تاریخ انتشار: ۱۳:۱۶ - ۲۵ مهر ۱۴۰۰
سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس:

نحوه ورود به مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی است/ ورود ۳۵ رایزن بازرگانی برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی ایران

سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس در تشریح نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تحولات منطقه به ویژه مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال کشور آذربایجان و سیاست‌های مذاکراتی ایران در خصوص برنامه هسته‌ای محور جلسه غیرعلنی امروز نمایندگان با وزیر امور خارجه بود.

نحوه ورود به مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی است/ ورود ۳۵ رایزن بازرگانی برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی ایران

رویداد۲۴ سیدنظام الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۵ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: با توجه به اتفاقات غرب آسیا و محیط پیرامونی کشورمان و تحولات اطراف مرزها، اهمیت موضوع و لزوم ارائه تحلیل کلی راجع به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و اقدامات صورت گرفته، دعوتی از وزیر امور خارجه برای حضور در جمع نمایندگان صورت گرفت.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: انتخابات پارلمانی عراق که در تشکیل دولت جدید این کشور تاثیرگذار است، تغییر حاکمیت در افغانستان، اتفاقات لبنان و سوریه و راهبرد‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و همچنین اتفاقات شمال غرب کشور، دغدغه نمایندگان بود که با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه مطرح شد که وی نیز توضیحات خود را در این خصوص ارائه کرد.

وی بااشاره به تحولات کشور آذربایجان گفت: تحولات شمال غرب و شکل گیری تهدید احتمالی در مرز‌های این بخش از کشور و راهبرد‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی، از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه درخصوص آن‌ها توضیحاتی ارائه کرد. همچنین اقدامات دستگاه دیپلماسی در هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های ذی ربط در این خصوص به اطلاع نمایندگان رسید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: کشورمان این تحولات را به طور کامل رصد می‌کند و مواضع جمهوری اسلامی در این خصوص کاملا روشن است و اجازه نمی‌دهد که دشمنان منافع کشورمان را به هیچ وجه تهدید کنند. ما معتقدیم آنچه که می‌تواند ثبات و آرامش را به منطقه بازگرداند، عدم مداخله دشمنان و نیرو‌های فرامنطقه‌ای است.


 بیشتر بخوانید: جزئیات نشست غیرعلنی مجلس/ امیرعبداللهیان: قانون اقدام راهبردی دست مذاکره‌کنندگان را باز کرده


وی تاکید کرد: روابط ما با همسایگان براساس تعامل و احترام است، اما ما به هیچ وجه مداخله سایرین را نمی‌پذیریم و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مود مرز کاملا روشن است و اقدامات صورت گرفته در حوزه نظامی نظیر رزمایش‌ها امنیتی و دیپلماسی به صورت مرتب در حال انجام است.

موسوی تصریح کرد: موضوع دیپلماسی اقتصادی و توسعه تجارت با همسایگان موضوع دیگری بود که مورد تاکید مجلس و نمایندگان قرار داشت و وزیر امور خارجه توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد و این خبر را نیز داد که به زودی ۳۵ رایزن بازرگانی با همکاری دستگاه‌های ذی ربط معرفی و برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی با همسایگان و کشور‌های آمریکای لاتین وارد عرصه خواهند شد و مجلس نیز این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه در نشست غیرعلنی امروز مجلس تاکید کرد: درخصوص مسئله هسته‌ای راهبرد‌های مختلفی تاکنون توسط جمهوری اسلامی ایران دنبال شده، ابتدا ما از طریق ۳ کشور اروپایی به عنوان کشور‌های واسط این مسیر را پیش بردیم، سپس با گروه ۱+۵ وارد گفتگو شدیم که منجر به توافق برنامه جامع اقدام راهبردی شد و حالا اینکه ما در دور جدید مذاکرات چه مدلی را برگزینیم نیازمند بررسی و اعتبارسنجی مسیر گذشته است تا بهترین مدل با همکاری دستگاه‌های ذی ربط از جمله شورای عالی امنیت ملی و براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، انتخاب شود.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: