تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

ترم جدید دانشگاه‌ها؛ حضوری یا مجازی؟

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم از تداوم آموزش‌های مجازی در مهرماه برای همه مقاطع تحصیلی خبر داد.

بازگشایی دانشگاه‌ها

رویداد۲۴  سید علی‌اکبر صفوی رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نوع آموزش‌ها از اول مهر اظهار کرد: با توجه به اعلام معاون آموزشی وزیر علوم طی دو هفته گذشته و با توجه به اپیدمی فعلی کرونا ترم آتی مجازی برگزار خواهد شد.

او افزود: با توجه به اینکه شدت ویروس کرونا افزایش یافته است؛ بنابراین آموزش‌های مجازی دانشگاه‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

صفوی تصریح کرد: هیچ واکسیناسیونی برای دانشجویان و... به صورت گسترده صورت نگرفته است، به همین علت تمامی استادان و کارمندان و کارکنان و دانشجویان اول باید واکسینه شوند تا بتوانیم انتظار آموزش‌های حضوری را داشته باشیم.

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: ویروس جدید بسیار خطرناک‌تر و جدی‌تر است، اما در زمینه بازگشایی دانشگاه‌ها تابع نظرات ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت علوم هستیم.


بیشتر بخوانید: واکسیناسیون ۵۰۰ هزار دانشجو/ کدام دانشجویان در اولویت هستند؟


ترم آینده برای همه به صورت مجازی برگزار می‌شود

صفوی با بیان اینکه وزیر جدید علوم با همکاری‌های دوستان تصمیمات جدید را در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها اتخاذ خواهد کرد، افزود: پیش‌بینی بنده این است که ترم آینده برای همه به صورت مجازی برگزار می‌شود، اما دانشجویان شرکت‌کننده در آزمایشگاه و کلاس‌های عملی و کارگاه‌ها که حضور آن‌ها ضرورت دارد خیلی راحت می‌توانند در دانشگاه‌ها حاضر شوند که هم اکنون هم تمهیدات لازم برای حضور آن‌ها فراهم شده است.

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: تمامی دانشجویان از ۱۰ ماه گذشته برای کارهای عملی و آزمایشگاهی به دانشگاه‌ها مراجعه کرده‌اند و این روند همچنان ادامه خواهد داشت و به دانشجویان خوابگاهی هم حتما خوابگاه داده خواهد شد.

صفوی بیان کرد: در حال حاضر هیچ شرایطی از نظر ویروس کرونا قابل پیش‌بینی نخواهد بود. چون هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که وضعیت کرونا روز به روز بدتر شود، حتی در سایر کشورها هم ویروس کرونا وضعیت مطلوبی پیدا کرده بود، اما طی چند روز اخیر مجدد بیماری تشدید شده است.

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین، در چین هم با وجود اینکه محدودیت‌ها برداشته شده بود، اما هم اکنون دوباره همان محدودیت‌ها تصویب شده و طبیعی است که ترم جاری مانند ۳ ترم گذشته برای همه مجازی برگزار شود.

احتمال برگزاری حضوری کلاس‌ها از اواسط ترم آتی

صفوی تاکید کرد: اگر از اواسط ترم دوباره وضعیت بهتر شد ما هم کلاس‌های حضوری را برگزار خواهیم کرد، اما در غیر اینصورت همچنان کلاس‌های مجازی را ادامه خواهیم داد و گفتنی است که در زمستان هم ویروس کرونا تشدید می‌شود و به این صورت نباید انتظار آموزش‌های حضوری را داشته باشیم.

او با بیان اینکه احتمالا بیش از ۹۰ درصد آموزش‌ها در مهر مجازی برگزار شوند، تاکید کرد: از آنجایی که استادان و دانشگاه‌ها در حال حاضر یاد گرفته‌اند که بخش بزرگی از ارزیابی‌های نهایی دانشجویان در طول ترم باید به شکل‌های مختلف انجام شود؛ بنابراین درصد کمی از ارزشیابی نهایی برای پایان ترم باقی می‌ماند.

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: به نظر می‌آید شرایط آینده برای برگزاری حضوری کلاس‌ها فراهم نشود. بنابراین تا پایان ترم اول، تمامی دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری مجازی آموزش خواهند دید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: