تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۲۰ مرداد ۱۴۰۰
ممنوع‌الخروجی به شرایطی گفته می‌شود که فرد به دلایلی اجازه خروج از منطقه خاص جغرافیایی که معمولا مرزهای کشور هست را ندارد.

برداشتن ممنوع الخروجی

رویداد۲۴ طبق مقررات بین‌المللی و داخلی هر کشور، افراد برای این‌که بتوانند از مرزهای یک کشور خارج و به مرزهای یک کشور دیگر وارد شوند باید یک‌سری مدارک داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مدارک، گذرنامه است. این سند از حساسیت بالایی برخوردار است. به دلیل همین حساسیت، صدور آن نیز با وسواس زیادی صورت می‌گیرد و در مواردی باعث می‌شود برخی از افراد برای خروج از کشور با ممنوعیت مواجه شوند.

علت‌های مختلف ممنوع الخروجی افراد

افرادی که در خارج از ایران بخاطر اموری مانند کلاهبرداری، دزدی، ولگردی و… دارای سوءشهرت باشند.

افرادی که طی لایحه ۱۳۵۹ شامل بدهکاران بانکی هستند اجازه خروج از کشور را ندارند.

افرادی که خروج آن‌ها از کشور بر‌خلاف مصلحت جمهوری اسلامی ایران باشد که ممنوع‌الخروجی این افراد به صورت کتبی از سوی مقامات قضایی اعلام می‌شود.

افرادی که اجازه خروج از کشور برای آن‌ها دست خودشان نباشد و دست پدر یا همسرشان باشد.

افرادی که محکومیت کیفری دارند و دوره محکومیت را به اتمام نرساندند.

مردی که به دلیل فرار از پرداخت مهریه قصد سفر به خارج از کشور را دارد.


بیشتر بخوانید: مشاوره حقوقی آنلاین/ آیا از حقوق خود در مسافرت آگاهید؟


چگونه فرد ممنوع‌الخروج می‌تواند از کشور خارج شود؟

در شرایط خاص و با در نظر گرفتن این شرایط امکان این وجود دارد تا شخص بتواند در زمانی‌که ممنوع‌الخروج است نیز از کشور خارج شود. برای مثال اگر شخصی که ممنوع‌الخروج شده، نیاز به سفر ضروری و یا زیارتی داشته باشد با رضایت طلبکار یا شاکی خود می‌تواند به‌صورت موقت از کشور خارج شده و بازگردد.

درصورتی‌‌که فرد برای شغل و کار خود و یا حتی پرداخت بدهی خود لازم باشد از کشور خارج شود نیز در صورت درنظر گرفتن شرایط و با تایید از مراجع ذی‌الصلاح می‌تواند از کشور خارج شود.

یکی از مشکلات این روزهای مردم روند طولانی مراجعه به مراکز حقوقی برای دریافت مشاوره است؛ برای رفع این مشکل می‌توان از مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: