تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - ۰۴ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
احمد مسعود، فرمانده نیرو‌های مردمی و دولتی سابق در پنجشیر، در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی تایید کرد که در حال گفتگو با نمایندگان طالبان است.

احمد مسعود: برای همه افغانستان ایستاده‌ایم نه فقط پنجشیر

رویداد۲۴ مسعود ایستادگی پنجشیر در شمال افغانستان را ایستادگی نمادین برای کل افغانستان توصیف کرد.

احمد مسعود با جمعی از نیرو‌های مردمی و دولتی از جمله امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری، که به پنجشیر پناه آورده‌اند، جنبش مقاومت در برابر طالبان را اعلام کرده‌اند.

پنجشیر، تنها ولایت افغانستان است که خارج از تصرف طالبان باقی مانده است. طالبان تاکید کرده‌اند که مشکل پنجشیر را با گفتگو حل می‌کنند.

احمد مسعود گفت که در پنجشیر ادوات نظامی و تجربه نظامی کافی برای دفاع موجود است. اما تاکید کرد که صرفا "برای دفاع از جغرافیای پنجشیر نمی‌جنگیم... بلکه برای تمامیت ارضی و ارزش‌های اسلامی و ملی در جغرافیایی به نام پنجشیر می‌جنگیم. "

او افزود که تمام افغانستان به خاطر ارزش‌هایشان در کنار همدیگر خواهند ایستاد.

مسعود گفت با تمام تلاش در پی آن هستند که دولتی در افغانستان سر کار بیاید که "هم با خود و هم با دنیای بیرون در صلح باشد و به انزوا نرود. "

او اضافه کرد: "کوشش ما این است که به تحریک طالبان این را برسانیم که با یک دگراندیشی، نظامی بسازیم که برای جامعه جهانی و منطقه و مردم افغانستان باشد. "

او هشدار داد که هنوز فرصت هست که از یک بحران بزرگ جلوگیری شود.

احمد مسعود افزود که به وضوح به نماینده طالبان گفته است که "حرفی که ما می‌زنیم به نفع تحریک طالبان نیز هست. "

او گفت طالبان از آن‌ها خواسته که به این گروه بپیوندد که به گفته مسعود این امر مشکلی را حل نمی‌کند.

احمد مسعود گفت برای خودش جایگاه و مقامی نمی‌خواهد و تاکید کرد که نباید اشتباهات تاریخی تکرار شود.

او درباره حکومت قبلی نیز اظهار کرد: "چیزی به نام نظام جمهوری اسلامی اشرف غنی که رفت، وجود ندارد. "

مسعود تایید می‌کند که طالبان از او خواسته‌اند که "بیعت" کند و به آن‌ها بپیوندد، اما او می‌گوید خواست ما "کلان و به خاطر کل افغانستان" است. باور ما این است که "ساختار حکومت به گونه‌ای باشد که همه مردم افغانستان خود را در آن ببینند".

احمد مسعو روز گذشته به شبکه روسی نیز گفته بود، روسیه می‌تواند بین او و طالبان میانجی‌گری کند. او بر لزوم قرار دادن این منطقه به عنوان منطقه امن تاکید کرد.

روز گذشته، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صحبت با رسانه‌ها گفت که مشکل کوچکی در پنجشیر وجود دارد که به اعتقاد او ۸۰ درصد آن با گفتگو حل خواهد شد. مجاهد درباره جزئیات مذاکرات توضیحی نداد.

احمد مسعود، در روز‌های اخیر به نماد مقاومت علیه گروه طالبان تبدیل شده است. او ۳۲ سال دارد و در بریتانیا تحصیل کرده است، اما سابقه جنگی مانند پدرش ندارد.

احمد شاه مسعود، که فرمانده نیرو‌های مقاومت علیه طالبان، معروف به جبهه شمال بود، در دهه ۹۰ میلادی مانع تسلط کامل گروه طالبان بر افغانستان شد.

احمد ۱۲ ساله بود که پدرش در نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، به دست دو عضو شبکه القاعده، در یک حمله انتحاری کشته شد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
افغان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۴
0
0
در هرکشور اگر اکثریت مردم حکومت تشکیل دهند دیگر برای شهرها و استانها سهمیه بندی نمی کنند الآن در ایران اقوام مختلف ایرانی هستند قانون اساسی مشترک ، دولت مشترک ، و مقررات مشترک دارند باهم از کشورشان دفاع می کنند با بیگانگان زد و بند نمی کنند ، احمد مسعود چه می خواهد؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: