تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۰۴ آبان ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
احمدی:

استدلال شورای نگهبان در اعلام نکردن دلایل رد صلاحیت لاریجانی و پزشکیان، عذر بدتر از گناه است/ جای لاریجانی بودم به مُهر محرمانه اهمیت نمی‌دادم

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه هیچ نهاد و سازمانی حق ندارد بر مطلبی عنوان محرمانه قرار دهد، گفت: هر مطلبی را نمی‌توان اسناد سری و محرمانه تلقی کرد، اسناد سری و محرمانه را قانون‌گذار تعیین کرده است من اگر جای لاریجانی بودم به این مهر محرمانه اهمیت نمی‌دادم و دلایل را منتشر می‌کردم.

استدلال شورای نگهبان در اعلام نکردن دلایل رد صلاحیت لاریجانی و پزشکیان، عذر بدتر از گناه است/ جای لاریجانی بودم به مُهر محرمانه اهمیت نمی‌دادم

رویداد۲۴ نعمت احمدی، در خصوص نامه علی لاریجانی به سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اعلام عمومی دلایل عدم احراز صلاحیتش، اظهار کرد: استدلال شورای نگهبان که در قانون ذکر نشده که ما دلایل رد صلاحیت را به کاندیدای رد صلاحیت شده نگوییم، عذر بدتر از گناه است.

این وکیل دادگستری افزود: قانون آنچه که نباید بگوید را می‌گوید یعنی در قانون تصریح نشده که به لحاظ امنیت ملی دلایل رد صلاحیت کاندیدا به صورت علنی اعلام نشود. شورای نگهبان سرنوشت یک شخص، ملت و کشور را پشت در‌های بسته رقم زده است؛ اتفاقاً نظر قانون اساسی بر این است که حقوق اولیه کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری رعایت شود.

وی ضمن اشاره به درج مهر محرمانه بر روی نامه دلایل عدم احراز صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: هیچ نهاد و سازمانی حق ندارد بر مطلبی عنوان محرمانه قرار دهد. هر مطلبی را نمی‌توان اسناد سری و محرمانه تلقی کرد، اسناد سری و محرمانه را قانون‌گذار تعیین کرده است؛ لذا من اگر به جای آقای لاریجانی بودم به این مهر محرمانه اهمیت نمی‌دادم و دلایل رد صلاحیت را منتشر می‌کردم.

احمدی اضافه کرد: شورای نگهبان اگر نگهبان قانون اساسی است، بر چه اساسی یک تفسیر به این صورت از قانون دارد؟ تفسیر این چنینی از قانون خلاف قانون اساسی است.

این حقوقدان بیان کرد: آقایان لاریجانی و پزشکیان از اشخاص سالم هستند بر همین اساس خواستار شدند که دلایل عدم احراز صلاحیت‌شان، علنی شود. به نظر من علت اینکه شورای نگهبان اصرار دارد با تکیه بر مهر محرمانه پشت این مطلب پنهان شود، این است که هیچ دلیلی برای اقناع جامعه ندارد. شورای نگهبان می‌داند جامعه از بهانه‌هایی که برای رد صلاحیت پزشکیان و لاریجانی و هاشمی رفسنجانی آوردند، قانع نمی‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان که به یک استدلال سست تکیه کرده است، می‌داند که دلیل قانع کننده‌ای برای رد صلاحیت این اشخاص ندارد و افکار عمومی را قانع نخواهد کرد.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محبوب تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
0
1
در کشوری که مقامات طراز اول کشور که از اوایل تشکیل این حکومت در مقامات بالا مانند اقایان پزشکیان و لاریجانی بوده اند و در زمان خودشان برای تحکیم این حکومت تندرویهایی به نحو هیئت حاکمه انجام داده اند و حالا رد صلاحیت می شوند باید خون گریست و خود شورای نگهبان هم می داند دلایلش قانع کننده نیست این اقایان فقط به خاطر موضع گیری سیاسیشان در مورد اداره کشور رد صلاحیت شده اند و انتقاد هایی به نظام داشته اند و اما شورای نگهبان ارزشی به افکار عمومی قایل نمی باشد که افکار عمومی قانع شده باشند اینها خودشان هر راه و روشی که دوشت داشته باشند ادامه می دهندو برایشان قانون اساسی اهمیتی نداد که به ان عمل کنند مشکل نظام فعلی خیلی حادتر شده است که خودی هایش را هم تحمل نمی کند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: