردند. راکت‌های حماس از سوی نوار غزه به اسرائیل شلیک می‌شود، اما ما هنوز بر سر میز مذاکره نشسته ایم و تلاش می‌کنیم تا درخصوص توافق هسته‌ای با آن‌ها (ایران) مذاکره کنیم.


بیشتر بخوانید: سناریویی هماهنگ علیه ایران؛ آمریکا وعده حمله جمعی داد


پمپئو همچنین گفت: این در حالی است که ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) دشمنان آمریکا را محبور کرد که ما را جدی بگیرند.

به گزارش ایسنا، روز پنج شنبه رسانه‌ها گزارش دادند که یک نفتکش متعلق به رژیم صهیونیستی در نزدیکی عمان هدف حمله توسط یک پهپاد قرار گرفت که طبق همین گزارشات در اثر آن دو تن از خدمه کشتی، شامل یک بریتانیایی و یک رومانیایی جان خود را از دست دادند.

مقامات صهیونیستی و همچنین انگلیس و آمریکا در ادعا‌هایی و بدون ارائه هیچ گونه مدرکی ایران را متهم به دست داشتن در این حادثه کرده و می‌گویند که حمله کار ایران بوده است.

این ادعا‌های ساختگی در حالی مطرح می‌شود که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری این هفته خود در مورد اتهامات مطرح شده از سوی رژیم صهیونسیتی و آمریکا نسبت به ایران در مورد دست داشتن تهران در حمله به نفت کش اسراییلی و تلاش این رژیم برای مطرح کردن این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل گفت: موجودیت رژیم اشغالگر قدس باید دست از این اتهام زدن‌های واهی بردارد و این بار اول نیست که این رژیم اشغالگر چنین اتهاماتی را متوجه کشور ما می‌کند.

این دیپلمات ارشد ایران با بیان اینکه این رژیم هر جایی که رفته با خود ناامنی، ترور و وحشت برده است تصریح کرد: مسئولیت وضعیت فعلی بر عهده آنانی است که پای رژیم صهیونیستی را به منطقه باز کرده اند.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی در این ارتباط محکوم است، گفت: آن‌ها باید بدانند با این فرافکنی‌ها دردی از دردهایشان دوا نمی‌شود و هر کس باد بکارد طوفان درو می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: ایران لحظه‌ای در دفاع از امنیت خود و منافع مردمش تردید نمی‌کند.

خطیب زاده همچنین روز دوشنبه در توییتی نوشت: ایران به عنوان ضامن امنیت خلیج فارس بیانیه‌های تحریک‌آمیز و به صورت هماهنگ طراحی‌شده از سوی انگلستان و آمریکا را قویا محکوم می‌کند.

او ادامه داد: آن‌ها که درباره حملات تروریستی مکرر به کشتی‌های ایرانی سکوت کرده بودند، حالا بی‌پایه و اساس به ایران اتهام‌زنی می‌کنند. هرگونه ماجراجویی ضدایرانی پاسخی فوری و قاطع دریافت خواهد کرد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: