تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۰۴ آبان ۱۴۰۰
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

نظارت بر رفتار نمایندگان سختگیرانه‌تر خواهد شد/ قوه قضائیه باید به‌زودی قانون «از کجا آورده‌اید؟» را اجرا کند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس اصلاح کرده و قانون در این زمینه سختگیرانه‌تر خواهد شد.

نظارت بر رفتار نمایندگان سختگیرانه‌تر خواهد شد/ قوه قضائیه باید به‌زودی قانون «از کجا آورده‌اید؟» را اجرا کند

رویداد۲۴ احمد امیرآبادی فراهانی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری دوشنبه سوم آبان ماه با موضوع راهکار‌های شفاف سازی مکاتبات و ارتباطات نمایندگان مجلس گفت: راهکار پیشگیری از بروز فساد، مبارزه با ریشه هاست و یکی از مباحث مطرح در این خصوص موضوع تعارض منافع است. تعارض منافع به این معنی که فرد بین منافع فردی، سازمانی یا مردمی می‌ماند و اگر طرف منافع خود را بگیرد قطعاً قابل قبول نیست چرا که فساد شکل می‌گیرد.

 نماینده مردم قم در مجلس یازدهم با بیان اینکه از این نوع تعارض منافع در قوای سه گانه، دستگاه‌های حاکمیتی و حتی در بخش خصوصی، نظام مهندسی، پزشکی و بین جامعه وکلا وجود دارد، افزود: مهندسانی که برای خود حق الزحمه تعیین می‌کنند یا اتحادیه‌ای که به یک صنف خاص مجوز کسب نمی‌دهد، دچار تعارض منافع شده است، اما این موارد در بخش دولتی بیشتر دیده می‌شود که البته باید هم مورد توجه واقع شده و ما باید نگاه جامعی به این موضوع داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی موارد در مجلس شورای اسلامی و موضوعاتی که با آن‌ها برخورد شده یا به دلیلی با آن‌ها برخورد نشده، اظهار کرد: در بحث شفافیت در مجلس اقداماتی شده، اما آنچه بیشتر مطالبه می‌شود، بحث شفافیت آرا است، این در حالی است که شفافیت آراء یکی از بخش‌های شفافیت است.


بیشتر بخوانید: مردم اختلاف میان دولت و مجلس را دیگر نمی‌‌پذیرند/ مجلس به لایحه رتبه‌ بندی معلمان موارد جدید اضافه نکند


امیرآبادی افزود: با توجه به شرایط کاری و حقوق وزارت نفت، برخی از افراد تلاش می‌کنند که در دوره ۴ ساله نمایندگی به این وزارتخانه بروند. در دوره‌هایی بود که وزیر وقت نفت، ۶۰ نماینده را به وزارت نفت برد.

امیرآبادی با اشاره به موضوعی که اخیرا درباره استخدام دختر یکی از نمایندگان در وزارت نفت مطرح شده است، گفت: آنگونه که من مطلع شدم، این مسئله آنطور که در فضای مجازی منتشر شده، نبوده است. هر چند که وزارت نفت حتماً باید پاسخگو باشد.

وی در توضیح اقداماتی که مجلس یازدهم پیرامون شفاف سازی انجام داده است، گفت: مجلس قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس اصلاح کرده و قانون سختگیرانه خواهد شد، مجلس یازدهم با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در آغاز این دوره اصلاح این قانون را انجام داده است. همچنین قانون «از کجا آورده اید؟»، در مجلس تصویب شده و قوه قضائیه باید آن را به زودی اجرا کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: