تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

انتقال آنتی‌بادی واکسن کرونا از طریق شیر مادر به کودک

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برخی نگرانی‌ها برای تزریق واکسن کرونا برای مادران در زمان شیردهی وجود دارد اما باید گفت با تزریق این واکسن آنتی‌بادی از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند.

انتقال آنتی‌بادی واکسن از طریق شیر مادر

رویداد۲۴ دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: البته طبق تحقیقات انجام‌‍شده، تزریق واکسن در مادرانی که کودک شیرخوار دارند، می‌تواند تاثیر مثبت و موثری هم داشته باشد. چون آنتی‌بادی واکسن از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و همین امر باعث واکسینه شدن کودک هم خواهد شد.

ناجی برای زنانی که فرزند زیر ۲ سال یا شیرخواره دارند و این پرسش که تزریق واکسن کرونا ممکن است در آینده روی کودک تاثیر منفی داشته باشد نیز اظهار داشت: در زمان شیردهی هیچ گونه ممنوعیتی برای استفاده زنان از واکسن‌های موجود در ایران وجود ندارد.

وی ادامه داد: زمان شیردهی نمی‌تواند هیچ ممانعتی برای تزریق واکسن باشد و نمی‌توان تاثیر منفی آن بر جنین در آینده را نیز تایید کرد. چون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که اصلا در آیند ه چه اتفاقی برای کودک رخ می‌دهد.

تزریق واکسن در بارداری باعث زایمان زودرس نمی‌شود
وی در پاسخ به این سوال که زنان باردار چه واکسنی می‌توانند استفاده کنند، گفت: برای دوران بارداری تنها واکسن‌های مجوزدار برای مصرف، دو نوع است که در حال حاضر این دو نوع در ایران وجود ندارد، اما در نهایت مشاوره با پزشک نیز می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به این پرسش که آیا تزریق واکسن روی جنین تاثیر منفی دارد یا نه؟ اینگونه پاسخ داد و افزود: اینکه واکسن بعدا روی جنین تاثیر داشته باشد یا نه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و اصلا نمی‌توان آن را پذیرفت.

ناجی اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده، واکسن زمانی که به بانوان باردار تزریق می‌شود همانند دیگر واکسن‌ها، تاثیری روی جنین یا زایمان زودرس آنها ندارد.


بیشتر بخوانید: کدام مادران باردار در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار دارند؟


زنان باردار در صورت تمایل آسترازنکا بزنند
دکتر مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این باره گفت: در حال حاضر دستورالعمل کشوری برای تزریق واکسن مادران باردار و شیرده وجود ندارد اما این افراد می توانند در صورت تمایل، اقدام به تزریق واکسن آسترازنکا کنند.

وی اظهار داشت: تحقیقاتی در مورد عوارض تزریق واکسن برای مادران شیرده و باردار انجام نشده و برخی واکسن ها به دلیل محدود بودن اطلاعات در شیردهی منع مصرف دارند و از بین برندهای موجود در ایران واکسن آسترازنکا به صورت محدود در زنان شیرده تزریق شده است. در صورتی که زنان شیرده در ریسک بالا برای ابتلا به کرونا قرار داشته باشند یا ریسک تشدید بیماری در آنها  وجود داشته باشد، با صلاحدید پزشک معالج می‌توانند واکسن آسترازنکا تزریق کنند و بعد از تزریق این واکسن نیازی به قطع شیردهی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: زنان باردار در مقایسه با سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کرونا قرار دارند و زنان باردار مبتلا به کرونا ممکن است در مقایسه با سایر زنان باردار در معرض خطر بیشتر عواقب نامطلوب مانند زایمان زودرس باشند.

مردانی تصریح کرد: مطالعات محدودی در خصوص ایمنی واکسن کرونا در زنان باردار انجام شده، تصمیم گیری در این زمینه نیاز به هماهنگی پزشک معالج و زنان باردار دارد تا با در نظر گرفتن میزان شیوع بیماری کرونا در جامعه ریسک ابتلا به بیماری و اطلاعات محدود در زمینه واکسیناسیون زنان باردار تصمیم گیری شود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: