تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
با حکم حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، عباس عراقچی از معاونت سیاسی وزارت خارجه کنار رفت و علی باقری‌کنی جایگزین او شد.

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کیست؟ +سوابق

رویداد۲۴ با حکم حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، عباس عراقچی از معاونت سیاسی وزارت خارجه کنار رفت و علی باقری‌کنی جایگزین او شد.

به گزارش روزآروز، بنا بر این علی باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران نیز خواهد شد.

علی باقری‌کنی فارغ‌التحصیل رشته معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق است؛ دانشگاهی که عمویش مرحوم محمدرضا مهدوی‌کنی سال‌ها ریاست آن را بر عده داشته است.

باقری‌کنی متولد ۱۳۴۶ در کن از توابع شهر تهران است و سال ۹۲ رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی بود.

او سابقه کار در وزارت خارجه را از سال ۷۳ دارد و بیشتر در کنار جلیلی بوده و به عنوان نماینده سفت و سخت افکار سعید جلیلی شناخته می‌شود.

از سال ۸۷ تا ۹۲ که جلیلی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران بود، باقری‌کنی معاون جلیلی و در مذاکرات هم حاضر بود.

باقری‌کنی به واسطه مذاکرات آن زمان برای ویلیام برنز رئیس کنونی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) و مذاکره‌کننده اسبق آمریکا بسیار شناخته شده است؛ مذاکراتی که در آن برای نخستین بار در جریان مذاکرات هسته‌ای، دو مقام ارشد ایران و آمریکا یعنی جلیلی و برنز با یکدیگر پشت یک میز و رو در رو مذاکره کردند.

روی کار آمدن باقری احتمالا حامل پیام خوبی برای طرف‌های مذاکرات نخواهد بود؛ چرا که آن‌ها سابقه مذاکراه با او را دارند و از شیوه مذاکراتی او با خبرند؛ سخت، خشک و غیرمنعطف.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
0
2
علی باقری که مخالف برجام بود حالا چگونه می‌خواهد مذاکره کننده باشد خدا میداند
ناشناس
|
Belgium
|
۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
0
2
باقری کنی اساسا مخالف برجام و مذاکره با غرب بر سر پرونده هسته ای هست از جبهه پایداری هاست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
0
ایشان ازخواص است که به واسطه این موضوع در دایره قدرت قرار گرفته و ازمواهب آن سالها بهره میبرد.سوال اینجاست که آیا در هرموضوعی فقط باید از اقوام و نورچشمیها استفاده کنیم ؟؟؟ پس بقیه این مردم چی؟؟؟؟؟ این بود آن همه شعار که راجب رژیم قبل و به قول خودتان حکومت هزار فامیل و.... میدادید؟؟؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: