تاریخ انتشار: ۲۱:۰۰ - ۱۶ شهريور ۱۴۰۰

کا‌خ‌سفید: عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت: «هیچ عجله‌ای برای برسمیت شناختن طالبان نداریم و برسمیت شناختن آن‌ها بر اساس رفتار این گروه بوده و هیچ تاریخ مشخصی برای آن وجود ندارد».

حکومت طالبان در افغانستانرویداد۲۴ وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود: «هیچ عجله‌ای برای برسمیت شناختن طالبان نداریم و برسمیت شناختن آنها بر اساس رفتار این گروه بوده و هیچ تاریخ مشخصی برای آن وجود ندارد».

ساکی همچنین گفت که تعداد آمریکایی‌هایی که در افغانستان باقی مانده‌اند کمتر از 100 نفر بوده و 4 شهروند آمریکایی نیز اخیرا توانستند زمینی از افغانستان خارج شوند.

سخنگوی کاخ سفید گفت که نگرانی‌هایی داریم که تحریم‌های آمریکا بر رسیدن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاثیر بگذارد.

این در حالی است که دقایقی پیش و پس از گذشت بیش از 20 روز از تسلط طالبان بر کابل، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در نشست خبری اعضای کابینه دولت جدید افغانستان را اعلام کرد.

وی پس از اعلام افراد کابینه دولت جدید افغانستان گفت: در دولت آینده سعی می‌کنیم که افراد از اقوام مختلف به‌کار گرفته شوند و ما تلاش خواهیم کرد تا همه اقشار جامعه افغانستان در دولت بعدی نقش داشته باشند.

پیش از آن نیز «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که این گروه خواستار روابط خوب با تمامی کشورها از جمله آمریکاست.


بیشتر بخوانید: واکنش پاکستان به اتهام دخالت نظامی در پنجشیر


وی اضافه کرد: «سخن درباره روابط خوب با تمامی کشورها ضمن توافق با آمریکا ذکر شده است».

از سوی دیگر «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا دیروز (دوشنبه) گفت که واشنگتن به موضع به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت جدید در افغانستان حتی نزدیک هم نیست.

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار گفت که به این زودی قصد ندارد روند به رسمیت شناختن دولت طالبان را آغاز کند. وی گفت: تا آن فاصله زیادی داریم.

خبر های مرتبط
برچسب ها: کاخ سفید ، طالبان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: