تاریخ انتشار: ۱۲:۴۵ - ۱۴ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

دلیل استعفای آیت‌الله آملی لاریجانی از شورای نگهبان چه بود؟

در ۴ خرداد امسال که شورای نگهبان با احراز و عدم احراز صلاحیت‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری آماده برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ می‌شد، متنی صریح و اعتراضی از آیت الله صادق آملی لاریجانی عضو شورای نگهبان در توئیتر منتشر شد.

دلیل استعفای آیت‌الله آملی لاریجانی از شورای نگهبان چه بود؟

رویداد۲۴ آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته با استعفای آملی لاریجانی موافقت کرده و حجت الاسلام سیداحمد خراسانی را به عنوان عضو جدید شورای نگهبان انتخاب کردند. دیده بان ایران روز پنج شنبه ۱۱ شهریور ماه این خبر را اعلام کرده بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ در ۴ خرداد امسال که شورای نگهبان با احراز و عدم احراز صلاحیت‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری آماده برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ می‌شد، متنی صریح و اعتراضی از آیت الله صادق آملی لاریجانی عضو شورای نگهبان در توئیتر منتشر شد.

مطالعه این متن می‌تواند توضیح دهنده علت استعفای او از عضویت در شورای نگهبان باشد:

"از اولین حضور این‌جانب در شورای‌نگهبان در سال ۱۳۸۰، قریب به بیست سال می‌گذرد. در تمام این مدت، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام، حتی در سال‌هایی که در قوه قضاییه بودم؛ اما هیچ گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیر قابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها.


بیشتر بخوانید: معنای استعفای آملی لاریجانی از شورای نگهبان چیست؟


سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم سازی برای شورای نگهبان است؛ به ویژه اگر عضو مسئولی که باید گزارش‌های محققانه به شورا ارائه کند خود، عامدانه چیزی بر آن بیفزاید! چنان که از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می‌شود.

گلایه بنده از سر دغدغه‌ای است برای حفظ شأن و اعتبار شورای نگهبان.

این فقیر وقتی با چنین وضعیتی مواجه شدم و استدلال‌هایم را بی‌تأثیر یافتم، این کلام حق متعال را بر همکاران عزیزم در شورا تلاوت کردم: «یا ای‌ها الذین آمنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد و اتقوا الله ان الله خبیر بما تعملون».

در میانه این زمانه غریب و رفتار‌های عجیب به خدا پناه می‌بریم و به محضر او عرضه می‌داریم.

اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون. "

گفتنی است آیت الله خامنه‌ای روز گذشته با استعفای آملی لاریجانی موافقت کرده و حجت الاسلام سیداحمد خراسانی را به عنوان عضو جدید شورای نگهبان انتخاب کردند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمدحسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
1
1
دست خدا بر سر ما خامنه ای رهبر ما شر اشرار از این انقلاب کوتاه به عنایت خداوند تبارک و تعالی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: