تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

واکنش گروسی به سوالی درباره دیدارش با رئیس‌جمهور ایران

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که طی روز‌های آینده برای دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر خواهد کرد.

واکنش گروسی به سوالی درباره دیدارش با رئیس‌جمهور ایران

رویداد۲۴ رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با شبکه بلومبرگ از سفر قریب الوقوع خود به ایران خبر داد.

گروسی در ادامه گفت که امیدوار است بتواند با سران ایران برای حل اختلافات درخصوص بازرسی‌های آژانس که از نظر او در شرایط حساسی و شکننده‌ای قرار دارد، گفتگو کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیرش به واشنگتن و دیدار با مقامات آمریکایی گفت: خب، این بخشی از کار عادی من است که با کشور‌های عضو آژانس تعامل داشته باشم. ایالات متحده یکی از شرکای کلیدی آژانس است و طبیعی است که موضوعاتی برای گفتگو با یکدیگر داشته باشیم. موضوعاتی مثل ایران و سایر مسائل که آمریکا نیز سهمی در آن دارد.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این سوال که از نظر او سیاست خارجی دولت قبلی و کنونی آمریکا در مواجهه با ایران چقدر با یکدیگر تفاوت دارند، اظهار داشت: البته که سیاست‌های آن‌ها متفاوت است و این در دموکراسی یک امر طبیعی است، اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که حمایت ایالات متحده از آژانس بین المللی انرژی اتمی، فارغ از اینکه یک دموکرات در کاخ سفید در راس بوده یا یک جمهوری خواه، همواره مستحکم و دائمی بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های متعدد آژانس به آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و اینکه آیا این گزارشات هنوز هم ادامه دارد، گفت: این شغل من است. کار من همین است. باز هم می‌گویم بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی در کاخ سفید است، ما باید اطلاعات بدهیم. ما یک کار بزرگ برای انجام بازرسی در جهان، به ویژه در ایران داریم. ما گزارش‌های فصلی را داریم و همچنین اگر اتفاق مهمی افتاد می‌بایست کشور‌های عضو (آژانس) را مطلع کنیم تا شاید آن‌ها بخواهند موضعی اتخاذ کنند.

گروسی همچنین درباره توافق اخیر خود با ایران برای ادامه بازرسی‌ها در این کشور و اینکه چه زمانی قصد سفر مجدد به تهران را دارد، تصریح کرد: من امیدوارم که بتوانم طی روز‌های آینده به ایران بروم. ما در ماه سپتامبر توافق کردیم که من به ایران بازگردم. آن زمان گفتگو‌های فنی داشتیم، اما واضح است که این، یک موضوع گسترده است که علاوه بر جنبه فنی دارای موضوعات عمیق سیاسی نیز هست که می‌بایست درباره آن‌ها بحث و رایزنی کنیم تا به یک فهم مشترک برسیم.

وی افزود: همان طور که می‌دانید یک دولت جدید در ایران روی کار آمده است. این دولت برآمده از گروهی است که دیدگاه‌های سرسختانه تری درخصوص برنامه هسته ای، همکاری با سازمان‌های بین المللی ازجمله آژانس اتمی دارد. در نتیجه ما باید با یکدیگر هماهنگ شویم، همان طور که در هر رابطه دیگری باید این اتفاق بیفتد، اما من هنوز فرصت آن را نداشته ام بنابراین به ایران بازمی‌گردم.

رئیس دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

رافائل گروسی در پاسخ به اینکه در ایران با چه کسانی دیدار خواهد کرد، اظهار داشت: این، به آن‌ها بستگی دارد. البته دیدار‌های ما در سطح بالای مقامات سیاسی خواهد بود، همچون وزیر امورخارجه.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با رئیس جمهور ایران هم ملاقات خواهد داشت، گفت: البته اگر او آنقدر مهربان باشد که با من دیدار کند.

مدیرکل آژانس در پاسخ به سوالی درباره تفاوت دولت جدید ایران و تیم روحانی خاطر نشان کرد: مشخص است که آن‌ها (دولت جدید) روی کار آمده اند و این، موضوعی محرمانه نیست که نسبت به موضوعات زیادی ازجمله برجام دیدگاه انتقادی دارند. آن‌ها به طور کلی رویکردی متفاوت دارند. البته من فکر می‌کنم هنوز این دیدگاه در هر دو طرف، یعنی اعضای ١+٥ یا همان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان تحت هماهنگی اتحادیه اروپا و در طرف دیگر ایران، تاکید می‌کنم "هنوز" در هر دو طرف وجود دارد که به مذاکرات قبلی بازگردند. آژانس اتمی نیز در این میان نقش تضمین کننده را ایفا می‌کند. ما نظارت و بازرسی‌ها را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به اینکه نظر او به عنوان ضامن و کسی که با تمام طرف‌های توافق در ارتباط است درباره وضعیت منفی موجود پیرامون برجام چیست، بیان کرد: باید بگویم که فاز‌هایی وجود دارد که وقتی یک مسئله برای مدتی طولانی ادامه پیدا می‌کند، بروز آن‌ها اجتناب ناپدیر خواهد بود. اینکه شاهد فراز و نشیب و یا لحظاتی بهتر باشید. در حال حاضر با یک وضعیت بلاتکلیف مواجه هستیم، چراکه قرار بود این روند (مذاکرات) ادامه دار باشد، اما یک وقفه‌ای به وجود آمده است. به نظر می‌آید که تمام مذاکره کنندگان در حال آماده کردن خود برای بازگشت (به مذاکرات برجامی) هستند، اما من نمی‌توانم آن‌ها را تفسیر کنم. من کار خودم را انجام می‌دهم.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
0
0
گروسی عروسکی بیش نیست وخلاف میل اربابانش عمل نخواهدکردآنهاایران راخانه خاله حساب کرده اندهروقت وهرجای ونقطه کشورماسرک میکشندبدون اینکه یک تشکرخشک وخالی ازاین همکاری داشته باشند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: